1401/01/28

پیش بینی آینده طراحی وب با توجه به متاورس

 

همه ما شاهد تحولات دیجیتالی عظیم در سراسر جهان هستیم. امروزه همه صنایع ترجیح می‌دهند از فناوری‌های جدید برای افزایش کارایی و ایجاد فرصت‌های نو استفاده کنند. متاورس یکی از این فناوری‌هاست که برای تعامل آنلاین انسان‌ها به شیوه‌ای کاملاً جدید طراحی شده است.

متاورس (Metaverse) یک دنیای مجازی است که از طریق سرورهای به هم متصل شده، به کاربران اجازه می‌دهد تا ارتباط آنلاین را در یک محیط مجازی تجربه کنند. این فضای دیجیتالی جدید به زودی به بخشی از زندگی روزمره مردم تبدیل خواهد شد که افراد در آن تجارت انجام می‌دهند، تعاملات مجازی دارند و اساساً یک دنیای کاملاً جدید را تجربه می‌کنند. این فناوری جدید، قطعا بر رویه‌های توسعه و طراحی وب هم بی‌تاثیر نخواهد بود.

در این مطلب از ایده پویا قصد داریم آینده طراحی وب با توجه به متاورس را بررسی کنیم و یک نمای کلی از این دانش روز را برای کسانی که با محصولات دیجیتالی مانند وب‌سایت‌ها کار می‌کنند، ارائه دهیم.

 

منظور از متاورس دقیقا چیست؟

 به طور خلاصه، متاورس گام بعدی در ارتباطات آنلاین است. این فناوری، کاربران آنلاین را در یک محیط کامپیوتری قرار می‌دهد که افراد در آن می‌توانند با آواتار‌ها و شخصیت‌های واقعیت مجازی با یکدیگر تعامل داشته باشند. البته تمام ویژگی‌های ارتباطی مانند پیامک، چت صوتی و موارد دیگر مانند قبل در دسترس هستند؛ با این تفاوت که کاربران، اکنون می‌توانند مستقیماً در واقعیت مجازی این تعاملات را داشته باشند.

 این فناوری تغییرات عظیم و شگرفی را در نحوه کار جهان در آینده ایجاد خواهد کرد. برای مثال، دانش آموزان با آواتارهایی که از خود ساخته‌اند، می‌توانند در کلاس‌های مجازی و بدون خروج از منزل تحصیل کنند. کارمندان نیز فعالیت‌های کاری خود را از دور انجام می‌دهند. شکی نیست که این فناوری طرز تفکر ما در مورد ارتباطات آنلاین را از نو تعریف خواهد کرد.

 

دنیای متاورس

 

توسعه وب سایت نیز نقش مهمی در این فرآیند ایفا می‌کند. در واقع متاورس گام بعدی در توسعه وب‌سایت‌ها نیز هست که در آن توسعه‌دهندگان به بهبود مهارت‌های طراحی و استفاده از فناوری‌های جدید برای ایجاد یک تجربه آنلاین بهتر ادامه می‌دهند. شاید برای ما که در زندگی واقعی قرار داریم، تصور این واقعیت مجازی سخت باشد؛ اما اگر کمی دقیق‌تر نگاه کنیم، می‌بینیم که ما این تجربه را در فیلم‌های تخیلی و فانتزی که قبلاً به نمایش درآمده است داشته‌ایم.

برخی از بازی‌های رایانه‌ای در دهه‌های پیشین نیز، با شبیه‌سازی‌های خود دائما در تلاش بوده‌اند که یک دنیای واقعی را در یک محیط مجازی بازسازی کنند؛ اما کمبود قدرت محاسباتی و سایر فناوری‌ها، این پروژه‌ها را با شکست مواجه کرده است. نکته اصلی این است که متاورس چیزی بیشتر از یک ارتباط آنلاین ساده یا یک پلتفرم بازی است. در واقع، این فناوری جدید عملاً یک کپی از دنیای واقعی است که به افراد و مشاغل مختلف اجازه می‌دهد تا در دنیایی تازه و با دقتی باورنکردنی شبیه به دنیای واقعی زندگی کنند.

بیشتر بخوانید؛ همه چیز درباره متاورس

 

آینده طراحی وب

 داشتن درک روشنی از آینده فناوری‌های طراحی وب برای هر کسی که با محصولات دیجیتال کار می‌کند، ضروری است. این موضوع برای طراحان و متخصصان توسعه وب و همچنین مدیران پروژه از اهمیت بیشتری برخوردار است. همواره به‌روز بودن و همگام با دانش و تکنولوژی روز پیش رفتن، برای شرکت‌هایی که می‌خواهند بهترین تجربه ممکن را در سال‌های آینده به کاربران خود ارائه دهند ضروری است.

در واقع، با اینکه بسیاری از فناوری‌های توسعه و طراحی به عنوان استانداردهای صنعتی به خوبی تصویب شده‌اند؛ اما فناوری‌های جدید دائماً در حال ظهور هستند و به طور مداوم تلاش می‌کنند تا راه خود را در این بازار رقابتی باز کنند. شناسایی اینکه کدام یک از این فناوری‌های جدید غالب خواهد بود، می‌تواند به یک مزیت بالقوه برای شرکت‌های درگیر در پروژه‌های طراحی و توسعه وب تبدیل شود. همان‌طور که قبلا هم ذکر شد، یکی از این فناوری‌هایی که انتظار می‌رود بسیاری از صنایع را تغییر دهد، متاورس است. روندی که اخیرا تبلیغات زیادی ایجاد کرده و قطعاً تاثیرات قابل توجهی بر آینده طراحی وب خواهد گذاشت.

 به طور خلاصه، متاورس تکرار بعدی اینترنت است که در آن کاربران می‌توانند به جای صفحه نمایش‌های دوبعدی فعلی، در فضای مجازی حرکت کنند. اگر چه امروزه در مورد این فناوری جدید بسیار صحبت شده است؛ اما هنوز هم باید کارهای زیادی انجام شود که این موضوع هم یک فرصت و هم یک چالش برای بسیاری از شرکت‌هاست.

هر چه که باشد، شرکت‌ها باید به هر طریقی که شده به فکر چگونگی بهره‌مندی از مزایای آینده طراحی وب باشند. گفتنی است یکی از مهم‌ترین پیامدهای این نسخه ارتقا یافته وب و تاثیری که روی برنامه‌ها و وب‌سایت‌ها می‌گذارد، این است که تکنولوژی‌های شناخته شده دیجیتال را حذف نمی‌کند و برعکس. همچنین به احتمال زیاد هر دوی آن‌ها به شکل‌های جدید‌تر و قدرتمندتر و همگام با هم پیش خواهند رفت.

 

توسعه دنیای مجازی

 

متاورس از دیدگاه کسب و کارهای سنتی

از دیدگاه کسب و کار سنتی وقتی صحبت از فناوری‌های جدید در توسعه و طراحی وب سایت می‌شود، گاهی اوقات این موضوع احساس می‌شود که فناوری و تکنولوژی‌های روز هرگز مورد استفاده عملی در دنیای واقعی قرار نخواهند گرفت. بسیاری از این شرکت‌ها ممکن است ترجیح دهند که همچنان از چیزهایی که قبلاً به اثبات رسیده و آزمایش شده است، استفاده کنند. این مشاغل اعتقاد دارند که شرط‌بندی بر روی گزینه‌های ثابت نشده، ریسک بزرگی به همراه دارد و ممکن است ارزش امتحان کردن نداشته باشد.

 با این حال، هرگز نباید فراموش کنیم که اگر می‌خواهید شرکت شما همواره در صحنه رقابت باقی بماند، درک آینده طراحی و توسعه وب و همگام شدن با آن‌ها ضروری است. اگر چه این جایگزین‌های جدید، موفقیت‌های فوری شما را تضمین نمی‌کنند؛ اما قطعا به شما کمک خواهند کرد تا راه‌های مختلف تعامل با کاربران خود را امتحان کنید. اگر می‌خواهید کسب و کارتان همواره به‌روز باشد، امتحان کردن روش‌های خلاقانه و تجربی مانند واقعیت افزوده (AR)  و یا هوش مصنوعی (AI) از هوشمندانه‌ترین کارهایی است که می‌توانید انجام دهید.

در واقع به احتمال زیاد، وب‌سایت‌های تجاری سنتی با ظهور متاورس منسوخ  نمی‌شوند؛ بلکه با آن همزیستی ایجاد می‌کنند. این هم‌افزایی، در نهایت به نفع کاربران و مشاغل است. جدا از تاثیر بر وب‌سایت‌های تجاری، توجه به جنبه‌های عملیاتی نیز بسیار مهم است.

 

فناوری‌های نوین در توسعه و طراحی وب

هوش مصنوعی

از طریق مدل‌های یادگیری ماشینی و اشکال مختلف هوش مصنوعی، راه‌های جدید و قدرتمندی ایجاد می‌شوند که کاربران در آن می‌توانند با انواع مختلف نرم‌افزارها تعامل داشته باشند.

 

واقعیت مجازی

 

توسعه وب در متاورس

 

فضای وب، یک فضای باز است که از طریق بسیاری از دستگاه‌های هوشمند می‌توان به آن دسترسی داشت. ورود فناوری واقعیت مجازی به دنیای وب، بی‌شک یک تحول عظیم برای کاربران این تکنولوژی خواهد بود و یک فضای رقابتی در تجارت الکترونیکی ایجاد خواهد کرد. این امر فرصت‌های نوآورانه زیادی را برای تجربیات کاربر و پیاده‌سازی استراتژی‌های گیمیفیکیشن ایجاد می‌کند. در حقیقت، در واقعیت مجازی کاربر کاملا از جهان واقعی بیرون می‌آید و با محیط مجازی مانند دنیای واقعی تعامل پیدا می‌کند.

 

واقعیت افزوده

 واقعیت افزوده کاملا با واقعیت مجازی متفاوت است و برعکس آنکه کاربر کاملا در فضای مجازی غوطه‌ور می‌شود، یک هم‌پوشانی بین وقایع غیر دیجیتال با استفاده از ابزارهای دیجیتال ایجاد می‌کند. در حقیقت، واقعیت افزوده تجربه کاربر با موبایل و دسکتاپ را بهینه‌سازی می‌کند.

 

مزایای وب‌سایت‌های مبتنی بر فناوری  VR و AR

همان‌طور که قبلا هم ذکر شد، شرکت‌ها و وب‌سایت‌هایی که از فناوری واقعیت مجازی استفاده می‌کنند، قطعا با پلتفرم‌های آنلاین سنتی متفاوت خواهند بود و نسبت به آن‌ها، از مزایای ارزشمندتری برخوردار می‌شوند. در ادامه یک مرور سریع بر مزایای وب‌سایت‌های ارائه شده توسط VR و AR خواهیم داشت.

 

افزایش تعامل کاربر

پلتفرم‌های تجارت الکترونیک و فروشگاه‌های آنلاین می‌توانند از واقعیت مجازی برای تعامل بیشتر با کاربران استفاده نمایند و راهی برای تجربه یک محصول در واقعیت مجازی را در اختیار آن‌ها قرار دهند. به عنوان مثال، اگر مشتری بخواهد ببیند که در یک جفت کفش کتانی جدید چگونه به نظر می‌رسد، می‌تواند به سادگی آن را در واقعیت مجازی بپوشد. به طور مشابه، اگر یک گردشگر بخواهد بهترین مکان را برای بازدید انتخاب کند، می‌تواند با بازدید از هر مکانی در VR آن را از نزدیک احساس کند. در حال حاضر گوگل مپ، تنها نمایی از خیابان‌ها را ارائه می‌دهد؛ اما VR به کاربران اجازه می‌دهد که در خیابان‌ها قدم بزنند.

 

افق دید گسترده‌تر

 با اینکه دستگاه‌های تلفن همراه، رایانه‌های رومیزی و به طور کلی فناوری‌های فعلی واقعیت افزوده به کاربران اجازه می‌دهند که از طریق صفحه نمایش، دید ۳۶۰ درجه از اشیا و مکان‌ها داشته باشند؛ اما زاویه دید افراد با استفاده از این ابزار به اندازه خود صفحه محدود می‌شود. این در حالی است که هدست‌های VR دید بسیار واضح‌تر و درک گسترده‌تری را ارائه می‌دهند؛ زیرا هیچ محدودیتی برای صفحه نمایش وجود ندارد. در واقع آنجایی که کاربر بتواند سر خود را به اطراف بچرخاند، می‌تواند دیدی بدون مانع از دنیای مجازی داشته باشد.

 

کلام آخر

در این مطلب از ایده پویا به پیش‌بینی آینده طراحی وب با توجه به متاورس پرداختیم. به طور خلاصه، همه کسب و کارها باید مطابق با تکنولوژی روز پیش روند و همواره به این فکر کنند که چگونه می‌توانند این فناوری‌ها را با استفاده از متاورس در برنامه‌های دنیای واقعی به کار گیرند. بدون شک، یک طراح یا توسعه دهنده وب که با دانش روز هم کاملا آشنا است، یک شریک تجاری خوب و بهترین گزینه برای ارتقای شرکت شماست. فراموش نکنید که وب‌سایت‌های سنتی در نهایت، روزی منسوخ خواهند شد.

 

شرکت طراحی وب

 

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهید

ثبت نظر

نام شما (*) :
ایمیل (*) :
نظر (*) :
کلمات کلیدی
 • طراحی سایت آونگ
 • طراح سایت کورسیر
 • طراحی سایت گروه صنعتی گلبافت
 • طراحی سایت بانک مهر
 • طراحی سایت مبلمان اداری و منزل ایستا
 • طراحی سایت هولستن
 • سی دلی مالتی مدیا طرفه نگار
 • طراحی سایت مبلمان اداری جلیس
 • طراحی وب سایت مایکروتل پلاس
 • طراحی وب سایت هواپیمایی کاسپین
 • طراحی وب سایت هواپیمایی ماهان
 • طراحی وب سایت مکسیدر
 • طراحی وب سایت فرما
 • طراحی وب سایت ماشین3
 • طراحی وب سایت پیشگامان کویر آسیا
 • طراحی وب سایت هوندا
 • طراحی وب سایت پارسیان دیزل
 • طراحی وب سایت نان سحر
 • طراحی وب سایت بوژنه
 • طراحی وب سایت باشگاه فولاد خوزستان
 • طراحی وب سایت باشگاه مشتریان برج میلاد
 • طراحی سایت سازمان بورس و اوراق بهادار
 • طراحی سایت خانه عکاسان افرنگ
 • طراحی وب سایت نوشابه پرسپولیس
 • سی دی سازمان بهینه سازی مصرف سوخت
certificates
 • seo
 • multimedia
 • design
 • host and domain
 • programming
books

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و مقالات وب سایت شرکت ایده پویا فرم زیر را تکمیل نمایید تا از تازه های سایت ما مطلع شوید.

پروژه ها ی برگزیده طراحی سایت

نمونه کار مرتبط

زمینه : سایت خبری

تاریخ : سال 1396

اخبار و مقالات

برگزیده ها
قرارداد سئو و بهینه سازی سایت الو باتری با شرکت ایده پویا در حال اجرا می باشد پس از گذشت 7 ماه از مدت قرارداد و  کارشناسی بر روی سایت و اجرای تغییرات لازم در محتوا ، ساختار ، دسترسی ها ، بهینه سازی ها توانستیم با کلماتی همچون باتری ماشین ، باتری UPS ، باتری پراید و... سایت الو باتری به رتبه های بالای صفحه اول گوگل برسانیم . وضعت بازدید های سایت در این دوره شش ماه تقریبا 5 برابر شده است.!    
سایت زیبا باش ضمن عرض احترام به اطلاع تمامی مشتریان گرامی و بازدیدکنندگان می‌رساند، سایت زیبا باش به آدرس zibabash.com راه اندازی شد. در زیبا باش می‌توانید اطلاعاتی اعم از عمل‌های جراحی زیبایی، مزایا، معایب، طول درمان، هزینه درمان، معرفی پزشکان برتر، مراقبت‌های قبل و بعد ازعمل و... درباره عمل‌های زیبایی دریافت کنید. این سایت جهت پاسخگویی به سوالات بیماران عزیز راجع به هر گونه عمل جراحی زیبایی و همچنین آشنایی با پزشکان در مناطق نزدیکتر به بیماران راه اندازی شده است. سایت ...
  تا همین چند دهه قبل، ایده حرف زدن روزانه با ربات‌های دستیار شبیه داستان‌های علمی تخیلی بود. امروز اگر بخواهیم نزدیک‌ترین مطبخ، پت شاپ یا سالن زیبایی را پیدا کنیم مشکلی برای پرسیدن پیشنهادهای سیری یا الکسا نداریم. از گوشی‌های هوشمند گرفته اسپیکرها و تلویزیون‌های هوشمند، حالا دیگر جستجوی صوتی وب با یک دستیار مجازی به چیزی عادی تبدیل شده است. در بسیاری از موارد این کار سریع‌تر و راحت‌تر از تایپ کردن یک عبارت جستجو است. نکته اما اینجا است: یک جستجوی صوتی دقیقا ...
  امروزه اکثر داروخانه‌ها یک وب‌سایت دارند؛ اما داشتن این وب‌سایت اگر هدفی برای داروخانه نداشته باشد، عملاً بی‌معنی است. تکامل فناوری همواره در مسیر بهبود آسایش شخصی افراد، پیشروی می‌کند. به‌این‌ترتیب، ما می‌توانیم بسیاری از اقدامات را به‌صورت آنلاین و بدون نیاز به ترک کردن خانه یا مرخصی گرفتن از محل کار خود، انجام دهیم. مسائل مربوط به سلامتی و خرید داروها نیز از این قائله مستثنا نیستند. اگر صاحب داروخانه هستید، باید بدانید که تنها داشتن یک فروشگاه ...