1400/05/23

آیا طرح صیانت از فضای مجازی به کسب و کارهای اینترنتی آسیب می زند؟

 

مدتی است که بحث طرح صیانت از فضای مجازی بسیار داغ بوده و اغلب مردم درباره آن صحبت می‌کنند. این طرح در چند ماه اخیر در مجلس ارائه شد و نمایندگان با 121 رای موافق، موضع خود را نسبت به این طرح نشان دادند. بلافاصله بعد از پخش این خبر جنجال‌برانگیز، کاربران فضای مجازی و رسانه‌ها شروع به انتقاد از این طرح کردند.

نمایندگان و مسئولان عالی‌رتبه باید در نظر داشته باشند، طرحی که این‌چنین باعث به هم ریختن افکار عمومی شود و اصلا با افکار عمومی خوانایی نداشته باشد؛ در عمل نیز طبیعتا نمی‌تواند بازدهی خوبی داشته باشد.

 

شرکت طراحی سایت

 

چرا طرح صیانت از فضای مجازی می‌تواند به کسب و کارهای اینترنتی آسیب بزند؟

اجرای طرح صیانت از فضای مجازی می‌تواند ضربه جبران‌ناپذیری به کسب‌وکارها وارد کند؛ علی‌الخصوص به کسب‌وکارهای کوچک و غیررسمی زنان کشور که برخی از آن‌ها سرپرست خانوار خود هستند و مسئولیت سنگینی بر دوش دارند. همچنین اجرای این طرح برای معلولانی که راهی جز کسب درآمد از طریق اینترنت ندارند؛ مضر خواهد بود.

در عصر ارتباطات بازار کار مثل دهه‌های گذشته نیست و شکل نوینی به خود گرفته است. اینترنت و فضای مجازی (بازاریابی اینترنتی) توانسته است فرصت‌های شغلی فراوانی برای افرادی که رویای کار کردن داشتند ولی شرایط آن را نداشتند، فراهم نماید. بسیاری از افراد کسب و کارهای فروش محصولات خود را در فضای مجازی به راه انداخته‌اند؛ چراکه دیگر نیازی به هزینه‌هایی از قبیل اجاره ملک یا هزینه‌های جانبی ندارند. همچنین برای شروع کار نیز نیاز به سرمایه زیادی نداشته و می‌توانند با اندک مبلغی کار خود را کلید بزنند.

بسیاری از زنان روستایی هنرمند صنایع‌دستی و زیبای منطقه خود را از طریق فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به فروش می‌رسانند و اغلب از این طریق امرارمعاش می‌کنند. مجلس با تصویب طرح صیانت از فضای مجازی نشان داد که ذره‌ای برای این‌گونه کسب‌وکارها ارزش قائل نیست. مثال‌هایی که زدیم تنها گوشه‌ای از کسب‌وکارهایی است که حول محور اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی می‌چرخند.

 

طرح صیانت از فضای مجازی

 

تاثیر اجرای طرح صیانت از فضای مجازی بر توسعه کسب و کارها

اولین عامل برای دیده شدن یک کسب‌وکار، تبلیغات است. تبلیغات به‌جا و درست است که می‌تواند توجه مشتری و مخاطب را جلب نماید و یک کسب‌وکار را در زمینه فروش یا ارائه خدمات موفق کند. فضای مجازی این امکان را به این افراد می‌داد تا بتوانند با هزینه‌های بسیار پایین یا به‌صورت کاملا رایگان تبلیغات خود را انجام دهند و به کار و کاسبی خود رونق بخشند.

فرض کنیم چنین فضایی برای تبلیغات نبود، چه می‌شد؟ اگر چنین بستری فراهم نبود هزینه‌های گزاف بود که برای تبلیغات باید به شرکت‌های تبلیغاتی پرداخت می‌شد. کاغذهای فراوان برای چاپ انواع تراکت‌ها، بیلبوردها و... استفاده می‌شد. یک کسب‌وکار نوپا چند ده میلیون تومان برای تبلیغ در صداوسیما باید پرداخت می‌کرد تا فقط محصولاتش دیده شود. با نبودن و محدود شدن این فضا بلاهایی بر سر کسب‌وکار خواهد آمد که تصورش هم دردناک است.

 

کسب و کارهای اینترنتی بعد طرح صیانت

 

مشکلات طرح صیانت از فضای مجازی برای جامعه دانشگاهی

بسیاری از اساتید دانشگاه‌ها و همچنین دانشجویان به‌ویژه دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی همواره نیاز دارند به مقالات علمی و تراز اول دنیا دسترسی داشته باشند و این دسترسی به‌آسانی صورت بگیرد. موتور جست‌وجوگر گوگل خدمات مختلفی به کاربرانش ارائه می‌دهد. یکی از خدمات آن بخش Google Scholar است که مورداستفاده جامعه دانشگاهی است. این بخش از موتور جست‌وجو اجازه می‌دهد تا با داشتن یک کلیدواژه یا سرنخ کوچک از موضوعی که مدنظر دارید؛ به اقیانوسی از محتواهای علمی دست یابید و نیازهای خود را برطرف کرده و علم خود را به‌روز نگه دارید.

چنانچه در ادامه این طرح، مجلس فیلترینگ و عدم دسترسی به اینترنت جهانی و این موتور جست‌وجو را مدنظر داشته باشد؛ درنتیجه جامعه دانشگاهی ما دیگر نخواهد توانست از خدمات Google Scholar استفاده کند. حتی اگر در فکر ایجاد موتور جست‌وجوی مشابهی برای جایگزینی گوگل باشند؛ باید بگوییم که این بخش حاصل سال‌ها مطالعه و انباشت علمی است و یک گنجینه گران‌بها محسوب می‌شود و چنین اقیانوسی را با هیچ موتور جست‌وجوی دیگری نمی‌توان جایگزین کرد. روش‌های دیگر برای دسترسی به این مقالات تراز اول و باارزش علمی نیازمند صرف وقت و هزینه زیاد هستند و در نهایت نتیجه مطلوبی حاصل نخواهند بود.

 

کسب و کارهای فضای مجازی

 

اولویت اول معیشت مردم یا فضای مجازی؟

تصویب این طرح به همه نشان داد که مجلس می‌تواند به‌راحتی و بدون در نظر گرفتن مردم طرحی تصویب کند که محدودیت مردم را به دنبال داشته باشد. در این برهه از تاریخ کشورمان شاهد مشکلات زیادی هستیم که گریبان ملت را گرفته و مجالی برای فکر کردن به ملی سازی اینترنت و این موضوعات نمی‌دهند.

موضوع مسکن برای جوانان کشور و نرخ بالای بیکاری از مهم‌ترین موضوعات هستند که مردم با آن‌ها درگیرند. نرخ تورم که نه به‌صورت روزشمار بلکه به‌صورت لحظه‌ای بالا می‌رود و مردمی که در تامین نیازهای اولیه خود مانده‌اند. باوجود تمام این مشکلات تنها چیزی که باعث آزار نمایندگان و مسولان محترم شده است اینترنت جهانی و فضای مجازی است.

رسیدگی به بازار سرمایه که سرمایه‌های جوانان را بر باد داده است مهم‌تر است یا طرح صیانت از فضای مجازی؟ در زمانی که تمام کشورهای پیشرفته مشغول واکسیناسیون مردم خود با تمام سرعت هستند و در حین سروکله زدن با این ویروس منحوس و حفظ جان شهروندان خود هستند؛ در مجلس ما این طرح به‌صورت کاملا ناگهانی به تصویب می‌رساند تا رزق و روزی بسیاری از شهروندان خود را قطع کند.

امروزه اینترنت و فضای سایبری باعث تغییر و تحول‌های بسیار زیاد و کتمان نشدنی در جوامع مختلف شده است. برای پیشرفت، خواه‌ناخواه باید با آن همسو بود؛ چراکه منبع این تحولات به وجود آمده اینترنت است. با گسترده کردن اینترنت و فراهم آوردن شرایط موردنیاز می‌توان به اقتصاد، فرهنگ و توسعه مملکت رونق بخشید و هم‌مسیر با پیشرفت جهانی پیش رفت.

در دنیای کنونی بشر برای پیشرفت و دستیابی به علوم نوین نیازمند اینترنت است و محدود کردن اینترنت به دست نمایندگان امری غیرقابل‌هضم و عجیب است. درواقع یکی از نیازهای امروز استفاده از تکنیک‌های دیجیتال مارکتینگ برای توسعه کسب و کارها است.

ما از قرون گذشته دور شده‌ایم و در عصر جدیدی زندگی می‌کنیم که دسترسی به اینترنت جهانی مثل دسترسی به آب، غذا، پوشاک و مسکن از نیازهای روزمره ماست و باید بتوانیم به‌آسانی به آن دسترسی داشته باشیم. چرا باید در این عصر ملت ما از این نیاز خود محروم شوند و شیوه زندگی‌شان به سال‌ها پیش بازگردند؟

طرح صیانت از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی که تصویب‌شده یا در حال تصویب است، یک طرح کاملا غیر کارشناسانه و غیرحرفه‌ای است که هیچ‌گونه تفکر و آینده‌نگری در آن دیده نمی‌شود. با تصویب این طرح درصد زیادی از مردم که با کمک این فضا به درآمدزایی رسیده بودند و نان حلال به خانه‌های خود می‌بردند؛ با مشکلات بسیار جدی روبه‌رو خواهند شد و ضرری غیرقابل‌جبران خواهند دید.

مشابه این روزها را در زمان فیلترینگ تلگرام گذراندیم که بسیاری از مشاغلی که در تلگرام مطرح شده بودند و ازآنجا چرخ زندگی خود را می‌چرخاندند با مشکلاتی روبه‌رو شدند. اما در آن زمان شبکه‌های دیگری برای فعالیت وجود داشتند تا مردم بتوانند از آن‌ها استفاده کرده و ضرر واردشده را جبران کنند. اما امروز اگر این محدودیت به‌صورت گسترده عملی شود، عملا دست و پای ملت بسته خواهد شد و دیگر به هیچ صورتی نمی‌توانند کسب‌وکارهای ازدست‌رفته را بازگردانند.

 

سئو و بهینه سازی سایت

نظرات کاربران

نویسنده : سارا بهمنی پور
تاریخ : 1400/05/30

من پیج با 50کا دارم تو زمنیه فروش لوازم آرایشی اینا. برای اینکه مشتریان من از بین نره باید چی کار کنم؟

avatar
نویسنده : مدیر سایت
تاریخ : 1400/06/02

هنوز موارد ریز این طرح بیان نشده. درصورتیکه همان موضوع فیلترینگ مطرح باشه قطعا شما هم مثل سایر کسب و کارهای اینستاگرامی آسیب میبینید.

نویسنده : مرجان نصیری
تاریخ : 1400/05/24

سلام. طرح صیانت بر سئو سایت ها مخصوصا فروشگاه های اینترنتی تاثیر داره؟

avatar
نویسنده : مدیر سایت
تاریخ : 1400/05/24

قطعا اجرای طرح صیانت با چنین مواردی که بیان شده تاثیر گذار است. ولی باید صبر کرد و دید تا چه حد موارد بیان شده قابل اجرا است.

نویسنده : سارا محرابیان
تاریخ : 1400/05/24

سلام. من فروشگاه اینترنتی لوازم آرایشی دارم. آیا مشکلی پیش میاد؟

avatar
نویسنده : مدیر سایت
تاریخ : 1400/05/24

فعلا برای تصمیم گیری شرایط بعد از اجرای طرح زود است. بدیلیل اینکه طرح هنوز خام است و نیاز به بررسی های بیشتر دارد.

نویسنده : علی محمدپور
تاریخ : 1400/05/24

سلام. شما چقدر این طرح صیانت رو جدی میدونید؟ آیا فروشگاه های اینترنتی دات کام (com.) هم آسیب میبینه؟

avatar
نویسنده : مدیر سایت
تاریخ : 1400/05/24

این طرح هنوز باگ های زیادی دارد و نیاز به بررسی های بیشتر و روشن تر شدن اصل هدف طرح دارد.

ثبت نظر

نام شما (*) :
ایمیل (*) :
نظر (*) :
کلمات کلیدی
طرح صیانت ساماندهی فضای مجازی کسب و کار اینترنتی
 • طراحی سایت آونگ
 • طراح سایت کورسیر
 • طراحی سایت گروه صنعتی گلبافت
 • طراحی سایت بانک مهر
 • طراحی سایت مبلمان اداری و منزل ایستا
 • طراحی سایت هولستن
 • سی دلی مالتی مدیا طرفه نگار
 • طراحی سایت مبلمان اداری جلیس
 • طراحی وب سایت مایکروتل پلاس
 • طراحی وب سایت هواپیمایی کاسپین
 • طراحی وب سایت هواپیمایی ماهان
 • طراحی وب سایت مکسیدر
 • طراحی وب سایت فرما
 • طراحی وب سایت ماشین3
 • طراحی وب سایت پیشگامان کویر آسیا
 • طراحی وب سایت هوندا
 • طراحی وب سایت پارسیان دیزل
 • طراحی وب سایت نان سحر
 • طراحی وب سایت بوژنه
 • طراحی وب سایت باشگاه فولاد خوزستان
 • طراحی وب سایت باشگاه مشتریان برج میلاد
 • طراحی سایت سازمان بورس و اوراق بهادار
 • طراحی سایت خانه عکاسان افرنگ
 • طراحی وب سایت نوشابه پرسپولیس
 • سی دی سازمان بهینه سازی مصرف سوخت
certificates
 • seo
 • multimedia
 • design
 • host and domain
 • programming
books

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و مقالات وب سایت شرکت ایده پویا فرم زیر را تکمیل نمایید تا از تازه های سایت ما مطلع شوید.

پروژه ها ی برگزیده طراحی سایت

نمونه کار مرتبط

زمینه : ساخت صنایع ریلی،دریایی،نیروگاهی

تاریخ : 1398

اخبار و مقالات

برگزیده ها
  در چند هفته اخیر شاهد موج بزرگی از یک خبر مهم با عنوان «طرح صیانت از کاربران فضای مجازی» بوده‌ایم و بسیاری افراد، ایران پس از اجرایی شدن این طرح را با دو کشور چین و کره شمالی مقایسه کرده‌اند. همان‌طور که میدانید، در کشور چین نیز طرحی مشابه اجرایی شده است؛ اما باوجود جایگزین‌های قدرتمند باقابلیت‌های متعدد و حتی بهتر از نمونه‌های خارجی، مشکلی برای کسب‌وکار و حقوق مردم این کشور در فضای مجازی به وجود نیامده است. با مشکلات طرح صیانت برای کسب ...
افزایش روزانه‌ی کاربران اینترنت می‌تواند خبر خوبی برای افرادی باشد که در پی راه انداختن یک کسب و کار اینترنتی هستند. چرا که به دلیل همه گیری شبکه‌ های اجتماعی، بازاریابی در جایی که تعداد بیشتری از افراد در آنجا حضور دارند قطعا بسیار مؤثرتر از بازاریابی به روش‌های سنتی است. شرکت ایده پویا به شما این اطمینان را می دهد با تکنیک های بازاریابی شبکه های اجتماعی کسب و کار شما را ارتقا ببخشد و شما را به برندی شناخته شده تبدیل کند.     مزایای فروش محصولات در شبکه های اجتماعی امروزه ...
بحث فروش و دیجیتال مارکتینگ همانند قلب تپنده هر کسب‌وکار عمل می‌کند که هیچگاه نمی‌توان به آن بی‌توجه بود. به مرور زمان و رشد تکنولوژی، ابزارهای موفقیت در بازاریابی نیز جدیدتر شده است. از همین رو بحث بازاریابی شبکه های اجتماعی برای کسب‌وکارهای B2B در چند سال اخیر اهمیت دوچندان پیدا کرده است. بازاریابی شبکه های اجتماعی خود شاخه‌ای از علم دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی دیجیتال است که در کنار اینفلوئنسر مارکتینگ، تبلیغات کلیکی و برخی موارد دیگر به کمک کسب‌وکارهای ...
تجزیه و تحلیل SWOT ابزاری فوق العاده ساده و در عین حال قدرتمند است که به شما کمک می کند استراتژی کسب و کار خود را توسعه دهید. کسب و کار شما می‌تواند راه اندازی یک استارتاپ باشد و یا کسب و کاری که در حال حاضر در حال فعالیت است و قصد دارین آن‌را توصعه دهید. استفاده از ابزار SWOT کمک فراوانی به توسعه کسب و کارتان می‌کند.   برای مشاوره استراتژی دیجیتال مارکتینگ و طراحی وبسایت کسب و کارتان می توانید با مشاوران مجرب ما در ایده پویا همین الآن تماس بگیرید. تلفن: 02122273875    ...
تعداد کسب‌وکارهای اینترنتی روز به روز در حال افزایش است. آنها برای موفقیت خود نیازمند دانستن برخی نکات مهم در تجارت الکترونیک هستند. این نکات شامل اصول و فرایندهای مربوط به دیجیتال مارکتینگ از جمله سئو و بهینه سازی سایت است که فروشگاه اینترنتی بیش از سایر کسب‌وکارها به آن نیاز دارد. چرا که یک طراحی سایت فروشگاهی نیاز به جذب کاربران و مخاطبان زیاد دارد. این کسب‌وکارها از طریق بهبود سئوی وبسایت خود، می‌توانند در مدت زمان خاصی نسبت به جذب تعداد قابل توجهی از کاربران ...
در مقاله قبل امتیاز های ناملموس را سنجیدیم، امتیازهای دیگری نیز هستند که نتایج محسوس­ تر و ملموس­ تری کسب می کنند و سنجش ارزش آن­ها آسان ­تر است: ترافیک سایت ترافیک سایت، یک امتیاز و دستاورد آشکار و بدیهی است؛ اما حقیقتاً، یکی از مهم­ترین­ عامل هاست. تولید محتوای باکیفیت و ارزشمند، مخاطب را به سایت جذب می­ کند و در آن محیط، وی اطلاعاتی در مورد شرکت یا سازمان و همچنین خدمات و محصولات شما به دست می­ آورد.   افزایش کیفیت سئو امتیازات و پیامدهای مثبت محتوای عالی ...