1399/09/23

سئو محلی چیست و چرا باید به آن اهمیت بدهیم؟

اگر تا چند سال قبل صرفا افراد دیجیتال مارکترها با مفهوم بهینه‌سازی سایت و سئو آشنایی داشتند، اما امروزه حتی بسیاری از عموم مردم نیز حداقل از اهمیت آن آگاهی دارند. این موضوع نشان از اهمیت موضوع سئو برای موفقیت یک کسب‌وکار آنلاین دارد. سئو محلی نیز یکی از زیرشاخه‌ها یا موضوعات مهم در این حوزه به شمار می‌رود که چند وقتی است برای موتورهای جستجو اهمیت زیادی پیدا کرده است.

واقعیت آن است که موتورهای جستجو از قبیل گوگل بسیار هوشمند عمل می‌کنند و همواره نیازهای کاربران را در نظر می‌گیرند. آنها می‌دانند که هر چند وقت یکبار ممکن است که سبک، سلیقه و رفتار کاربران تغییر پیدا کند. از این رو، الگوریتم‌های خود را متناسب با آنها تغییر می‌دهند.

توجه به بحث سئو محلی نیز در راستای تغییر الگوریتم‌های گوگل و توجه به نیازهای کاربران بود. به همین دلیل در چند سال اخیر این موضوع بسیار مورد توجه موتورهای جستجو قرار گرفت. کسب‌وکارها نیز به ناچار و برای کسب رتبه بهتر در موتورهای جستجو و همچنین کسب مشتری بیشتر، باید به آن توجه کنند.

ما در این مقاله قصد داریم تا در ابتدا به صورت کلی به مفهوم سئو بهینه‌سازی سایت و در ادامه به صورت مفصل به موضوع سئو محلی و نکات مربوط به آن بپردازیم. دانستن این نکات کمک می‌کند تا شما کسب‌وکار را متناسب با آخرین استاندارهای موتورهای جستجو پیش برده و از رقبا خود پیشی بگیرید. پس تا پایان با ما در این مقاله همراه باشید.

 

اصلا این داستان سئو چیست؟

قبل از هر چیزی بهتر است نگاهی مختصر به مفهوم سئو داشته باشیم. برای بسیاری از افراد تازه‌کار سوال است که این مفهوم به چه معنا بوده و چه اهمیتی دارد. مفهوم سئو یا SEO برگرفته از واژه لاتین  Search Engine Optimization است. سئو در واقع همان بهینه‌ کردن وبسایت برای موتورهای جستجو از قبیل گوگل است.

سئو سایت

 

در یک تعریف دیگر می‌توان سئو را مجموعه‌ای از اقدامات مختلف در نظر گرفت که برخی از آنها مربوط به طراحی و ساختار سایت، برخی دیگر مربوط به تولید محتوا یا مسائل دیگر است. در نهایت انجام این اقدامات منجر به جذب مشتری بیشتری برای یک کسب‌وکار آنلاین خواهد شد.

مقصود و هدف نهایی از سئو در واقع همان مناسب‌سازی سایت برای کاربران یا همان مشتریان است. اما برای بسیاری سوال است که اهمیت سئو در چیست؟ در پاسخ باید گفت که در حال حاضر میلیون یا حتی میلیاردها نفر از جهان، در موتورهای جستجو از قبیل گوگل یا یاهو در حال جستجو کردن صفحات مورد نظر خود هستند. هدف آنها از این جستجو ممکن است خرید اینترنتی یا رفع نیازهای آموزشی خود و پاره‌ای از موارد دیگر باشد.

در آن طرف قضیه، کسب‌وکارهای آنلاین وجود دارند که تلاش می‌کنند موتورهای جستجو کسب‌وکار یا وبسایت آنها را به کاربران پیشنهاد بدهد. آنها با در نظر گرفتن معیارهای مورد نظر گوگل، تلاش می‌کنند تا به این هدف خود دست پیدا کنند. اما نکته بسیار مهم در ای خصوص آن است که موتورهای جستجو به رفتار کاربران بسیار حساس هستند. یکی از الگوریتم‌های گوگل که به رفتار کابران بسیار حساس بوده، الگوریتم RankBrain است. این الگوریتم ممکن است تشخیص دهد که صفحات یک کسب‌وکار آنلاین باید در ابتدا یا انتها صفحات جستجو ظاهر شود.

به عنوان مثال، اگر به هنگام جستجوی یک کلمه کلیدی، کاربران به جای باز کردن صفحات ابتدایی، بیشتر بر روی یک صفحات پایین‌تر کلیک کنند، آن وقت موتورهای جستجو تشخیص می‌دهند که این صفحات برای کاربران ارزش بیشتری داشته و باید آن را به صفحات ابتدایی منتقل کنند.

توجه به رفتار کاربران و مشتریان باعث شده تا گوگل و سایر موتورهای جستجو هر چند وقت یکبار الگوریتم‌های خود را تغییر دهند. چرا که رفتار انسان‌ها در فضای وب همانند رفتار آنها در فضای واقعی، دچار تغییر و تحول می‌شود. در چند سال اخیر و به دنبال رشد بیش از پیش کسب‌وکارهای آنلاین، نیازهای مشتریان نیز به مرور تخصصی‌تر و هدفمندتر شده است. همین مساله موجب اهمیت و توجه موتورهای جستجو به مفهومی به نام سئو محلی شده که در ادامه به آن می‌پردازیم.

 

سئو محلی چیست؟

اشاره شد که کاربران در چند سال اخیر به صورت هدفمندتر دست به جستجو می‌زنند. به عنوان مثال، اگر آنها در گذشته در گوگل عباراتی همچون خرید مشاوره سئو را جستجو می‌کردند. اکنون در بسیاری از مواقع قید مکان جغرافیایی نیز به آن اضافه شده است. در واقع کاربران به دنبال جستجو عباراتی همچون مشاوره سئو در تهران یا سایر شهرها هستند. در اینجا اصطلاحا با مفهومی به نام سئو محلی یا لوکال سئو (local seo) روبرو هستیم.

 

سئو محلی

 

این قضیه در خصوص بسیاری از کلمات کلیدی دیگر نیز صدق می‌کند. در یک مثال‌های دیگر می‌توان به خرید اینترنتی غذا، پوشاک، کتاب و سایر موارد اشاره کرد. مجموعه این عوامل باعث شده تا شما به موضوع مکان جغرافیایی در بهینه‌سازی وبسایت یا کسب‌وکار آنلاین خود بیشتر توجه کنید.

چنانچه شما به سئو محلی یا لوکل سئو اهمیت بیشتری دهید، طبیعی است که موتورهای جستجو نیز کسب‌وکار شما را به کاربران بیشتری پیشنهاد خواهند داد. بنابراین کسب‌وکارتان مشتری و در نهایت درآمد بیشتری خواهد داشت. در بسیاری از مواقع حتی ممکن است توجه به مکان جغرافیایی از یک شهر نیز جزئی‌تر باشد.

به عنوان مثال، در کلانشهری همانند تهران ممکن است کاربران برخی خدمات یا محصولات خاص، نیازهای خود را به صورت منطقه‌ای و براساس نام محلات جستجو کنند. بنابراین نیاز است به این موارد نیز دقت کنید. توجه به سئو لوکال برای تمام کسب‌وکارهای آنلاین یکسان نیست. برخی از آنها نیاز است تا به این موضوع بیشتر اهمیت داده و برخی دیگر صرفا کافی است برخی اصول مربوطه را رعایت کنند.

میزان اهمیت و توجه به local seo بستگی به نوع کسب‌وکار شما و مشتریان آن دارد. با این حال، روش‌ها و نکات مختلفی وجود دارند که شما با در نظر گرفتن آنها می‌توانید امتیاز خوبی را به لحاظ سئو محلی کسب کنید. ما در ادامه قصد داریم تا به چند اصل مهم در بحث سئو محلی اشاره کنیم. پیاده کردن این نکات به رشد کسب‌وکارتان در صفحات جستجو کمک خواهند کرد.

 

نکات و اصول سئو محلی چیست؟

در این خصوص برخی اصول شناخته شده وجود دارد که باید آنها را در نظر بگیرید. در اینجا لازم است باز هم تاکید کنیم که در نظر گرفتن این نکات برای برخی از کسب‌وکارهای آنلاین حیاتی‌تر و برای برخی دیگر اینگونه نیست. اهم این نکات به صورت زیر است:

 

ایده پویا

 

 • گوگل مپ را جدی بگیرید: همگی ما با گوگل مپ آشنا بوده و احتمالا بارها از آن استفاده کرده‌ایم. برای به دست آوردن امتیاز بیشتر در سئو محلی نیاز است که گوگل مپ را جدی بگیرید. از همین رو در اولین گام باید اطلاعات مربوط به وبسایت خود را به درستی وارد کنید تا مورتوهای جستجو از محل دقیق فعالیت شما و موقعیت جغرافیایی آن اطلاع پیدا کنند.
 • در تولید محتوا به سئو محلی توجه کنید: تولید محتوا یکی از مهم‌ترین ابزارها برای بهبود صفحات وبسایت در موتورهای جستجو است. برای آنکه در لوکال سئو امتیاز بیشتری را کسب کرده و گوگل صفحات شما را به کاربران بیشتری معرفی کند، نیاز است که در فرایند تولید محتوا به بحث مکان جغرافیایی بیشتر توجه کنید. از همین رو بهتر است در محتوای تولید شده و متناسب با موضوع محتوا، به مکان‌های مورد نظر نیز توجه کنید. به عنوان مثال، اگر کسب‌وکار شما در زمینه آموزش سئو بوده، می‌توانید در محتوای تولیدی خود به نام شهرها و مکان‌های جغرافیایی مهم اشاره کنید. در یک مقال ساده می‌توانید با به کار بردن عبارت آموزش سئو در تهران این کار را انجام دهید. ضمن آنکه بهتر است حتی‌الامکان در تیتر مطالب خود مکان جغرافیایی را نیز درج کنید.
 • از نظرات کاربران کمک بگیرید: یکی از امکاناتی که گوگل مپ در اختیار شما قرار داده، امکان نظردهی و امتیازدهی مشتریان و کاربران در این بخش است. چنانچه اطلاعات وبسایت خود را در گوگل مپ ثبت کرده باشید، بخشی به نام Write your review در ان وجود دارد که کاربران می‌توانند با ثبت نظرات مثبت و همچنین امتیاز بالاتر، به بهبود وضعیت شما در سئو محلی کمک کنند. بنابراین از مشتریان خود بخواهید که این کار را برای شما انجام دهند.
 • اطلاعات تماس را به دقت پرکنید: معمولا بسیاری از کسب‌وکارها به درج اطلاعات تماس کمتر اهمیت می‌دهند. این در حالی است که درج برخی از اطلاعات تماس از قبیل کد تلفن شهر محل فعالیت یا حتی کد پستی نیز می‌تواند به وضعیت شما در سئو محلی کمک شایانی کند.
 • صفحه گوگل پلاس کسب‌وکار خود را کامل کنید: یکی دیگر از ارزان‌ترین و البته آسان‌ترین راه‌ها برای کسب موقعیت بهتر در لوکال سئو، کامل کردن صفحه گوگل پلاس است. در اینجا می‌توانید با درج تصاویر مهم و باکیفیت در خصوص کسب‌وکارتان، به بهبود local seo کمک کنید.

 

ما در این مقاله ابتدا به مفهوم سئو سایت، سپس به مفهوم سئو محلی و نکات و اصول مهم مربوط به آن اشاره کردیم. با این حال، راه‌ها و نکات مختلف دیگری نیز برای کمک به بهبود سئو محلی وجود دارد. از جمله آنها می‌توان به استفاده از ابزار رایگان شبکه‌های اجتماعی، استفاده از قابلیت schema برای وبسایت خود، اشتراک آدرس وبسایت در دایرکتوری‌های محلی و بسیاری از موارد مختلف دیگر اشاره کرد.

 

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهید

ثبت نظر

نام شما (*) :
ایمیل (*) :
نظر (*) :
کلمات کلیدی
 • طراحی سایت آونگ
 • طراح سایت کورسیر
 • طراحی سایت گروه صنعتی گلبافت
 • طراحی سایت بانک مهر
 • طراحی سایت مبلمان اداری و منزل ایستا
 • طراحی سایت هولستن
 • سی دلی مالتی مدیا طرفه نگار
 • طراحی سایت مبلمان اداری جلیس
 • طراحی وب سایت مایکروتل پلاس
 • طراحی وب سایت هواپیمایی کاسپین
 • طراحی وب سایت هواپیمایی ماهان
 • طراحی وب سایت مکسیدر
 • طراحی وب سایت فرما
 • طراحی وب سایت ماشین3
 • طراحی وب سایت پیشگامان کویر آسیا
 • طراحی وب سایت هوندا
 • طراحی وب سایت پارسیان دیزل
 • طراحی وب سایت نان سحر
 • طراحی وب سایت بوژنه
 • طراحی وب سایت باشگاه فولاد خوزستان
 • طراحی وب سایت باشگاه مشتریان برج میلاد
 • طراحی سایت سازمان بورس و اوراق بهادار
 • طراحی سایت خانه عکاسان افرنگ
 • طراحی وب سایت نوشابه پرسپولیس
 • سی دی سازمان بهینه سازی مصرف سوخت
certificates
 • seo
 • multimedia
 • design
 • host and domain
 • programming
books

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و مقالات وب سایت شرکت ایده پویا فرم زیر را تکمیل نمایید تا از تازه های سایت ما مطلع شوید.

پروژه ها ی برگزیده طراحی سایت

نمونه کار مرتبط

اخبار و مقالات

برگزیده ها
تجربه معجزه افزایش 5 برابری فروش رو در این ویدئو توضیح دادیم ، همیشه سعی کنید که همه کارها رو هوشمندانه انجام بدید و دنبال رو بقیه نباشید ، در بحث فروش هم قطعا روش های ساده ای هست که تا حالا بهش توجهی نداشتی و با کمی دقت و به سادگی میتونی با استفاده از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ فروش خودت رو به شدت افزایش بدی !!!یکی از تاثیر گذارترین روش ها در فروش اینترنتی و فروشگاه های اینترنتی بحث سئو ، افزایش رتبه و ترافیک  سایت هست که اگر به درستی و با دقت کلمات کلیدی انتخاب بشن به شدت میتونه روی فروش چندبرابری ...
بازاریابی دیجیتال یه عالمه ابزار جورواجور با قابلیت های مختلف به شما میده که باید بتونید انتخاب کنید که کدوم از این ابزارها برای کسب و کار شما مناسب هستند و کدومشون به درد شما نمی خورند. اگه نتونید انتخاب مناسب رو انجام بدین علاوه بر این که حجم زیادی از مخاطب بالقوه که میتونست تبدیل به مشتری بشه رو از دست دادین، کلی هم وقت و هزینه تون رو بدون نتیجه خاصی دادین تلف کردین . پس حواستون رو خوب جمع کنید . کلی ابزار مختلف به این معنی نیست که از همه اش می تونید استفاده کنید. ممکنه بعضی هاش برای شما خوب نباشه ...
یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها شبرای هر دیجیتال مارکتری آشنایی با ابزارهایی است که به بهبود سئو سایت کمک می‌کند. یکی از مهم‌ترین و قدرتمندترین این ابزارها گوگل ترندز است. این ابزار یکی از ابزارهای مفید دیجیتال مارکتینگ است که آشنایی با آن می‌تواند تاثیر به سزا در بهبود رتبه سایت شما داشته باشد. به همین دلیل در این مقاله به سراغ ابزار گوگل ترندز رفته‌ایم تا 12 روش استفاده از آن برای سئو را به شما آموزش دهیم. اگر دوست دارید با نقاط پنهان این ابزار ارزشمند آشنا شوید تا پایان ...
در دنیای امروز اینستاگرام به یکی از پرمخاطب‌ترین شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده است. محبوبیت این شبکه در کشور ما به خصوص پس از فیلتر تلگرام عده زیادی از افراد به استفاده از اینستاگرام روی آورده و اکنون اگر بگوییم که اینستاگرام محبوب‌ترین شبکه اجتماعی در کشور است غلو نکرده‌ایم. به همین دلیل بهتر است صاحبان کسب و کار با بهترین ابزارهای آنالیز اینستاگرام آشنا شوند تا برنامه ریزی صحیحی داشته و استراتژی خود را اصلاح کنند. با استفاده از این ابزارهای می‌توانید شیوه عملکرد خود در اینستاگرام ...