1399/03/07

تحلیل وب‌سایت با ابزار اسکریمینگ فراگ

بررسی سئو وب‌سایت با داشتن ابزار درست بسیار ساده‌تر خواهد بود. اسکریمینگ فراگ سئو اسپاید نام یکی از همین ابزارهاست. اسکریمینگ فراگ برای بررسی و شناسایی کمبودهایی از طراحی سایت است که برای موتورهای جستجو دارای اهمیت است. در این آموزش به مهم‌ترین ویژگی‌های این ابزار کاربردی می‌پردازیم.


 

کارشناسان ما در ایده پویا می توانند به کسب و کار شما جهت نوشتن استراتژی کسب و کار و دیجیتال مارکتینگ کمک کنند.

با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

تلفن ایده پویا   تلفن ها:  875 73 222 - 021      -       180 20 229 -

 


 

اسکریمینگ فراگ Screaming Frog چیست؟

اسکریمینگ فراگ سئو اسپایدر (Screaming Frog SEO Spider) یک نرم‌افزار طراحی شده برای کامپیوترهای رومیزی است و بر روی هر سه پلتفرم، ویندوز، مک و لینوکس قابل اجراست. این خزشگر (crawler) لینک‌ها، تصاویر، CSS و غیره را از منظر سئو به بوته آزمایش می‌گذارد. به زبان ساده این ابزار وب‌سایت شما را همانند یک ربات جستجوگر بررسی می‌کند.

با کمک اطلاعات این ابزار، شما قادر خواهید بود با سرعت هرچه بیشتر وب‌سایت خود را از منظر سئو، بررسی و تحلیل کنید. بررسی عادی هر صفحه از وب‌سایت مسلما کاری زمان‌بر و پرزحمت است و اسکریمینگ فراگ این دو مولفه را از دوش شما برمی‌دارد.

1- نصب و راه‌اندازی اسکریمینگ فراگ

نصب و راه اندازی اسکریمینگ فراگ

در این بررسی، راهنمای برخی از امکانات پرکاربرد اسکریمینگ فراگ را با یک مطالعه موردی خدمت شما عرضه می‌کنیم. برای شروع به لینک زیر بروید و بر اساس نوع پلتفرم مورد استفاده‌تان اقدام به دانلود کنید.

http://www.screamingfrog.co.uk/seo-spider/

این نرم‌افزار برای هر سه نسخه مک، ویندوز و اوبونتو تا حدودی رایگان است. یعنی به شما اجازه می‌دهد تا 500 URL را به طور رایگان کراول کنید. البته با پرداخت لایسنس نرم‌افزار این محدودیت دیگر وجود نخواهد داشت و امکانات دیگری نیز برای شما در دسترس خواهد بود.

 

2- تحلیل کراول (خزش) کردن وب‌سایت

کراول کردن وبسایت

 

برای کراول کردن وب‌سایت آماده‌اید؟ پس بزن بریم! وب‌سایت انتخابی ما برای این بررسی http://gerowonen.be/home خواهد بود و شما می‌توانید مراحل پیش رو را با دامنه خودتان انجام دهید.

اول از همه باید URL مورد نظر را در کادر زیر وارد کنید و دکمه Start را بفشارید.

اگر قصد کراول کردن تمام وب‌سایت را با زیردامنه‌ها دارید باید (برای مثال blog.website.com) از مسیر Configuration>Spider گزینه Crawl All Subdomains را فعال نمایید.

 

3- بررسی کدهای وضعیت HTTP یا همان ریسپانس کدها در اسکریمینگ فراگ

 

بررسی کدهای وضعیت HTTP یا همان ریسپانس کدها در اسکریمینگ فراگ

 

معمولا برای شروع نگاهی به وضعیت کدهای HTTP در تب «Response Codes» داریم. مهم‌ترین کدهای وضعیت HTTP به شرح زیر است:

 • 200: OK
 • 301: Permanent Redirect
 • 302: Temporary redirect
 • 404: Not Found
 • 500: Server error
 • 503: Unavailable

برای شروع می‌توانید از بررسی تمام ریدایرکت‌ها (301 و 302) شروع کنید و صحت استفاده از آن‌ها را بررسی کنید. به‌خاطر داشته باشید که 301 برای ریدایرکت دائمی است و اعتبار آن به صفحه جدید واگذار شده است ولی برای 302 این‌گونه نخواهد بود.

نکته: فراموش نکنید خطاهای کراول را در گوگل وبمستر تولز تایید کنید.

در این قسمت شما لینک‌های خراب داخلی را نیز شناسایی می‌کنید. بر روی URLهای با کد 4xx و 5xx کلیک کنید و در پنجره پایین از تب In Links نتایج را نظاره کنید که لیستی از تمام صفحات دارای لینک خراب است.

 

4- URLها در اسکریمینگ فراگ

URLها در اسکریمینگ فراگ

 

حتما از اهمیت داشتن ساختار url خوب آگاه هستید. اسکریمینگ فراگ تمام urlهای وب‌سایت را از منوی URL تحلیل می‌کند.

برای شروع بهتر است نمایش لینک‌ها را براساس طولشان مرتب کنید. به‌خاطر داشته باشید که url مناسب، کوتاه (ترجیحا 4 تا 5 کلمه) و توصیفی است (به‌طور مثال website.com/seo-tutorial به جای website.com/p5145)

فراموش نکنید که نوع فیلترها را نیز روی non ASCII، underscores، uppercase، duplicate و dynamic URLs قرار دهید. این عوامل مشکلات ایندکس شدن را به‌وجود می‌آورند و بهتر است هرچه سریع‌تر برطرف شوند.

 

5- عنوان صفحات یا Page Titles

عنوان صفحات یا Page Titles

 

گام بعدی بررسی عناوین صفحات است. عنوان مناسب هر صفحه یکتا و حاوی مهم‌ترین کلمه کلیدی استفاده شده در ابتدای آن است. همانطور که در تحلیل وب‌سایت نمونه مشاهده می‌کنید، این وب‌سایت از عناوین مشابه برای صفحات استفاده کرده است و باید سریعا اصلاح شود.

به‌خاطر دارید که عنوان یک صفحه نباید بیشتر از 60 کرکتر باشد؟ این شاخص هنوز هم مورد استفاده است. همچنین نگاهی به Title 1 Pixel Width بیندازید. همانطور که از اسمش پیداست طول عنوان شما را بر اساس پیکسل محاسبه می‌کند. اهمیت این شاخص از آن جهت است که گوگل عناوین با عرض بیشتر از 512 پیکسل را کوتاه می‌کند. بعضی از حروف و اعداد فضای بیشتری برای نمایش اتخاذ می‌کنند (برای مثال I و W را در نظر بگیرید). بنابراین ممکن است شما 60 کرکتر برای عنوان انتخاب کنید ولی عرض آن از 512 پیکسل بیشتر شود.

 

6- تحلیل Meta Description در اسکریمینگ فراگ

تحلیل Meta Description در اسکریمینگ فراگ

 

متادیسکریپشن‌ها همان توضیحات درج شده زیر عنوان صفحه وب‌سایت هنگام نمایش در موتورهای جستجو هستند. بهتر است این توضیحات محدود به 160 کرکتر باشند وگرنه به طور خودکار کوتاه می‌شوند.

در گام بعدی این تحلیل می‌بینیم که کادر meta description 1 خالی است. این موضوع نشان می‌دهد که متادیسکریپشنی برای این وب‌سایت وجود ندارد و باید برای هر صفحه یک توضیح یکتا اضافه کنیم.

اسکریمینگ فراگ یک ابزار کاربردی برای شبیه‌سازی و بررسی اسنیپت جستجوگر است. بر روی url مورد نظر کلیک کنید و SERP snippet را در پایین صفحه انتخاب کنید. عنوان و متادیکریپشن را عوض کنید و خواهید دید که نمایش آن در نسخه رومیزی، موبایل یا تبلت چگونه است.

 

7- تحلیل تصاویر در اسکریمینگ فراگ

تحلیل تصاویر در اسکریمینگ فراگ

 

سرعت بارگذاری صفحات نه فقط برای کاربران بلکه برای موتورهای جستجو نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. گوگل اعلام کرده است که سرعت بارگذاری را در رتبه‌بندی نمایش جستجو لحاظ می‌کند. یکی از فاکتورهای کاهش سرعت بارگذاری صفحات تصاویر است. کیفیت بالای تصاویر پهنای باند زیادی را نیاز دارد و به همین دلیل بهتر است که حجم آن‌ها را زیر 100کیلوبایت نگه داشت.

با روشن کردن فیلتر images over 100kb تصاویر با حجم زیاد را شناسایی کنید. بهتر است در همین هنگام نگاهی به alt-text نیز بکنید و از وجود توصیف یکتا برای هر عکس اطمینان حاصل کنید.

ترفند: سرعت بارگذاری هر صفحه را می‌توانید از تب response codes در response time نیز مشاهده کنید. صفحاتی که عادی به‌نظر نمی‌رسند را می‌توانید با ابزارهایی مثل Yslow و PageSpeed Insights بررسی کنید.

 

8- Directives

Directives

 

در تب Directives می‌توانید تگ Meta Robots ، لینک‌های کنونیکال و نکات rel=next/prev را ببینید. برای مشاهده دیکرتیوها یکی از فیلترها را انتخاب کنید تا همه صفحات را با آن فیلتر خاص بررسی کند. همانطور که در گزارش خروجی سایت مورد بررسی می‌بینید این آیتم خالی است و باید تگ‌های مناسب و ضروری را اضافه کند.

 

9- XML Sitemap

اسکریمینگ فراگ سئو اسپایدر توانایی تولید XML Sitemap را در خود دارد. این نوع نقشه سایت به‌منظور بررسی دوباره مطالب و محتوای مرتبط توسط موتورهای جستجو است. در واقع موتور جستجو را برای نحوه کراول کردن وب‌سایت راهنمایی می‌کند.

برای دسترسی به این ابزار از منوی ناوبری مسیر Sitemaps> Creat XML Sitemap را بپیمایید. زمانی که فایل ایجاد شد می‌توانید به طور دستی اولویت‌ها و تعدد صفحات خاص را تغییر دهید.

 

با استفاده از اسکریمینگ فراگ سئو اسپایدر می‌توانید المان‌های متعددی از وب‌سایت مانند عناوین صفحات، متادیسکریپشن‌ها، ساختار URL، ریسپانس کدها، تصاویر و غیره را  را تحلیل و بررسی کنید. این نرم‌افزار عالی به بهینگی و بهبود عملکرد وب‌سایت شما در موتورهای جستجو کمک می‌کند. رایگان بودن این ابزار موجب می‌شود برای هر طراح وبی ضروری به‌نظر برسد.

 

طراحی وبسایت

 

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهید

ثبت نظر

نام شما (*) :
ایمیل (*) :
نظر (*) :
کلمات کلیدی
سئو سئو سایت سئو وب سایت سئو و بهینه سازی سایت بهینه سازی سایت بهینه سازی و سئو دیجیتال مارکتینگ بازاریابی دیجیتال استراتژی دیجیتال مارکتینگ بازاریابی اینترنتی
 • طراحی سایت آونگ
 • طراح سایت کورسیر
 • طراحی سایت گروه صنعتی گلبافت
 • طراحی سایت بانک مهر
 • طراحی سایت مبلمان اداری و منزل ایستا
 • طراحی سایت هولستن
 • سی دلی مالتی مدیا طرفه نگار
 • طراحی سایت مبلمان اداری جلیس
 • طراحی وب سایت مایکروتل پلاس
 • طراحی وب سایت هواپیمایی کاسپین
 • طراحی وب سایت هواپیمایی ماهان
 • طراحی وب سایت مکسیدر
 • طراحی وب سایت فرما
 • طراحی وب سایت ماشین3
 • طراحی وب سایت پیشگامان کویر آسیا
 • طراحی وب سایت هوندا
 • طراحی وب سایت پارسیان دیزل
 • طراحی وب سایت نان سحر
 • طراحی وب سایت بوژنه
 • طراحی وب سایت باشگاه فولاد خوزستان
 • طراحی وب سایت باشگاه مشتریان برج میلاد
 • طراحی سایت سازمان بورس و اوراق بهادار
 • طراحی سایت خانه عکاسان افرنگ
 • طراحی وب سایت نوشابه پرسپولیس
 • سی دی سازمان بهینه سازی مصرف سوخت
certificates
 • seo
 • multimedia
 • design
 • host and domain
 • programming
books

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و مقالات وب سایت شرکت ایده پویا فرم زیر را تکمیل نمایید تا از تازه های سایت ما مطلع شوید.

پروژه ها ی برگزیده طراحی سایت

نمونه کار مرتبط

زمینه : قیر های تجاری

تاریخ : 1398

اخبار و مقالات

برگزیده ها
در سئو سایت عوامل متعددی مانند کلید واژه‌ها و محتوای با کیفیت مناسب تاثیر دارند. اما در کنار این موارد برای بالا بردن رتبه سایت در رنکینگ گوگل باید محتوایی انتخاب کنید که کاربران بیشتری به آن تمایل داشته باشند. به عبارت دیگر گوگل به نحوه رفتار کاربران در مقابل محتوای تولید شده سایت تمرکز می‌کند. در نتیجه مهم‌ترین عامل در رنکینگ گوگل مواردی مانند کلمات کلیدی نیست. بلکه آنچه مهم است، رفتار کاربران نسبت به خدمات و اطلاعاتی است که شما در سایت ارائه می‌دهید. این روزها (UX) User ...
با پررنگ شدن نقش اینترنت در زندگی مردم و گسترش کسب‌وکارهای اینترنتی و افزایش شمار فروشگاه‌های اینترنتی رقابت بر سر دیده شدن بین وب‌سایت‌ها افزایش یافت. رقابت فزاینده بین وب‌سایت‌های مختلف ارائه‌دهنده خدمات و محصولات اهمیت سئو سایت را افزایش داد. درواقع سئو SEO مخفف search engine optimization به معنی بهینه‌ سازی موتور جستجو است. به زبان ساده، این به معنای ایجاد یک روند برای افزایش تعداد بازدیدهای سایت شما در پاسخ به جستجوهای مرتبط توسط کاربران در موتورهای ...
یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها شبرای هر دیجیتال مارکتری آشنایی با ابزارهایی است که به بهبود سئو سایت کمک می‌کند. یکی از مهم‌ترین و قدرتمندترین این ابزارها گوگل ترندز است. این ابزار یکی از ابزارهای مفید دیجیتال مارکتینگ است که آشنایی با آن می‌تواند تاثیر به سزا در بهبود رتبه سایت شما داشته باشد. به همین دلیل در این مقاله به سراغ ابزار گوگل ترندز رفته‌ایم تا 12 روش استفاده از آن برای سئو را به شما آموزش دهیم. اگر دوست دارید با نقاط پنهان این ابزار ارزشمند آشنا شوید تا پایان ...
آموزش کامل و قدم به قدم گوگل سرچ کنسول (2)   بخش چهارم: ویژگی‌های جالب گوگل سرچ کنسول صفحات مهم را با لینک‌های داخلی مزین کنید. قدرت لینک دهی داخلی را دست کم نگیرید. متاسفانه اکثر مردم به اشتباه از لینک‌های داخلی استفاده می‌کنند. اما گوگل سرچ کنسول دارای ویژگی بسیار جالبی است که به شما برای برطرف کردن این اشتباه‌ها کمک می‌کند. این کنسول گزارشی را در اختیار شما قرار می‌دهد که در آن لیست صفحاتی که به لینک‌های داخلی نیاز دارند نشان داده شده است. ...
یکی از مشکلاتی که تازه‌واردان دنیای دیجیتال مارکتینگ با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، کار کردن با گوگل سرچ کنسول یا GSC است. البته این ابزار تنها مخصوص افراد مبتدی نیست. حتی افراد حرفه‌ای نیز می‌توانند با یادگیری تاکتیک‌ها و استراتژی‌های پیشرفته رتبه سایت خود را بالا و بالاتر برده و به لینک‌های اول نتایج گوگل تبدیل شوند. گوگل سرچ کنسول یکی از ابزار های سئو و بهینه سازی سایت است که امروزه بسیار استفاده می شود. بعد از طراحی وبسایت کسب و کار خود باید به فکر گرفتن ...
اگر تا چند سال قبل صرفا افراد دیجیتال مارکترها با مفهوم بهینه‌سازی سایت و سئو آشنایی داشتند، اما امروزه حتی بسیاری از عموم مردم نیز حداقل از اهمیت آن آگاهی دارند. این موضوع نشان از اهمیت موضوع سئو برای موفقیت یک کسب‌وکار آنلاین دارد. سئو محلی نیز یکی از زیرشاخه‌ها یا موضوعات مهم در این حوزه به شمار می‌رود که چند وقتی است برای موتورهای جستجو اهمیت زیادی پیدا کرده است. واقعیت آن است که موتورهای جستجو از قبیل گوگل بسیار هوشمند عمل می‌کنند و همواره نیازهای کاربران را در نظر ...