1402/06/14

آموزش کامل استفاده از برچسب گذاری (tag) در صفحات سایت

 

اگر به تازگی در حوزه تولید محتوا و سئو سایت فعالیت خود را آغاز کرده‌اید و در مورد استفاده از برچسب گذاری در صفحات سایت اطلاعات کاملی ندارید، توصیه می‌کنیم این مقاله از آژانس دیجیتال مارکتینگ و شرکت طراحی وب ایده پویا را از دست ندهید. این روزها استفاده از برچسب گذاری در مقالات و محتواهای مختلف کاری مرسوم است که باید بر اساس اصولی‌ترین و صحیح‌ترین روش‌های ممکن انجام شود. اگر برچسب گذاری به درستی صورت نگیرد، به سئو سایت آسیب‌هایی وارد می‌شود. در ادامه، روش‌های صحیح برچسب گذاری را با یکدیگر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

تگ Tag چیست؟

قبل از این‌که با روش‌های صحیح برچسب گذاری آشنا شویم، بهتر است بدانیم اصلاً تگ یا برچسب چیست؟ دسته‌بندی کردن مقالات، محتواهای مختلف و محصولات یکی از روش‌های رایج به ‌منظور دسترسی آسان کاربران به موضوعات مختلف است. برای دسترسی به این دسته‌بندی‌ها، تنها لازم است به سراغ منوی اصلی وب‌سایت رفته و صفحه مربوط به هرکدام از دسته‌ها را به ‌راحتی پیدا کرد؛ اما بارها پیش‌آمده است که چندین محصول یا مقاله دارای مشخصات مشابهی بوده یا این‌که موضوع یکسانی دارند.

در دسته‌بندی‌های کلی، این شباهت‌ها دیده نمی‌شوند؛ اما اگر بتوان آن‌ها را به‌گونه‌ای دسته‌بندی کرد تا کاربران دسترسی راحت‌تری داشته باشند، به دنبال آن ساختار سایت نیز بهبود خواهد یافت. در این شرایط است که ما باید به سراغ برچسب‌ها برویم. در این حالت لازم است تا برای یک ویژگی مشخص، برچسب لازم را ایجاد کنیم و آن را بر روی تمام محتواهای دارای این ویژگی قرار دهیم.

در واقع با کمک هر برچسب یک صفحه در سایت ایجاد می‌شود که می‌توان همه محتواهای مشابه را در آن قرار داد. به عبارت دیگر، برچسب عملکردی شبیه به دسته‌بندی دارد؛ اما به اندازه دسته‌بندی مهم نیست. به ‌عنوان مثال لازم نیست که حتماً آن را در منویی که بالای سایت طراحی کرده‌اید، بگذارید.

تگ‌های سایت شما نوعی دسته‌بندی به حساب می‌آیند که به ارتباط گروه‌های مختلف با یکدیگر کمک می‌کنند. اما این دو دارای تفاوت‌هایی هم هستند. برچسب‌ها به محتوایی که تولید می‌کنید یا محصول مورد نظرتان بستگی دارد؛ در حالی که دسته‌بندی‌ها، بر طبق موضوع یک مقاله یا دسته‌های مرتبط با یک محصول صورت می‌گیرد.

اطلاعات بیشتر: تگ های هدر H1,H2 چیست؟ کلیک کنید.

 

آموزش استفاده از تگ در سایت

 

روش صحیح استفاده از تگ‌ها

حال که فهمیدیم تگ‌ها چه کاربردی دارند، می‌خواهیم در این بخش با روش صحیح استفاده از آن‌ها آشنا شویم. برای بهبود کیفیت سایت خود، نکاتی که در ادامه در مورد برچسب زدن گفته می‌شود را رعایت کنید:

 • کاربران خود را در اولویت قرار دهید.

یکی از راه‌های صحیح استفاده از تگ‌ها این است که به نگاه کاربران خود توجه داشته باشید. همیشه از خود این سؤال را بپرسید که برچسب مورد نظر چگونه می‌تواند به مخاطبان سایت شما کمک کند؟ آیا این برچسب می‌تواند مخاطبان را بیشتر در سایت نگه دارد یا این‌که کاری می‌کند تا به خاطر گیچ شدنشان خیلی سریع سایت شما را ترک کنند. حتماً در هنگام برچسب گذاری به این سؤالات پاسخ دهید تا بتوانید درست‌ترین تصمیم ممکن را بگیرید.

 • به دنبال ایجاد برچسب منحصربه‌فرد برای صفحات سایت خود نباشید.

تنها زمانی به سراغ استفاده از تگ‌ها بروید که مطمئن باشید برچسب مربوطه به یک مشخصه مشترک بین مقالات شما اشاره می‌کند؛ به ‌عنوان مثال حداقل دو صفحه به این برچسب تعلق داشته باشد. البته اگر تنها یک مطلب مرتبط با این برچسب وجود دارد هیچ اشکالی ندارد؛ زیرا قرار است در آینده مقاله‌های مرتبط دیگری برای این برچسب منتشر شود. هر چه سریع‌تر برای ایجاد یک برچسب مناسب اقدام کنید، صفحه شما نیز با سرعت بیشتری اعتبار لازم را در موتورهای جستجو کسب می‌کند؛ زیرا برای این‌که صفحه‌ها اعتبار لازم را به دست آورند، به زمان نیاز دارند.

 • برای تگ‌ها توضیح بنویسید.

اگر ممکن است برای صفحه تگ‌های خود توضیح بنویسید، از انجام این کار دریغ نکنید. این توضیحات علاوه بر این‌که در فهم بهتر کاربر تأثیر دارد، به شناسایی بهتر موضوع توسط موتورهای جستجو نیز کمک می‌کند.

 • در هنگام برچسب زدن تنها به موضوع توجه کنید.

برای برچسب زدن، به کلمه کلیدی کاری نداشته باشید و تنها به موضوع و معنی کار دقت کنید؛ یعنی هیچ‌گاه تلاش نکنید تا برای هرکدام از کلمه‌های کلیدی یک برچسب جداگانه بزنید. فقط یک برچسب درست کنید که دربردارنده معنی و مفهوم تمام کلمات کلیدی باشد.

 • انتخاب عنوان تگ‌ها را بر اساس جستجوها انجام دهید.

قبل از مشخص کردن عنوان تگ‌ها، یک تحقیق و بررسی کوچک در مورد کلمات کلیدی انجام دهید. به عبارت دیگر بررسی کنید که کاربران چگونه موضوع مورد نظر را در گوگل جستجو می‌کنند. در نهایت به دنبال عنوانی باشید که بیشترین جستجو را به خود اختصاص داده است.

 • برچسب‌های کوتاه انتخاب کنید.

افراد حرفه‌ای در سئو توصیه می‌کنند که هنگام استفاده از برچسب گذاری، به کوتاه بودن آن دقت کنید و حداکثر یک تگ سه‌کلمه‌ای را انتخاب نمایید. برای ارتباط بخش‌های مختلف سایت به یکدیگر، به دنبال کوتاه‌ترین عبارت‌های ممکن باشید. دلیل کوتاه بودن تگ‌ها این است که لازم نیست تا برچسب‌ها خیلی تخصصی باشند؛ به این علت که امکان استفاده از آن‌ها در مطالب و محصولات دیگری نیز وجود داشته باشد.

 • تعداد برچسب‌ها کم باشد.

اگر صفحه سایت شما با تعداد زیادی برچسب پوشش داده شود، کاربرانتان را گیج و سردرگم خواهد کرد و به دنبال آن تجربه کاربری ناخوشایندی برای سایت شما ایجاد می‌شود. در برچسب گذاری حتماً به بهبود ساختار سایت و سئوی آن دقت کنید.

 

اصول تگ گذاری در سایت

 

مزایای برچسب گذاری

استفاده از برچسب گذاری صحیح در تجربه کاربری سایت شما تأثیر چشمگیری خواهد داشت؛ زیرا برچسب‌ها کمک می‌کنند تا مطالب سایت شما به بهترین شکل ممکن طبقه‌بندی شود و درنتیجه کاربران دسترسی راحتی به آن‌ها داشته باشند. عدم استفاده از برچسب گذاری، کار مخاطبان را در پیدا کردن موضوع مورد نظرشان دشوار می‌کند؛ زیرا مجبور هستند تا زمان زیادی را برای جستجوی مقالات مورد نظر خود صرف کنند و حتی شاید نتوانند به همه آن‌ها دسترسی داشته باشند؛ اما با برچسب گذاری می‌توانند خیلی راحت مطالب مدنظر خود را مطالعه کنند. علاوه بر این، تگ گذاری در توسعه وبلاگ شما نقش خواهد داشت و به ارائه یک تجربه کاربری عالی برای کاربران شما کمک می‌کند.

همان‌طور که پیش ‌از این گفته شد هر تگ، خود یک صفحه است که در ارتباط محصولات و مطالب سایت به یکدیگر نقش دارد و تمام مطالب مرتبط را در یکجا نشان می‌دهد. موتورهای جستجو با پیدا کردن این صفحه، آن را در نتایج جستجوی خود نشان می‌دهند. این کار باعث افزایش ورودی‌های گوگل شده و وب‌سایت شما در جستجوهای بیشتری نشان داده می‌شود. در واقع، تگ‌ها بهترین فرصت ممکن را برای شما ایجاد می‌کنند تا تعداد زیادی از کلمات کلیدی را با بالاترین دقت ممکن، هدف قرار دهید.

 

معایب استفاده بیش از حد تگ‌ سایت

 

معایب استفاده بیش از حد از تگ‌ها

برخی از وب ‌مستران بر این باور هستند که هر چه بیشتر از برچسب‌ها استفاده کنند، سایت آن‌ها از نظر سئو بهتر خواهد شد. در سال‌های گذشته که موتورهای جستجو تا این حد پیشرفته نشده بودند، این قاعده درست بود؛ اما در حال حاضر استفاده بیش از حد از تگ‌ها به سایت شما ضرر می‌رساند؛ زیرا پیشرفت موتورهای جستجو باعث شد تا تگ‌هایی که به شکل درست یا غلط استفاده می‌شوند را به‌ طور دقیق شناسایی کنند؛ بنابراین دیگر استفاده زیاد از تگ‌ها باعث افزایش ورودی گوگل نمی‌شود. از معایب استفاده غیراصولی از تگ‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد صفحات تکراری

به دنبال برچسب گذاری زیاد، صفحات تکراری ایجاد می‌شود که به سئو سایت شما ضرر می‌رساند. صفحات تکراری هیچ فایده‌ای برای مخاطبان شما نخواهند داشت و عملاً بی‌فایده هستند؛ بنابراین نباید انتظار داشته باشید که موتورهای جستجو رابطه خوبی با آن‌ها داشته باشند. ما توضیح دادیم که هر تگ یک صفحه است و زمانی که تگ‌های زیادی را به کار ببرید، در واقع در حال ایجاد صفحاتی تکراری هستید.

 • کاهش اعتبار محتواهای اصلی

با استفاده از تگ‌های زیاد شما اعتبار محتواهای اصلی خود را کم می‌کنید. لینک‌ها یکی از راهکارهای فوق‌العاده برای موتورهای جستجو هستند که با استفاده از آن‌ها متوجه ارزش صفحات و اعتبار آن‌ها می‌شوند. در واقع هر چقدر صفحه شما لینک بیشتری گرفته باشد، موتورهای جستجو اعتبار بیشتری برای آن‌ها قائل هستند. این معرفی می‌تواند به‌صورت بک لینک یا لینک داخلی صورت گرفته باشد. درباره لینک سازی داخلی بیشتر بخوانید؛ کلیک کنید.

با این احتساب تگ‌ها عملکردی شبیه به لینک‌ها دارند. در واقع اگر برای مطلب مورد نظر خود بیش از ده‌ها تگ تعریف کرده باشید، باعث پخش کردن اعتبار صفحه خود شده‌اید. به عبارت دیگر شما صفحات مختلفی ایجاد کرده‌اید که همه آن‌ها از اعتبار کمی برخوردار هستند؛ در حالی که می‌توانستید اعتبار لازم را در صفحات اصلی خود با تمرکز بر یک موضوع مشخص ایجاد کنید.

 

جمع‌بندی

برچسب‌ها یک راهکار عالی برای دسته‌بندی و نظم بخشیدن به محتواهای وب‌سایت شما هستند که با کمک آن‌ها می‌توانید دسترسی راحت‌تری را برای کاربران خود فراهم کنید و در عین ‌حال در بهبود سئو سایت خود نقش داشته باشید؛ اما هیچ‌گاه فکر نکنید که با تگ گذاری بیش ‌از حد می‌توانید رتبه بهتری برای سایت خود ایجاد نمایید. با پیروی از روش‌های اصولی برچسب گذاری که در بالا گفته شد، می‌توانید با ایجاد صفحه‌ای سودمند به رتبه خوبی در موتورهای جستجو دست پیدا کنید.

 

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهید

ثبت نظر

نام شما (*) :
ایمیل (*) :
نظر (*) :
کلمات کلیدی
 • طراحی سایت آونگ
 • طراح سایت کورسیر
 • طراحی سایت گروه صنعتی گلبافت
 • طراحی سایت بانک مهر
 • طراحی سایت مبلمان اداری و منزل ایستا
 • طراحی سایت هولستن
 • سی دلی مالتی مدیا طرفه نگار
 • طراحی سایت مبلمان اداری جلیس
 • طراحی وب سایت مایکروتل پلاس
 • طراحی وب سایت هواپیمایی کاسپین
 • طراحی وب سایت هواپیمایی ماهان
 • طراحی وب سایت مکسیدر
 • طراحی وب سایت فرما
 • طراحی وب سایت ماشین3
 • طراحی وب سایت پیشگامان کویر آسیا
 • طراحی وب سایت هوندا
 • طراحی وب سایت پارسیان دیزل
 • طراحی وب سایت نان سحر
 • طراحی وب سایت بوژنه
 • طراحی وب سایت باشگاه فولاد خوزستان
 • طراحی وب سایت باشگاه مشتریان برج میلاد
 • طراحی سایت سازمان بورس و اوراق بهادار
 • طراحی سایت خانه عکاسان افرنگ
 • طراحی وب سایت نوشابه پرسپولیس
 • سی دی سازمان بهینه سازی مصرف سوخت
certificates
 • seo
 • multimedia
 • design
 • host and domain
 • programming
books

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و مقالات وب سایت شرکت ایده پویا فرم زیر را تکمیل نمایید تا از تازه های سایت ما مطلع شوید.

پروژه ها ی برگزیده طراحی سایت

نمونه کار مرتبط

زمینه : بزرگترین مرجع پمپ

تاریخ : 1399

اخبار و مقالات

برگزیده ها
با سلام و احترام میخواهیم در این خبر مرحله به مرحله از صفر تا صد پروژه ها را به شما معرفی کنیم پس با ما همراه باشید.   شرکت طراحی وب سایت ایده پویا در تمام مدت فعالیت خود در تلاش بوده تا نیاز های کارفرمایان را براورده ساز، و خداروشکر در این مدت توانسته کسب و کار بسیاری از شرکت های نو پا را رونق دهد.   مشتری ایده پویا ما تمام نمونه کارهایمان را در وب سایت شرکت ایده پویا قرارد میدهیم و افرادی که میخواهند نمونه کار های طراحی وب سایت را مشاهده کنند میتوان با ورود به وب سایت شرکت ایده ...
با سلام و احترام بدینوسیله به اطلاع دوستان ایده پویایی میرساند، شرکت طراحی سایت ایده پویا با پانزده سال سابقه درخشان در ارائه خدمات طراحی سایت و بهینه سازی، اینبار خدمات حرفه ای طراحی و توسعه صرافی ها ارائه میدهد. پیام مدیر: سعی ما در این است که تمام نیاز های این دسته از افراد که در زمینه ارز و سکه فعالیت میکنند براورده سازیم و خرسندیم که تا امروز توانسته ای رضایت مشتریان عزیز را جلب کنیم.     خدمات شرکت ایده پویا در سایت های ارز و سکه به شرح ذیل میباشد که میتوان با توجه به نیاز ...
  افزایش ورودی هر سایت، رابطه‌ای کاملا مستقیم با ریت و جایگاه آن در صفحات گوگل دارد و می‌تواند بر روی موفقیت شما در زمینه وب، تأثیر بسیار زیادی داشته باشد. روش‌ها و راهکارهای فوق‌العاده متنوعی در این زمینه وجود دارند که شما می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید. یکی از مؤثرترین اقدامات در این زمینه، به‌روزرسانی مطالب قدیمی سایت برای افزایش ورودی است. به ‌صورت کلی شما می‌توانید تولید محتوای متنوعی داشته باشید و هزینه زیادی را بابت این کار پرداخت کنید، اما ...
  از مهم‌ترین اهداف بهینه‌سازی سایت‌ها و سئو می‌توان به افزایش بازدید سایت اشاره کرد. در واقع تمام کسب و کارهای آنلاین به دنبال کسب بالاترین رتبه در صفحه نتایج جستجوی گوگل هستند. جذب مخاطبان از طریق ترفندهای مربوط به سئو و برخورداری از مزایای مربوط به آن، اهمیت بسیار زیادی دارد. یکی از این راه‌ها، تولید محتوای جذاب و ارزشمند به منظور پاسخگویی به سؤالات مخاطبان است. بعد از انتشار محتواهای مناسب باید از بک لینک یا رپورتاژ آگهی برای افزایش قدرت سئو در خارج از وب‌سایت ...