1401/11/24

گوگل ترندز چیست و آموزش کامل گوگل ترندز

اگر در حوزه سئو و تولید محتوا فعالیت می‌کنید، به احتمال زیاد با گوگل ترندز آشنایی دارید و شاید تنها آن را به عنوان یک وسیله تبلیغاتی می‌شناسید، اما باید بدانید که تبلیغات، بخشی از هدف گوگل ترندز است و اهداف دیگری در بازاریابی را دنبال می‌کند. این ابزار کاربردی گوگل، به ‌عنوان یک منبع Open-Source یا داده‌های باز، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گوگل ترندز مزایای زیادی را برای کاربران خود به همراه دارد؛ به خصوص برای افرادی که در زمینه کسب و کارهای آنلاین فعالیت می‌کنند. توصیه می‌کنیم در ادامه این مطلب با آژانس دیجیتال مارکتینگ ایده پویا همراه باشید تا شما را به طور کامل با این ابزار کاربردی گوگل آشنا ‌کنیم.

 

گوگل ترندز چیست؟

شاید با خود فکر کنید که کلمات کلیدی تنها در بحث سئو سایت کاربرد دارند؛ در حالی که یک کلمه کلیدی می‌تواند میزان گرایش مصرف‌کننده‌ها، روندهای جامعه و یا پارامترهای بسیار دیگر را نشان دهد. روند جستجوی کلمات کلیدی و میزان محبوبیت آن‌ها با استفاده از ابزار آنالیز داده گوگل ترندز، به ‌راحتی ممکن خواهد بود. در واقع، ترندز به شما نشان می‌دهد که هرکدام از کلمات کلیدی در میان جستجوهای کاربران روند نزولی داشته‌اند یا صعودی. شما حتی می‌توانید به مقایسه میزان جستجوی کلمات کلیدی و محبوبیت آن‌ها با یکدیگر بپردازید.

 ابزار گوگل ترندز

شروع کار با گوگل ترندز

 • برای شروع به آدرس google.com بروید.
 • برای اینکه داده‌های مربوط به کلمات کلیدی فارسی را جمع‌آوری کنید، حتماً کشور را در موقعیت ایران قرار دهید.
 • پیدا کردن کلمات کلیدی موضوعی و وب‌سایت‌های فارسی در گوگل با دقت چندان بالایی صورت نمی‌گیرد؛ بنابراین نیاز است تا گزینه All Categories را انتخاب کنید.
 • نمودارهایی که در گوگل ترندز نمایش داده می‌شود، برای مقایسه روند جستجو از یک معیار نسبی در بازه 0 تا 100 استفاده می‌کند. 100 نمایش‌دهنده حجم بالای جستجو و صفر نشان‌دهنده حجم بسیار اندک جستجو است.
 • در این ابزار آنالیز داده، شما اجازه مقایسه 5 کلمه کلیدی با یکدیگر را دارید.

 آموزش گوگل ترندز

کاربردهای گوگل ترندز

اینکه شما چه نوع کسب و کاری دارید، در نوع استفاده از گزارش‌های گوگل ترندز تأثیرگذار است؛ اما تفاوتی در عملکرد آن بسته به کسب و کار دیده نمی‌شود. از جمله کاربردهای این ابزار مهم گوگل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • تحقیق در مورد کلمات کلیدی

زمانی که شما قصد انجام سئو سایت را داشته باشید، اولین کاری که انجام می‌دهید، تحقیق در مورد کلمات کلیدی مورد نظر است. در واقع، یک سئوکار حرفه‌ای فرآیند کاری خود را با تحقیق در مورد کلمات کلیدی شروع می‌کند. google trends در این مورد بسیار کارآمد خواهد بود؛ اگرچه در زمینه بررسی کیفی کلمات کلیدی به شما کمک می‌کند و اطلاعات دقیقی از میزان سرچ کلمات کلیدی ارائه نمی‌دهد.

اگر می‌خواهید تحقیق در مورد یک کلمه را آغاز کنید باید وارد بخش home گوگل ترندز شوید و در قسمت سرچ آن، کلمه کلیدی مدنظر خود را وارد کنید.

گوگل ترندز برای سئو

بعد از آن به بخش Related queries بروید و جستجوهایی که در ارتباط با کلمات کلیدی مورد نظر هستند را بررسی کنید. در این حالت شما می‌توانید کادر کشویی را روی دو حالت Top یا Rising قرار دهید. با دسته‌بندی بر اساس گزینه Top کلمات بر اساس میزان جستجو نشان داده می‌شوند و در دسته‌بندی Rising کوئری‌های نمایش داده‌شده برحسب رشد جستجو هستند. نتایج جستجو در بخش Related topics نیز قابل ‌مشاهده هستند که برای سرچ کلمات کلیدی فارسی کاربرد چندانی نخواهند داشت؛ زیرا در این بخش، نتایج با عبارات انگلیسی نشان داده می‌شوند. البته برای موضوعات مرتبط با سایت نیز می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

 

 • پیدا کردن کلمات کلیدی محبوب

برای یافتن کلمات کلیدی محبوب یا به ‌اصطلاح ترندشده، گوگل ترندز به سراغ شما خواهد آمد. برای این کار تنها لازم است که روی گزینه searches Trending کلیک کنید و در قسمت بالا گزینه daily search trend را انتخاب نمایید. شما در کنار مشاهده جستجوهای پرطرفدار می‌توانید از حجم آن‌ها باخبر شوید.

 ابزارهای کمک به سئو سایت

 • بررسی میزان محبوبیت کلمات کلیدی

شما با سرچ کلمه کلیدی مورد نظر می‌توانید نمودار میزان محبوبیت آن را بررسی کنید. با سرچ عبارت مورد نظر می‌توان روند تناوبی، صعودی یا نزولی بودن آن را در یک بازه زمانی مشخص متوجه شد. در صورت مشاهده روند نزولی نمودار، یعنی علاقه مردم به مسئله مربوطه کاهش پیدا کرده است و دیگر آن موضوع برایشان جذابیتی ندارد. البته این مسئله در یک بازه زمانی مشخص دیده می‌‌شود.

برای مثال، در ابتدا علاقه مردم به موضوع مورد نظر زیاد بوده است؛ اما با گذشت زمان دیگر در مورد آن تحقیق نمی‌کنند. در مورد این مسئله می‌توان حوزه‌های مختلف تکنولوژی به‌خصوص لپ‌تاپ یا موبایل‌های مختلف که در یک دوره طرفدار دارند را مثال زد.

 

 • انتخاب بهترین مناطق جغرافیایی هدف

زمانی که شما با گوگل ترندز کار کنید، می‌توانید از منطقه جغرافیایی جستجوکنندگان مختلف باخبر شوید. در واقع با استفاده از این قابلیت شما متوجه خواهید شد که کلمه کلیدی مربوطه، توسط جستجوکنندگان کدام منطقه، شهر یا کشور بیشتر سرچ می‌شود و محبوبیت دارد. برای اطلاع از این موضوع می‌توانید به بخش Compared breakdown by subregion مراجعه کنید و اطلاعات مربوط به مناطق مختلف را مورد بررسی قرار دهید.

در برخی از مشاغل، داده‌های این بخش بسیار کارآمد و مفید خواهند بود؛ به ‌خصوص برای کسب و کارهای آنلاین یا آن‌هایی که خدمات خود را برای یک محل خاص ارائه می‌دهند. برای مثال، اگر قرار است شما در حوزه سلامت کنفرانس‌هایی را در سه شهر انجام دهید، با کمک این قابلیت گوگل ترندز می‌توانید از شهرهای علاقه‌مند به این حوزه باخبر شوید.

 

 • بررسی نوسانات فصلی مربوط به کلمات کلیدی

برای آگاهی از کلمات کلیدی فصلی، تنها لازم است تا به سراغ گوگل ترندز بروید. کسب و کارهای زیادی با کمک این قابلیت می‌توانند درصد سود خود را بالا ببرند؛ زیرا برخی عبارات تنها مربوط به فصل خاصی می‌شوند و تنها در همان فصل مورد توجه مردم قرار دارند.

برای مثال، اگر شما در زمینه فروش شال و روسری فعالیت دارید، می‌توانید با سرچ شال پاییزی متوجه حجم آن کلمه و میزان علاقه جستجوگران شوید. کاملاً مشخص است که در فصل پاییز و زمستان درخواست مردم برای شال پاییزی بیشتر می‌شود و این یک حالت نوسانی در طی سال‌های متمادی دارد؛ بنابراین شما می‌توانید قبل از شروع فصل پاییز، سایت خود را با این کلمه کلیدی سئو کنید تا میزان فروش محصولاتتان بالا برود.

 

 • بررسی و مقایسه روند جستجوی چند کلمه کلیدی با یکدیگر

برای بررسی رفتار چند کلمه کلیدی با یکدیگر، google trends به کمک شما خواهد آمد. برای مثال شما قصد دارید تا سایت خود را روی یک کلمه کلیدی سئو کنید، اما نسبت به تعدادی از آن‌ها دچار تردید شده‌اید. برای مقایسه و مشاهده نمودار آن‌ها لازم است تا در قسمت سرچ ابتدا یک کلمه کلیدی را وارد کنید. سپس روی گزینه Compare کلیک کرده و عبارت دوم را به آن بیفزایید. در نمودار ظاهرشده، روند جستجو و میزان محبوبیت کلمات کاملاً مشخص هستند. توجه کنید که تنها امکان مقایسه 5 کلمه کلیدی وجود دارد.

 

 • پیدا کردن زمان اوج و سقوط رویدادها

اگر به نمودار بالا دقت کنید، متوجه خواهید شد که در زمان‌های خاصی، رویداد مورد بررسی دچار اوج یا سقوط شده است که دلیل آن می‌تواند موارد مختلفی مانند فصل مورد نظر، اتفاقات سیاسی، اخبار حوزه مربوطه و دلایل بسیار دیگر باشد. شما با تحلیل این مسائل می‌توانید روند سئو کردن سایت خود را به سمت سود بیشتر سوق دهید.

نحوه استفاده از گوگل ترندز

 • به‌روزرسانی تولید محتوا

بررسی کلمات کلیدی در گوگل ترندز با استفاده از داده‌های جستجوی گوگل، داده‌های تصاویر، اخبار و یوتیوب صورت می‌گیرد. پس در کنار جستجوی متنی، استفاده از جستجوهای تصویری و اخبار نیز می‌تواند به حوزه کاری شما کمک کند تا از میزان محبوبیت‌ها باخبر شوید. شما می‌توانید در تمام تب‌های سرچ، کلمه کلیدی مورد نظر خود را مورد بررسی قرار دهید و از مقایسه آن‌ها به بهترین نتیجه ممکن برسید.

به عنوان مثال، اگر کلمه کلیدی در سرچ تصویری بیشترین طرفداری را داشته است، شما باید به فکر ایجاد یک محتوای تصویری مناسب باشید. زمانی که شما متناسب با آن کلمه کلیدی محتوای تصویری مناسب را ایجاد کنید می‌تواند رتبه سایت خود را در بخش جستجوی تصاویر گوگل بالا ببرید و آن را در بین رقبا متمایز کنید.

 

گوگل ترندز چه مزیت‌هایی دارد؟

احتمالاً تاکنون با توجه به آنچه در بالا گفته شد، از مزیت‌های گوگل ترندز باخبر شده باشید. با این ‌حال، ما در ادامه شما را با مهم‌ترین مزیت‌های این ابزار مهم در گوگل آشنا می‌کنیم:

 • مقایسه راحت چند کلمه کلیدی با یکدیگر که می‌تواند در آغاز یک کسب ‌و کار بسیار سودمند باشد.
 • آشنایی و درک بهتر روحیه مخاطبان نسبت به کلمه کلیدی مورد نظر
 • بهینه‌سازی سایت در حوزه محلی و بهبود سئو با کمک بررسی آمارهای منطقه‌ای
 • انتخاب ایده‌آل‌ترین کلمه کلیدی
 • تولید محتوای متناسب با نیاز کاربران و به‌روزرسانی به‌موقع آن برای تأمین نیازهای کاربر
 • آشنایی با رقبا و موفقیت در میان آن‌ها

مزیت های گوگل ترندز

موفقیت در تولید محتوا با کمک گوگل ترندز

بخشی از بهینه‌سازی سایت‌ها به توسعه و رشد محتواها مربوط می‌شوند. این امری طبیعی است که تعداد بازدیدکنندگان سایت شما بعد از مدتی کاهش پیدا کند. در این شرایط شما باید دست به کار شوید و دوباره محتوایی جدید برای جذب کاربران خلق کنید. با مراجعه به بخش Related queries در گوگل ترندز می‌توانید از میزان محبوبیت موضوعات مرتبط با کسب و کار خود باخبر شوید. برای این کار می‌توانید فیلترهای خود را روی بازه 7 روزه تنظیم کنید و عبارت مدنظرتان را سرچ کنید.

 

موفقیت در تولید محتوای ویدئویی با استفاده از گوگل ترندز

برای خلق محتوای ویدئویی جدید و اطلاع از تازه‌ترین‌ها، تنها لازم است تا دسته‌بندی گوگل ترندز خود را روی گزینه یوتیوب قرار داده و نتایج مربوطه را مورد بررسی قرار دهید. با تماشای فایل‌های ویدئویی محبوب در بازه زمانی مشخص‌شده، ایده‌های جدید در ذهن شما برای خلق آثار تازه نقش می‌بندند تا در میان رقبا، خود را متمایز نشان دهید. البته دقت کنید که به دلیل فیلترهای کشور ما باید Worldwide را به ‌عنوان محل جستجو انتخاب کنید. مراحل انجام این کار بسیار ساده است که در ادامه به ‌صورت تیتروار معرفی‌شده‌اند:

 • به گوگل ترندز بروید.
 • واژه مدنظر خود را سرچ کنید.
 • حالت پیش‌فرض Web search را روی گزینه YouTube قرار دهید.
 • نتایج ظاهرشده را بررسی کنید.

 

جمع‌بندی

کسب و کارهای آنلاین و بسیاری از سایت‌ها در گوگل، همواره باید به دنبال راهی باشند تا خود را تازه و به‌روز کنند. از این رو لازم است تا هرچند وقت یک‌بار عملیات بهینه‌سازی سایت صورت گیرد. برای انجام این کار، ما به ابزارهایی نیاز داریم تا داده‌های لازم را در اختیارمان قرار دهند. گوگل ترندز یکی از ابزارهای کارآمد آنالیز داده‌ها در زمینه کلمات کلیدی است که شما با کمک آن می‌توانید به‌ راحتی از تغییر محبوبیت‌های مردم نسبت به موضوعات مختلف از طریق واژه‌های اصلی باخبر شوید.

 

 شرکت دیجیتال مارکتینگ

 

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهید

ثبت نظر

نام شما (*) :
ایمیل (*) :
نظر (*) :
کلمات کلیدی
بازاریابی اینترنتی بازاریابی دیجیتال
 • طراحی سایت آونگ
 • طراح سایت کورسیر
 • طراحی سایت گروه صنعتی گلبافت
 • طراحی سایت بانک مهر
 • طراحی سایت مبلمان اداری و منزل ایستا
 • طراحی سایت هولستن
 • سی دلی مالتی مدیا طرفه نگار
 • طراحی سایت مبلمان اداری جلیس
 • طراحی وب سایت مایکروتل پلاس
 • طراحی وب سایت هواپیمایی کاسپین
 • طراحی وب سایت هواپیمایی ماهان
 • طراحی وب سایت مکسیدر
 • طراحی وب سایت فرما
 • طراحی وب سایت ماشین3
 • طراحی وب سایت پیشگامان کویر آسیا
 • طراحی وب سایت هوندا
 • طراحی وب سایت پارسیان دیزل
 • طراحی وب سایت نان سحر
 • طراحی وب سایت بوژنه
 • طراحی وب سایت باشگاه فولاد خوزستان
 • طراحی وب سایت باشگاه مشتریان برج میلاد
 • طراحی سایت سازمان بورس و اوراق بهادار
 • طراحی سایت خانه عکاسان افرنگ
 • طراحی وب سایت نوشابه پرسپولیس
 • سی دی سازمان بهینه سازی مصرف سوخت
certificates
 • seo
 • multimedia
 • design
 • host and domain
 • programming
books

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و مقالات وب سایت شرکت ایده پویا فرم زیر را تکمیل نمایید تا از تازه های سایت ما مطلع شوید.

پروژه ها ی برگزیده طراحی سایت

نمونه کار مرتبط

اخبار و مقالات

برگزیده ها
  امروزه ارزش تبلیغات برای کسب و کارها به حدی بالا رفته که چشم‌پوشی کردن از آن، کاری غیرممکن است. جایگاه بالای تبلیغات یکی از دلایل مهم برای توسعه‌دهندگان وب به حساب می‌آید تا تبلیغات را در پلتفرم‌های مختلف گسترش دهند. یکی از این پلتفرم‌ها که توانسته در حوزه تبلیغات عملکرد خوبی از خود نشان دهد، گوگل ادموب نام دارد. با کمک سرویس Google AdMob توسعه‌دهندگان وب و برنامه‌نویس‌ها می‌توانند فرصت‌های زیادی را برای کسب درآمد داشته باشند. از این رو، ...
  زمانی که شما قصد راه‌اندازی کسب و کار جدیدی را داشته باشید لازم است تا با مفهوم بازاریابی محتوایی آشنا شوید. اهمیت بازاریابی محتوایی یا content marketing به حدی است که تمام کسب و کارها برای موفقیت خود به آن نیاز دارند. برخی از صاحبان مشاغل با این مفهوم آشنا نیستند و یا به آن، به چشم کاری ساده و بی‌اهمیت نگاه می‌کنند. نداشتن محتوای جذاب و مفید در سایت‌های متعلق به کسب و کارهای مختلف می‌تواند تأثیر منفی در جذب مشتریان آن‌ها بگذارد. در صورتی که با مفهوم بازاریابی ...
  همه ما مطالبی را درباره قانون کپی‌رایت شنیده‌ایم، اما جزئیات این قانون و نحوه اعمال آن در زمینه‌های مختلف متفاوت است. این مقاله به توضیح قانون کپی‌رایت در فضای مجازی ‌می‌پردازد و توصیه‌هایی عملی در مورد نحوه محافظت از ‌وب‌سایت و کارهایی که شما باید در فضای مجازی در صورت استفاده از مطالب دارای حق کپی‌رایت بدون اجازه شما باید انجام دهید، ارائه ‌می‌دهیم. در مقایسه با دیگر مطالب در حوزه ‌وب‌سایت و فضای مجازی، پرداختن به موضوع ...
  بازاریابی دیجیتالی و دنیای تجارت اینترنتی، روزبه‌روز ما را بیشتر از قبل شگفت‌زده می‌کند. ترب یکی از این شگفتی‌ها است که در چند سال اخیر، نام آن را زیاد می‌شنویم. یک ایده ساده با زیرساختی بسیار قوی و امن و با کمک به دیده شدن سایر فروشگاه‌ها، امروز به جایگاه بالایی در موتورهای جستجو رسیده است. موفقیت باورنکردنی سایت ترب، تنها به لطف ویژگی‌های منحصربه‌فرد وب‌سایت و تبلیغات خاص آن امکان‌پذیر شده است. در ادامه به‌طور گسترده‌تری ...
  چند سالی هست که با گسترش نفوذ اینترنت، اصطلاح استارتاپ (استارت آپ) سر زبان‌ها افتاده و بسیاری از شرکت‌های جدید با این عنوان شناخته می‌شوند. استارتاپ به شرکت‌های جوانی که حول ساخت و توسعه یک محصول یا خدماتی متمایز و منحصر‌به‌فرد شکل می‌گیرند. استارتاپ‌ها معمولا با شناسایی یک کمبود یا نیاز، ایده محوری خود را مشخص کرده و تلاش می‌کنند محصولی جدید به بازار عرضه کنند. اگر می‌خواهید بیشتر با استارتاپ‌ها و نحوه شکل‌گیری آنها آشنا شوید، ...
در دنیای امروز زندگی اکثر افراد با دنیای اینترنت گره‌خورده است. هریک از ما به‌طور متوسط در طول روز ساعاتی را به گشت و گذار در دنیای مجازی می‌پردازیم. آنچه که در جواب جستجوی شما توسط اینترنت نمایش داده می‌شود همان محتواها هستند. محتوا شاهرگ اصلی یک وب‌سایت است و بقا و پیشرفت وب‌سایت به تولید محتوای مناسب بستگی دارد. بر اساس آمارهای زنده اینترنت، بیش از 1.9 میلیارد وب‌سایت در بستر اینترنت وجود دارد. بنابراین به دست آوردن علایق خوانندگان در این جهان دیجیتالی در حال ...