1401/08/16

نرخ پرش (Bounce Rate) کاربران از سایت چیست و چه تفاوتی با نرخ خروج دارد؟

نرخ پرش، یک معیار مهم در هنگام ارزیابی اثر بخشی یک وب‌سایت به شمار می‌رود و نشان دهنده رفتار مشتریان در وب‌سایت شما است. به عبارت ساده‌تر، نرخ پرش درصد افرادی را نشان می‌دهد که به وب‌سایت شما آمده‌اند و بدون انجام هیچ اقدامی آنجا را ترک کرده‌اند. این اقدامات می‌تواند بازدید از سایر صفحات، پر کردن فرم یا چیزهای دیگر باشد.

وقتی می‌گویند نرخ پرش بالاست، به این معنی است که وب‌سایت شما زیاد جالب نیست. برخلاف نرخ تبدیل که تلاش شما باید در جهت افزایش آن باشد، معیار نرخ پرش لازم است که کاهش پیدا کند. در این مطلب از شرکت طراحی وب ایده پویا قصد داریم چند روش موثری که به شما در کاهش نرخ پرش کاربران از سایت کمک می‌کند را معرفی کنیم.

 

نرخ پرش چیست و میزان مجاز آن در چه بازه‌ای قرار می‌گیرد؟

همیشه رابطه مستقیمی بین نرخ پرش از سایت و بهبود رتبه‌بندی گوگل جهت ارتقا به صفحه اول نمایش، وجود داشته است؛ بنابراین اگر میزان Bounce Rate یا نرخ پرش در وب‌سایت شما بالا باشد، نیاز است که هر چه سریع‌تر بستری را برای کاهش آن فراهم کنید.

با توجه به توضیحاتی که داده شد، هر چقدر که میزان نرخ پرش در وب‌سایت کاهش پیدا کند، وضعیت شما در موتورهای جستجو مانند گوگل بهتر خواهد شد. این مقدار با توجه به انواع مختلف وب‌سایت، متغیر است؛ اما به طور میانگین، بازه 41 تا 51 درصد را برای آن در نظر می‌گیرند. به طور مثال، وب‌سایت‌های فروشگاهی کمترین مقدار نرخ پرش را دارند و برعکس، وبلاگ‌ها یک نرخ پرش 90 درصدی را تجربه می‌کنند. بنابراین اگر می‌خواهید بدانید که نرخ پرش استاندارد برای شما کدام است، باید سایت خود را با سایت‌های مشابه مقایسه کنید.

 

نرخ پرش از سایت

 

تفاوت نرخ خروج و نرخ پرش در چیست؟

 یکی از سوالاتی که همیشه در بین کاربران مطرح بوده، این است که تفاوت نرخ خروج Exit Rate و نرخ پرش Bounce Rate چیست؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت که بانس ریت درصد افرادی را شامل می‌شود که یک صفحه را مشاهده کرده و بدون هیچ اقدامی از آن خارج شده‌اند. اما اکسیت ریت درصد افرادی هستند که یک صفحه خاص را ترک می‌کنند؛ حتی اگر این صفحه بازدید شده، صفحه اول نباشد.

 برای توضیح بیشتر، فرض کنید یک کاربر بعد از سرچ کلمه کلیدی در گوگل به سایت شما وارد می‌شود و چند ثانیه بعد خیلی سریع آن را ترک کرده و به نتایج گوگل باز می‌گردد. این اقدام یک بانس ریت است. حال فرض کنید همین شخص وارد صفحه اول سایت شما می‌شود و از طریق کلیک روی یک بک‌لینک در آن، صفحه دوم را هم باز می‌کند. حالا بعد از مشاهده صفحه دوم تصمیم می‌گیرد که از سایت خارج شود. در چنین حالتی می‌گوییم که یک اکسیت ریت صورت گرفته است. لازم به ذکر است که این اکسیت ریت فقط برای صفحه دوم در نظر گرفته می‌شود؛ زیرا کاربر در صفحه‌ اول یک فعالیت انجام داد.

 

به چه دلایلی نرخ پرش برای یک وب‌سایت اتفاق می‌افتد؟

 معمولاً دلایل اصلی افزایش نرخ پرش عبارتند از:

 برآورده نشدن انتظارات کاربران هنگام ورود به سایت: فرض کنید شما دنبال خرید یک کالای خاص در گوگل هستید. در این مواقع، کلمه‌ی کلیدی مورد نظر خود را تایپ می‌کنید و وارد یکی از سایت‌ها می‌شوید. اگر شما به جای مواجه شدن با صفحه فروش آن کالای خاص، صفحه اصلی سایت را ببینید، به احتمال زیاد از سایت خارج شده و سراغ نتایج دیگری می‌روید.

طراحی نامناسب سایت: کاربران معمولاً بر اساس زشت یا زیبا بودن طراحی سایت، شما را قضاوت می‌کنند. یعنی یک طراحی نامناسب، نرخ پرش شما را تا حد بالایی افزایش می‌دهد.

تجربه کاربری (UX)بد سایت: درست است که طراحی سایت، بسیار اهمیت دارد و شما باید تمام سعی خود را برای ایجاد یک ظاهر قابل قبول برای سایت خود انجام دهید؛ اما مورد بسیار مهم دیگر، سهولت استفاده و دسترسی آسان به تمام اجزای سایت شما است. عدم دسترسی راحت به المان‌های موجود در سایت، یک تجربه ناخوشایند را برای کاربر به وجود می‌آورد و سبب افزایش نرخ پرش خواهد شد. جهت آشنایی با راهکارهای طراحی تجربه کاربری UX کلیک کنید.

 

چطور نرخ پرش سایت رو کم کنیم

 

راهکارهای کاهش نرخ پرش کاربران از سایت

همان‌طور که قبلاً هم گفته شد، میزان بالای نرخ پرش کاربران از سایت، نشان دهنده مشکلات متعددی در استراتژی وب‌سایت شما است و بدین معناست که وب‌سایت شما توانایی جذب بازدید‌کنندگان را ندارد؛ بنابراین همواره باید به دنبال بهینه کردن سئو سایت باشید تا بتوانید محبوبیت خود را در گوگل افزایش دهید و کاربران بیشتری را به سمت خود جذب کنید. همراه ما باشید تا در ادامه مطلب، ترفندهایی را برای کاهش نرخ پرش یا Bounce Rate به شما معرفی کنیم.

 

ساده و روان نگه داشتن وب‌سایت

سایت‌های رنگارنگ و از هم گسیخته، توجه خواننده را از موضوع اصلی منحرف کرده و او را آزار می‌دهند؛ بنابراین سعی کنید که وبلاگ شما طرح واضح و ساده‌ای داشته باشد. این امر حس حرفه‌ای بودن سایت شما را به خواننده انتقال می‌دهد و سبب جلب توجه او خواهد شد.

 

کیفیت تولید محتوا

اولین و مهم‌ترین دلیل افزایش نرخ پرش کاربران از سایت، عدم وجود یک محتوای با‌کیفیت است. یک محتوای بد، مانع حضور خوانندگان در وب‌سایت می‌شود و کاری می‌کند که آن‌ها بلافاصله سایت شما را ترک کنند. بنابراین سعی کنید مقاله‌های جالب و منحصر به‌ فرد بنویسید. شما باید موضوعاتی که مباحث مورد نیاز کاربر را در اختیار او قرار می‌دهد و باعث می‌شود که کاربر از حضور در وب‌سایت شما لذت ببرد را تهیه کنید.

 

افزایش سرعت بارگیری وب‌سایت

این روزها افزایش سرعت سایت به یک ضرورت، تبدیل شده است و نقش فراوانی در سئو و رتبه‌بندی نتایج گوگل و تجربه کاربری دارد. بنابراین اگر به فکر افزایش بازدید از سایت و رضایت کاربران هستید، باید هر میلی ثانیه در سرعت بارگیری وب‌سایت، برایتان اهمیت داشته باشد. بازدیدکنندگان، سایتی که سرعت پایینی دارد را خیلی سریع می‌بندند و از آن خارج می‌شوند. همین عامل باعث افزایش نرخ پرش کاربران از سایت خواهد شد.

 معمولاً راه‌های زیادی برای افزایش سرعت وب سایت وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از: بهینه سازی تصاویر، استفاده از افزونه کش مرورگر، استفاده از قالب‌های مناسب، استفاده از افزونه‌های با سرعت بیشتر، کنترل فعالیت‌های پس زمینه و ... .

 

کاهش نرخ پرش سایت

 

از لینک‌های داخلی برای کاهش بانس ریت استفاده کنید

 منظور از لینک داخلی، پیوند دادن پست‌ها یا مقالات در همان دامنه است. یعنی یک صفحه از وب‌سایت شما با صفحه دیگری از همان وب‌سایت، ارتباط دارد. این امر اطلاعات کامل مربوط به مقاله را در اختیار کاربر قرار می‌دهد که باعث افزایش تجربه کاربری خواهد شد.

همچنین سایت شما را از لحاظ سئو در وضعیت خوبی قرار خواهد داد. همه این‌ها باعث باقی ماندن کاربر در سایت و کاهش نرخ پرش می‌شوند. فقط دقت کنید که پیوند‌ها کاملا مرتبط با محتوای شما باشند؛ زیرا یک پیوند نامربوط نه تنها اثر مثبتی ندارد، بلکه تاثیر منفی روی سئو سایت می‌گذارد.

 

استفاده از پست‌های مرتبط برای کاهش نرخ پرش

 شما با نمایش پست‌های مرتبط در وردپرس، می‌توانید به بازدیدکنندگان کمک کنید که محتوای جدید و مرتبط را پیدا کنند. بدین ترتیب آن‌ها را درگیر نگه داشته‌اید و بانس ریت را کاهش می‌دهید. این پست‌های مرتبط در هر جایی که قرار بگیرند، مثل ابتدا یا انتهای محتوا، اثر خود را خواهند گذاشت. ساده‌ترین راه برای نمایش پست‌های مرتبط، استفاده از بهترین افزونه وردپرس یعنی Monster Insights است.

 

لینک‌های شکسته را فراموش نکنید

 با رفع لینک‌های شکسته می‌توانید تا حد زیادی نرخ پرش را کاهش دهید و تجربه کاربری را بهبود ببخشید. مشکل لینک شکسته معمولاً در مواقعی که یک صفحه از وب‌سایت حذف یا تغییر داده می‌شود، به وجود می‌آید.

 

فراهم نمودن امکان باز شدن لینک‌های خارجی در تب جدید

 استفاده از لینک خارجی با‌کیفیت، تاثیر مثبتی در سئو سایت خواهد گذاشت. سایتی که از پیوندهای خارجی استفاده می‌کند، مطالبش مفیدتر جلوه می‌کنند.

 

سازگاری سایت خود را در مرورگرهای مختلف بررسی کنید

سازگاری صفحات وب با مرورگرهای مختلف یکی از مفاهیم اساسی در طراحی وب‌سایت است؛ بنابراین بسیار مهم است که از عملکرد سایت خود در تمامی مرورگرها اطمینان حاصل کنید. یادتان باشد که اگر وب‌سایت شما به عنوان مثال فقط با مرورگر اینترنت اکسپلورر درست کار می‌کند، به معنای برتر بودن مرورگر اینترنت اکسپلورر نیست؛ بلکه نشان از نقص دانش و مهارت طراحان وب‌سایت شما دارد که از روش‌های غیر‌استاندارد برای طراحی آن استفاده کرده‌اند.

 

کلام آخر...

در این مطلب از ایده پویا چند روش موثر برای کاهش نرخ پرش یا Bounce Rate را به شما معرفی کردیم. به طور کلی، بانس ریت به شما کمک می‌کند که اشکالات سایت را شناسایی کرده و در جهت بهینه کردن آن‌ها اقدام کنید. با رعایت موارد ذکر شده در این مطلب، می‌توانید نرخ پرش وب‌سایت خود را تا حد قابل قبولی کاهش دهید. البته فراموش نکنید که نرخ پرش، طیف گسترده‌ای دارد و عوامل بسیار زیادی ممکن است در آن دخیل باشند.

 

شرکت طراحی وب سایت

 

نظرات کاربران

نویسنده : Matin
تاریخ : 1402/02/23

این روزها افزایش سرعت سایت به یک ضرورت، تبدیل شده است چطور باید سرعت سایت را افزایش دهیم

نویسنده : مهندس سامان موسوی
تاریخ : 1401/09/01

برای بررسی اولین و مهم‌ترین دلیل افزایش نرخ پرش چیست آیا افزایش نرخ پرش کاربران از سایت، عدم وجود یک محتوای با‌کیفیت است

avatar
نویسنده : مدیر سایت
تاریخ : 1401/09/01

دلایل زیادی باعث افزایش نرخ پرش سایت میشه. یکی از اونها کیفیت متن و محتوای سایت است.

نویسنده : حسن زهره وند
تاریخ : 1401/08/29

لطبفا بفرمایید به چه دلایلی نرخ پرش برای یک وب‌سایت اتفاق می‌افتد؟؟ برای آن چه کار کنیم ؟؟؟

avatar
نویسنده : مدیر سایت
تاریخ : 1401/08/29

نرخ پرش بطور کلی در همه وب سایت ها وجود دارد. هنر سئو کار و دیجیتال مارکتر اینه که به حداقل برسونه.

ثبت نظر

نام شما (*) :
ایمیل (*) :
نظر (*) :
کلمات کلیدی
نرخ کلیک دیجیتال مارکتینگ سئو سایت بهینه سازی سایت نرخ تبدیل سایت افزایش زمان کاربر در سایت
 • طراحی سایت آونگ
 • طراح سایت کورسیر
 • طراحی سایت گروه صنعتی گلبافت
 • طراحی سایت بانک مهر
 • طراحی سایت مبلمان اداری و منزل ایستا
 • طراحی سایت هولستن
 • سی دلی مالتی مدیا طرفه نگار
 • طراحی سایت مبلمان اداری جلیس
 • طراحی وب سایت مایکروتل پلاس
 • طراحی وب سایت هواپیمایی کاسپین
 • طراحی وب سایت هواپیمایی ماهان
 • طراحی وب سایت مکسیدر
 • طراحی وب سایت فرما
 • طراحی وب سایت ماشین3
 • طراحی وب سایت پیشگامان کویر آسیا
 • طراحی وب سایت هوندا
 • طراحی وب سایت پارسیان دیزل
 • طراحی وب سایت نان سحر
 • طراحی وب سایت بوژنه
 • طراحی وب سایت باشگاه فولاد خوزستان
 • طراحی وب سایت باشگاه مشتریان برج میلاد
 • طراحی سایت سازمان بورس و اوراق بهادار
 • طراحی سایت خانه عکاسان افرنگ
 • طراحی وب سایت نوشابه پرسپولیس
 • سی دی سازمان بهینه سازی مصرف سوخت
certificates
 • seo
 • multimedia
 • design
 • host and domain
 • programming
books

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و مقالات وب سایت شرکت ایده پویا فرم زیر را تکمیل نمایید تا از تازه های سایت ما مطلع شوید.

پروژه ها ی برگزیده طراحی سایت

نمونه کار مرتبط

زمینه : ارائه تجهیزات و ماشین آلات مدرن و به روز دنیا

تاریخ : 1399

اخبار و مقالات

برگزیده ها
گسترش استفاده از تکنولوژی باعث شده است که افراد برای تبلیغات کسب و کار خود به دنبال شیوه‌هایی جدید بگردند. شیوه‌هایی که مجموعه آن‌ها تشکیل حرفه‌ای به نام دیجیتال مارکتینگ را می‌دهد. زمانی که شما به رشد تعداد کلیک بر روی لینک‌های خود و افزایش رتبه سایت در گوگل فکر می‌کنید، قدم‌های مهمی برای رشد تجارت خود برداشته‌اید. اما موضوع مهم اینجا است که چگونه این کار را انجام دهیم؟ هریک از افرادی که وارد فضای وب می‌شوند به دنبال محتوا می‌گردند. این محتوا ...
  زمانی که شما قصد راه‌اندازی کسب و کار جدیدی را داشته باشید لازم است تا با مفهوم بازاریابی محتوایی آشنا شوید. اهمیت بازاریابی محتوایی یا content marketing به حدی است که تمام کسب و کارها برای موفقیت خود به آن نیاز دارند. برخی از صاحبان مشاغل با این مفهوم آشنا نیستند و یا به آن، به چشم کاری ساده و بی‌اهمیت نگاه می‌کنند. نداشتن محتوای جذاب و مفید در سایت‌های متعلق به کسب و کارهای مختلف می‌تواند تأثیر منفی در جذب مشتریان آن‌ها بگذارد. در صورتی که با مفهوم بازاریابی ...
  پیام رسان، برنامه‌ای است که عملکرد پیام خصوصی را بین دو یا چند نفر فعال می‌کند. با افزایش روزافزون برنامه‌های پیام رسان که هر روز تولید می‌شوند، این نوع فناوری به سرعت به محبوب ترین راه برای ارسال پیام‌های متنی تبدیل شده و جایگزین SMS و MMS به عنوان اولویت اکثر مصرف کنندگان شده است. مکالماتی که در برنامه‌های پیام رسان رخ می‌دهد پویا و دو طرفه هستند و امکان مکالمه متنی را در زمانی که کاربر با برنامه درگیر است، فراهم می‌کند. آنها روشی بسیار موثر و جذاب ...
  این روزها با پیشرفت تکنولوژی، اکثر افراد ترجیح می‌دهند وسایل خود را به صورت آنلاین خریداری کنند. فروشگاه‌های اینترنتی این امکان را به خریداران می‌دهند که درباره محصول مورد‌ نظر خود جستجو کرده و پس از بررسی تمام ویژگی‌ها و شرایط، یک خرید آنلاین مطمئن انجام دهند. این فروشگاه‌ها علاوه بر ایجاد فایده برای خریداران، مزیت‌های زیادی نیز برای فروشندگان دارند. مثلاً یک فروشگاه اینترنتی از طریق برخی ابزارها، می‌تواند بینشی عملی درباره رفتار مشتریان داشته باشد ...
  همه ما مطالبی را درباره قانون کپی‌رایت شنیده‌ایم، اما جزئیات این قانون و نحوه اعمال آن در زمینه‌های مختلف متفاوت است. این مقاله به توضیح قانون کپی‌رایت در فضای مجازی ‌می‌پردازد و توصیه‌هایی عملی در مورد نحوه محافظت از ‌وب‌سایت و کارهایی که شما باید در فضای مجازی در صورت استفاده از مطالب دارای حق کپی‌رایت بدون اجازه شما باید انجام دهید، ارائه ‌می‌دهیم. در مقایسه با دیگر مطالب در حوزه ‌وب‌سایت و فضای مجازی، پرداختن به موضوع ...
  تبلیغات دیجیتال در فضای مجازی و اینترنت راهکاری طلایی در افزایش بازدید و ترافیک، و نرخ تبدیل مشتری محسوب می‌شود. تبلیغات در فضای مجازی و اینترنت برخلاف روش‌های سنتی با معیارهای دقیق و قابل‌ اندازه‌گیری قابلیت پیگیری هزینه‌ها و بازگشت سرمایه را دارد. این ویژگی باعث می‌شود سوددهی تبلیغات دیجیتال ملموس‌تر باشد و سایت‌ها و کسب‌وکارها به راحتی بتوانند بودجه خود را برای نتایج بهتر هزینه کنند. برای آشنایی با انواع روش‌ های تبلیغات در فضای مجازی ...