1401/07/20

ردیابی بازدیدکنندگان سایت یا ویزیتور ترکینگ چیست؟

 

این روزها با پیشرفت تکنولوژی، اکثر افراد ترجیح می‌دهند وسایل خود را به صورت آنلاین خریداری کنند. فروشگاه‌های اینترنتی این امکان را به خریداران می‌دهند که درباره محصول مورد‌ نظر خود جستجو کرده و پس از بررسی تمام ویژگی‌ها و شرایط، یک خرید آنلاین مطمئن انجام دهند. این فروشگاه‌ها علاوه بر ایجاد فایده برای خریداران، مزیت‌های زیادی نیز برای فروشندگان دارند. مثلاً یک فروشگاه اینترنتی از طریق برخی ابزارها، می‌تواند بینشی عملی درباره رفتار مشتریان داشته باشد تا بتواند در رابطه با تخصیص بودجه و گسترش استراتژی‌هایش بهتر عمل کند.

در این مطلب از آژانس دیجیتال مارکتینگ ایده پویا قصد داریم در مورد ویزیتور ترکینگ یا ردیابی بازدیدکنندگان از سایت با شما صحبت کنیم. ابزاری که رفتار و احساسات مشتریان را نشان می‌دهد و به فروشندگان کمک می‌کند که بازاریابی خود را از شیوه‌های درست و موثر انجام دهند.

 

ویزیتور ترکینگ چیست؟

با ویزیتور ترکینگ (visitor tracking) یا ردیابی بازدیدکنندگان، رفتار بازدیدکنندگان یک وبسایت آنالیز می‌شود. با این ابزار می‌توان متوجه نحوه تعامل افراد هنگام بازدید از سایت شد. اینکه چه چیزهایی را انتخاب می‌‌نمایند، روی چه مطالبی کلیک می‌کنند و کدام محتواها برایشان جذاب است. با وجود این ابزار می‌توان رفتار مشتریان در یک فروشگاه آنلاین را به طور کامل بررسی کرد و فهمید که هدف آن‌ها از بازدید سایت چیست. بنابراین استفاده از این ابزار یکی از روش‌های مفید برای بازاریابی موثر و جذب بیشتر مخاطب است؛ زیرا کمک می‌کند تا انجام تبلیغات برای بازدیدکنندگانی صورت بگیرد که صددرصد قصد خرید دارند یا به دنبال هدف مورد نظر هستند. دنبال کردن و بررسی رفتار مشتریان بالقوه که مطمئنا قصد خرید دارند، باعث صرفه‌جویی در بودجه بازاریابی می‌شود.

 ویزیت ترکینگ وبسایت، گزینه‌های متعددی داشته و انتخاب هر کدام از این گزینه‌ها، به نتایجی که می‌خواهید از این ابزار به دست آورید، بستگی دارد. معمولاً ارزیابی رفتار مشتریان و نحوه تعامل آن‌ها هنگام بازدید از سایت، نتایج سودمندی داشته و بررسی آن‌ها برای مدیران یک سایت در اولویت است.

به عنوان مثال، اگر سایت یک فروشگاه آنلاین که درباره آن صحبت کردیم را مدنظر قرار دهیم، بررسی رفتار مشتریان می‌تواند هدف خرید آن‌ها را برای مدیران مشخص کند. از این طریق، آن‌ها متوجه می‌شوند که چه کارهایی برای بازدیدکنندگان جذاب‌تر است و یا اینکه از کدام روش‌های بازاریابی استفاده کنند تا تاثیر بیشتری روی مشتریان داشته باشد. البته همه این کارها در راستای این است که تعامل با مشتریان بهتر انجام شود تا بتوان بازدید‌کنندگان بیشتری را به مشتری واقعی تبدیل کرد.

 

ویزیتور ترکینگ چیست؟

 

اهمیت توجه به رفتار مشتریان در فروش آنلاین

 امروزه حضور در فضای مجازی به عنوان یکی از نیازهای مهم زندگی قلمداد می‌شود. رمز موفقیت یک فروشنده، ارائه محصول مناسب به مشتریان و حضور در جایی است که مخاطبان او آنجا هستند. در دنیای فناوری امروز، فروشنده‌ای در کار خود موفق است که تعاملات و رفتارهای مشتریان را شناسایی کند تا بتواند مطابق با آن‌ها استراتژی‌های تبلیغاتی و بودجه‌بندی خود را پیش ببرد.

ویزیتور ترکینگ فروشگاه‌های آنلاین نشان می‌دهند که مشتریان پیش از خرید، تمایل به جمع‌آوری اطلاعات دارند. طبق گزارشات به دست آمده از ارزیابی تعاملات و رفتارهای مشتریان، می‌توان فهمید که حدود 49 درصد از آن‌ها قبل از خرید تحقیق می‌کنند و 61 درصد به دنبال به دست آوردن اطلاعات لازم از طریق موتورهای جستجو هستند.

 

گوگل آنالیتیکس ابزاری برای ردیابی بازدیدکنندگان سایت

گوگل آنالیتیکس از سرویس‌های رایگان است که از طرف گوگل در اختیار وبمسترها و مدیران وبسایت قرار می‌گیرد. ارائه اطلاعات مختلف مثل موارد مرتبط با میزان بازدیدها، رفتارهای کاربران در سایت، تحلیل و بررسی ورودی‌ها، زمان حضور و مسیر خروجی کاربران در سایت و ... از جمله مواردی هستند که با این ابزار می‌توان به آن‌ها دسترسی پیدا کرد.

 شاید این سوال برای شما پیش بیاید که بررسی و تحلیل رفتار کاربران و بازدیدکنندگان از طریق سرویس گوگل آنالیتیکس چه فایده‌هایی می‌تواند داشته باشد؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت که قطعاً هدف اصلی یک فروشگاه اینترنتی از راه‌اندازی وبسایت، این است که بتواند خدمات و محصولات خود را در معرض دید مشتریان قرار دهد و توجه آن‌ها را به خود جلب کند.

هر کاربر اینترنتی را می‌توان یک مشتری فرض کرد که در بهترین حالت، متقاضی دریافت خدمات و خرید محصولات شما است و همین موضوع به بهبود وضعیت سودآوری اقتصادی و کسب و کار شما کمک می‌کند. بنابراین وقتی که از سرویس گوگل آنالیتیکس به عنوان یک ابزار راهنما برای کنترل و بررسی رفتار مخاطبان و بازدیدکنندگان سایت استفاده می‌کنید، کاملاً متوجه می‌شوید که کدام یک از صفحات داخلی، در چه زمانی بیشترین بازدید را داشته‌اند. همچنین بهترین اطلاعات و محصولات شما از نظر کاربران اینترنتی کدام‌ها بوده‌اند.

 با بررسی تمام این گزارشات، بازاریابان دیجیتال نیز بهتر تشخیص می‌دهند که کدام روش بازاریابی و تبلیغات در فضای مجازی باعث افزایش مخاطبان سایت شده است. پس از آن، شما با برخورداری از گزارش‌ها و تحلیل‌های درست و اصولی، می‌توانید استراتژی‌ها و راهکارهای جدیدی را برای رسیدن به هدف خود، در یک بازه زمانی مشخص اتخاذ نمایید. گوگل آنالیتیکس هم با ارائه گزارشات تخصصی، همواره مانند یک راهنما در جهت تحقق اهدافتان در کنار کسب و کار شما خواهد بود.

 

 برخی از نتایج ویزیتور ترکینگ که می‌توان با گوگل آنالیتیکس به دست آورد

تحلیل رفتار بازدیدکنندگان با گوگل آنالیتیکس

 1. محل و موقعیت جغرافیایی بازدیدکنندگان.
 2. تکنولوژی مورد استفاده کاربران و مرورگر‌هایی که برای بازدید صفحات وب از آن‌ها استفاده کرده‌اند.
 3. کسب اطلاعات لازم در خصوص بازدیدکنندگان سایت که در قالب اعداد، جدول و گراف‌های نمایشی نشان داده می‌شوند.
 4. کیفیت صفحه نمایش دستگاهی که فرد بازدید‌کننده از طریق آن، صفحات وب را مشاهده کرده است.
 5. تعیین منابعی که کاربران از طریق آن به سایت وارد شده‌اند. مانند لینک‌های موجود در سایت‌های دیگر، ایمیل‌های تبلیغاتی، کلمات کلیدی، کانال‌ها، تبلیغات وبسایت، رسانه‌های اجتماعی و ... .
 6. مشاهده بیشترین زمانی که کاربر در صفحات وب گذرانده است.
 7. مشخص کردن ضعیف‌ترین و قوی‌ترین صفحات یک وبسایت، با توجه به میزان جذابیتی که برای کاربران داشته است.
 8. ارائه گزارشات تصویری از تعداد بازدیدکنندگان وبسایت.

 

چرا برای ویزیتور ترکینگ گوگل آنالیتیکس بهترین سرویس است؟

 سهولت استفاده از گوگل آنالیتیکس

 اگر نگرانی بابت یادگیری ابزارهای تحلیل بزرگ و نحوه استفاده از آن‌ها را دارید، باید گفت که کار با گوگل آنالیتیکس خیلی ساده است. به طوری که حتی افراد مبتدی و با درجه مهارت پایین هم می‌توانند از آن استفاده کنند.

 رایگان بودن سرویس گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس کاملا رایگان است و می‌تواند یک ابزار قدرتمند برای افرادی باشد که از بودجه مناسبی برخوردار نیستند.

 بررسی اطلاعات جزئی کاربران سایت با استفاده از گوگل آنالیتیکس

 بیشتر وبسایت‌ها احتیاجی به دسترسی به اطلاعات همه کاربران ندارند و فقط دسته خاصی از آن‌ها مهم هستند. گوگل آنالیتیکس، اطلاعات مخاطبان و بازدیدکنندگان سایت را بر اساس معیارهای جمعیت شناسی، موقعیت مکانی و منافعی که این افراد می‌توانند داشته باشند، ارائه می‌دهد. با این سرویس شما کاملاً متوجه می‌شوید که این اشخاص از چه مرورگری استفاده می‌کنند و از کدام نقطه به شما متصل شده‌اند.

شناسایی صفحات قوی و محبوب سایت

معمولاً تمام وبسایت‌ها صفحاتی دارند که ترافیک ورودی آن‌ها از سایر صفحات بیشتر است. با گوگل آنالیتیکس متوجه می‌شوید که کدام یک از صفحات بازدهی بالاتری برای رسیدن شما به اهدافتان دارند؛ بنابراین با یک تجزیه و تحلیل درست و اصولی و یک استراتژی مناسب، برنامه‌ای برای بهینه‌سازی کسب و کار خود ترتیب خواهید داد.

 

تاثیر سئو و بهینه‌سازی سایت، در افزایش تعداد بازدیدکنندگان وب سایت

افزایش تعداد بازدیدکنندگان سایت

بهینه سازی سایت فرآیندی است که با کمک آن، وبسایت شما در نتایج موتورهای جستجو جایگاه و رتبه بالایی به دست می‌آورد. اگر جایگاه مناسبی در نتایج موتورهای جستجو داشته باشید، وقتی مشتریان بالقوه به دنبال محصول یا خدمات خاصی هستند، بیشتر به سمت کسب و کار شما جذب خواهند شد.

 به ‌عبارت‌ دیگر، بهینه‌سازی سایت و خدمات سئو کمک می‌کند تا سایت شما در نتایج اول جستجوی گوگل قرار بگیرد و بالاتر از رقیبان دیده شود. این موضوع در افزایش میزان فروش هم تاثیر مثبت دارد. سئو و بهینه‌سازی سایت، ترافیک وبسایت شما را بالا می‌برد؛ زیرا زمانی که شما در رتبه اول گوگل قرار بگیرید، احتمال اینکه افراد روی وبسایت شما کلیک کنند، بسیار بالا است. از طرف دیگر، شما با سئو کردن سایت خود، دیگر نیاز چندانی به تبلیغ برای فروش محصولات و خدمات خود نخواهید داشت؛ زیرا همین تثبیت موقعیت در موتورهای جستجو، مشتریان را به سمت کسب و کارتان جذب می‌کند.

با بهینه‌سازی سایت، بازدید از آن به طور هدفمندی افزایش پیدا می‌کند و کاربر دقیقاً به سمت هدفی که می‌خواهد هدایت می‌شود. همان‌طور که پیش از این هم اشاره کردیم، با سئو می‌توانید کاربران اینترنتی خود را به مشتریان دائمی تبدیل کنید. کافیست بر روی بهترین استراتژی‌های سئو سرمایه‌گذاری کنید و بدین طریق از رقیبانتان پیشی بگیرید.

یکی دیگر از مزایای سئو سایت برای افزایش بازدیدکنندگان از سایت، کاهش هزینه‌هاست؛ زیرا بهینه‌سازی موتورهای جستجو به مراتب ارزان‌تر از روش‌های تبلیغاتی و بازاریابی گوناگون برای جذب مشتریان است. وبسایتی که رتبه بالا در گوگل داشته باشد، نیاز چندانی به تبلیغات نخواهد داشت. یعنی شما می‌توانید بدون پرداخت هزینه‌های اضافی، ترافیک وبسایت خود را بالا ببرید.

 

جمع بندی

در این مطلب از ایده پویا در مورد ویزیتور ترکینگ یا ردیابی بازدیدکنندگان سایت با شما صحبت کردیم. جذب کاربران در مرحله اول ورود به سایت یک مسئله مهم است؛ اما مهم‌تر از آن، این است که بازدیدکنندگان دوباره به سایت شما رجوع کنند و به مشتری واقعی تبدیل شوند. در ویزیتور ترکینگ (visitor tracking) و با کمک گوگل آنالیتیکس، تمام اطلاعات لازم برای شما ردیابی خواهد شد تا متوجه شوید کدام یک از قسمت‌های وبسایت شما با موفقیت، کاربران را جذب می‌کند و کدام یک نیاز به طراحی دوباره دارد. این برنامه میزان جذابیت محتوای تولید شده را نیز اندازه می‌گیرد تا بتوانید بر اساس آن یک سایت بهینه‌تر در اختیار کاربران قرار دهید.

 

شرکت دیجیتال مارکتینگ

 

نظرات کاربران

نویسنده : حسین علی محمدی
تاریخ : 1401/07/24

رفتار بازدیدکنندگان یک سایت چگونه آنالیز میشود؟

ثبت نظر

نام شما (*) :
ایمیل (*) :
نظر (*) :
کلمات کلیدی
گوگل آنالتیکس دیجیتال مارکتینگ سئو سایت بهینه سازی سایت ابزارهای دیجیتال مارکتینگ افزایش زمان کاربر در سایت
 • طراحی سایت آونگ
 • طراح سایت کورسیر
 • طراحی سایت گروه صنعتی گلبافت
 • طراحی سایت بانک مهر
 • طراحی سایت مبلمان اداری و منزل ایستا
 • طراحی سایت هولستن
 • سی دلی مالتی مدیا طرفه نگار
 • طراحی سایت مبلمان اداری جلیس
 • طراحی وب سایت مایکروتل پلاس
 • طراحی وب سایت هواپیمایی کاسپین
 • طراحی وب سایت هواپیمایی ماهان
 • طراحی وب سایت مکسیدر
 • طراحی وب سایت فرما
 • طراحی وب سایت ماشین3
 • طراحی وب سایت پیشگامان کویر آسیا
 • طراحی وب سایت هوندا
 • طراحی وب سایت پارسیان دیزل
 • طراحی وب سایت نان سحر
 • طراحی وب سایت بوژنه
 • طراحی وب سایت باشگاه فولاد خوزستان
 • طراحی وب سایت باشگاه مشتریان برج میلاد
 • طراحی سایت سازمان بورس و اوراق بهادار
 • طراحی سایت خانه عکاسان افرنگ
 • طراحی وب سایت نوشابه پرسپولیس
 • سی دی سازمان بهینه سازی مصرف سوخت
certificates
 • seo
 • multimedia
 • design
 • host and domain
 • programming
books

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و مقالات وب سایت شرکت ایده پویا فرم زیر را تکمیل نمایید تا از تازه های سایت ما مطلع شوید.

پروژه ها ی برگزیده طراحی سایت

نمونه کار مرتبط

زمینه : ارائه ژل سلطنتی عسل هانی ژل

تاریخ : 1397

اخبار و مقالات

برگزیده ها
  رسیدن به رتبه اول گوگل، با سئو سایت امکان پذیر است. سئو یا بهینه سازی موتور جستجو، فرآیند و انجام مراحلی است که کارشناس سئو از آن کمک می‌گیرد تا محتوای سایت در نتایج جست‌و‌جو، در رتبه بالاتری قرار گیرد. وقتی کسی چیزی را جستجو می‌کند، موتورهای جستجو مانند گوگل، آن را در بالای صفحه نشان می‌دهند. البته شیوه کار به همین راحتی‌ نیست؛ زیرا برای اینکه این اتفاق بیفتد و وبسایت شما بالاتر از همه وبسایت‌های دیگر قرار گیرد، باید دستورالعمل‌های خاصی را رعایت ...
اگر دوست دارید از ابزارهای تجزیه و تحلیل اینستاگرام استفاده کرده و به کمک آن‌ها داده‌های حساب خود را بررسی کنید، نیاز به یک حساب تجاری دارید. پس از تبدیل حساب کاربری خود می‌توانید از ابزارهای بومی اسنستاگرام برای بررسی وضعیت حساب خود استفاده کنید. برای این کار مراحل زیر را طی کنید. - در برنامه وارد پروفایل خود شوید. - روی علامت سه خطی موجود در گوشه بالا سمت راست ضربه بزنید. - در منوی باز شده روی گزینه insight کلیک کنید. نمای کلی پیج خود، محتواهای تولید شده، فعالیت‌ها و آمارهای ...
در دنیای امروز اینستاگرام به یکی از پرمخاطب‌ترین شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده است. محبوبیت این شبکه در کشور ما به خصوص پس از فیلتر تلگرام عده زیادی از افراد به استفاده از اینستاگرام روی آورده و اکنون اگر بگوییم که اینستاگرام محبوب‌ترین شبکه اجتماعی در کشور است غلو نکرده‌ایم. به همین دلیل بهتر است صاحبان کسب و کار با بهترین ابزارهای آنالیز اینستاگرام آشنا شوند تا برنامه ریزی صحیحی داشته و استراتژی خود را اصلاح کنند. با استفاده از این ابزارهای می‌توانید شیوه عملکرد خود در اینستاگرام ...
این آسیب پذیری در افزونه سایت کیت وردپرس گوگل پیدا شد و متعاقباً برطرف شد. این آسیب پذیری به یک مهاجم اجازه می دهد تا امتیازات سایت را افزایش داده و ، نقشه های سایت و موارد دیگر را تغییر دهد. افزونه Google Site Kit WordPress این آسیب پذیری برسایت کیت توسط گوگل اتفاق می افتد. سایت کیت گوگل اطلاعات مربوط به سایت شما را در داشبورد Admin وردپرس نشان می دهد. این اطلاعات از کنسول جستجوی گوگل، گوگل آنالیتیک و ابزار های دیگر گوگل جمع آوری می شود. محققان WordFence این آسیب پذیری را کشف کردند ، به Google ...
آیا شما هم میخواهید گوگل آنالتیکس را برای وب سایت خود راه اندازی کنید؟ پس بریم شروع کنیم. بسیاری از افراد می گویند که گوگل آنالتیکس یک ابزار بسیار عالی و قدرتمند است که شما می توانید با استفاده از آن اطلاعات زیادی درباره وب سایت خودتان، ازجمله: میزان بازدید کننده، میانگین زمانی که کاربران در سایت شما بوده اند، بررسی کمپین های تبلیغاتی و ... را مورد بررسی قرار دهید. اما چگونه این کار را انجام دهید؟ ما در این آموزش قصد داریم تا به صورت قدم به قدمصفر تا صد گوگل آنالیتکس Google Analytics را به شما ...
نمایش سایت در صفحه اول گوگل خواسته نهایی هر وب سایت می باشد. گوگل ادوردز یکی از سرویس هایی است که گوگل در اختیار صاحبان وب سایت ها قرار داده است تا در ازای پرداخت هزینه در صفحه نتایج گوگل وب سایت شما دیده شود. گوگل ادوردز سیستمی است که گوگل برای کمک به بازاریابی اینترنتی شما ارائه کرده است تا از این طریق محصول و یا خدمات شما در موتور های جستجو نمایش داده شود. در این سیستم شما تصمیم می گیرید که به ازای هر کلیک بر روی تبلیغ درج شده چه مبلغی را به گوگل پرداخت می کنید. به این سیستم پرداخت ...