1399/10/15

صفر تا صد تدوین استراتژی محتوا

نحوه تدوین استراتژی محتوا: راهنمایی کامل از صفر تا صد

فرقی نمی‌کند که به تازگی کار بازاریابی محتوا را آغاز کرده‌اید یا مدتی است که در این حوزه فعالیت می‌کنید. مطمئن باشید که بازبینی استراتژی محتوا همواره به کمک شما خواهد آمد. چرا که با این کار مطمئن می‌شوید که محتواهای شما هنوز ابتکار کافی دارد و برای مشتریانتان جذاب است. علاوه بر این باید توجه کنید که شما در یک فضای رقابتی مشغول فعالیت هستید. در حال حاضر تعداد رقیبانی که بر روی بازاریابی محتوا سرمایه گذاری کرده‌اند زیاد است. بنابراین شما باید مطمئن شوید که استراتژی محتوای شما به اندازه کافی کارآمد هست. به همین دلیل در این مطلب به شما خواهیم گفت که استراتژی محتوا چیست، چرا کسب و کار شما به استراتژی محتوا نیاز دارد و برای ایجاد این استراتژی چه مراحلی را باید طی کنید.

 

استراتژی محتوا چیست؟

استراتژی محتوا به مدیریت رسانه‌هایی که به شما تعلق دارد و در آن تولید محتوا می‌کنید مربوط است. فرقی نمی‌کند که این رسانه یک رسانه تصویری یا نوشتاری باشد. قطعا شما هم شنیده‌اید که تولید محتوا تاثیر زیادی در رشد کسب و کار شما دارد. اما مسئله مهم این است که این کار را با یک برنامه‌ریزی منظم انجام دهید.

استراتژی محتوا

زمانی که مشغول تهیه استراتژی محتوا هستید باید به سوالات زیر پاسخ دهید.

 • چه کسانی مطالب شما را می‌خوانند؟

شما باید بدانید که مخاطبین شما چه کسانی هستند و برای چه تعداد مخاطبی محتوا تولید می‌کنید. همان‌طور که تجارت شما ممکن است بیش از یک نوع مشتری داشته باشد، استراتژی محتوای شما هم باید بیش از یک نوع خواننده یا بیننده را راضی کند. استفاده از کانال‌های متنوع برای ارائه محتوا به شما کمک می‌کند که محتواهای متفاوتی را به انواع مخاطبین خود عرضه کنید. بنابراین می‌توانید همه کسانی را که با آن‌ها تجارت می‌کنید درگیر کنید.

 • چه مشکلی را برای مخاطب یا مخاطبین خود حل می‌کنید؟

در حالت ایده آل محصول یا خدمات شما باید مشکلی را حل کند که مخاطبانتان با آن درگیر هستند. بنابراین محتوای شما باید به مخاطبان نشان دهد هر محصول یا خدمت شما برای حل کدام یک از مشکلات آن‌ها طراحی شده است.

به طور کلی در یک استراتژی محتوای صحیح باید دو گروه از مخاطبان در نظر گرفته شود. کسانی که می‌دانند مشکلشان چیست اما هنوز نمی‌دانند که از کدام یک از محصولاتتان باید استفاده کنند. کسانی که در حال حاضر برای حل مشکلات خود از محصولات شما استفاده می‌کنند. مخاطب شما از هر گروهی که باشد استراتژی محتوا باید در جهت افزایش کیفیت استفاده از محصول به او کمک کند.

 

طراحی سایت ایده پویا

 

طراحی سایت حرفه خود را به ما بسپارید.


 

 • چه چیزی شما را منحصر به فرد می‌کند؟

رقبای شما به احتمال زیاد محصولی مشابه کالای شما دارند. این موضوع به این معنا است که مشتریان شما باید بدانند که نقطه قوت شما نسبت به آن‌ها چیست. اگر نمی‌توانید نقاط قوت خود را پیدا کنید روی تفاوت‌ها مانور دهید. اینجا است که محتوا وارد می‌شود. شما باید از طریق محتوای خود ثابت کنید که ارزش خرید محصولات شما بیشتر از رقیبانتان است.

 • روی تولید چه نوع محتوایی تمرکز کنید؟

استراتژی محتوا باید مشخص کند که قصد تولید چه محتوایی را دارید. اینفوگرافیک، فیلم، پست‌های وبلاگ یا اینستاگرام و... همگی انواعی از محتوا هستند. شما باید بدانید قرار است برای چه موضوعاتی تولید محتوا کنید و پس از آن نوع و قالب مناسب برای آن را پیدا کنید.

 • محتوای شما در کجا منتشر می‌شود؟

همان‌طور که می‌توانید انواع مختلفی از محتوا را تولید کنید، می‌توانید آن را در مکان‌های مختلفی هم منتشر کنید. این مکان‌ها می‌توانند وب سایت یا وبلاگ متعلق به شرکت شما باشند یا صفحه‌های شبکه‌های مختلف اجتماعی. در ادامه این مقاله درباره راهنمای گام به گام استراتژی تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 • ایجاد و انتشار محتوا را چگونه مدیریت خواهید کرد؟

در استراتژی محتوا شما باید بدانید که چه کسی محتوا را تولید می‌کند، از کجا منتشر می‌شود و چه زمانی در اختیار مخاطبین قرار می‌گیرد.

 بازاریابی محتوا

 

چرا بازاریابان محتوا نیاز به استراتژی محتوا دارند؟

بازاریابی محتوا به مشاغل کمک می‌کند تا بازدید از وب سایت و نهایتا بازدهی آن را به شیوه‌ای مقرون به صرفه بهبود دهند. اگر بتوانید تنها یک پست وبلاگ ایجاد کنید که ترافیک ارگانیک خوبی به دست آورد، با استفاده از لینک‌های تعبیه شده در این پست می‌توانید بازدید دیگر بخش‌های سایتتان را نیز بالا ببرید. یافتن یک منبع ثابت و قابل اعتماد ترافیک این امکان را فراهم می‌کند که از دیگر روش‌های بازاریابی نیز برای جذب مشتری استفاده کنید. به علاوه این محتوا نه تنها به جذب مخاطبین کمک می‌کند بلکه باعث شناخته‌تر شدن نام برند شما نیز می‌شود.

 

چگونه یک استراتژی بازاریابی محتوا ایجاد کنیم؟

 • هدف خود را مشخص کنید.

هدف شما از تهیه یک برنامه برای بازاریابی محتوا چیست؟ چرا می‌خواهید محتوا تولید کنید و یک استراتژی محتوا ایجاد کنید؟ قبل از شروع برنامه‌ریزی برای استراتژی محتوا اهداف خود را بشناسید. این کار طی کردن ادامه مسیر را برای شما راحت‌تر می‌کند.

 • انجام تحقیقات درباره پرسونای مخاطب

برای تهیه یک استراتژی موفق باید ویژگی‌های مخاطبان محتوا را به درستی بشناسید. این ویژگی‌ها با نام پرسونای مخاطب شناخته می‌شوند. اهمیت این موضوع برای کسانی که به تازگی شروع به کار کرده یا وارد بازاریابی شده‌اند بسیار بیشتر است. با شناختن مخاطبان هدف خود می‌توانید محتواهای مرتبط و ارزشمندتری تولید کنید. محتواهایی که مخاطبان شما را به یک مشتری دائمی تبدیل می‌کند.

بازاریابان باتجربه بهتر است هر از چند گاهی درباره اهداف خود تجدیدنظر کنند. آن‌ها باید بررسی کنند که آیا قصد اضافه کردن گروه جدیدی از مخاطبان را دارند یا قصد دارند بازار هدف فعلی خود را گسترش دهید؟ آیا می‌خواهند همان مخاطبین را جذب کنند؟ این موضوع برای بازاریابان باتجربه بسیار مهم است. چرا که به آن‌ها کمک می‌کند روند پیشرفت خود را حفظ کنند.

 • هر چند وقت یک بار نتایج استراتژی محتوای خود را بررسی کنید.

اگر مدتی مشغول تجارت هستید، هر چند وقت یک بار نتایج حاصل از تلاش‌های بازاریابی محتوا را بررسی کنید. پس از آن تعیین کنید که در ادامه چه کار متفاوتی می‌توانید انجام دهید و شیوه‌های جدیدی برای رسیدن به آن‌ها تعیین کنید. این زمان‌ها برای هماهنگ کردن اهداف تیم تولید محتوا با اهداف سازمان مناسب‌ترین زمان است.

 • سیستم مدیریت محتوا را انتخاب کنید.

به طور کلی بخش‌های حیاتی مدیریت محتوا شامل تولید محتوا، انتشار محتوا و تجزیه و تحلیل آن است. شما باید سیستمی داشته باشید که از طریق آن بتوانید برنامه‌ریزی، تولید، انتشار و اندازه‌گیری بازدهی استراتژی خود را از طریق آن انجام دهید. در وردپرس افزونه‌های مختلفی وجود دارد که از طریق آن‌ها می‌توانید مدیریت محتواهای خود را انجام دهید.

 

سئو سایت ایده پویا

در مورد سئو یا همان بهینه سازی سایت چه می دانید؟


 

 • ایده‌های محتوای خود را پیدا کنید.

در هر زمان شما باید از ایده‌های مربوط به محتواهای بعدی خود خبر داشته باشید. برای یافتن ایده‌ها می‌توانید از این ابزارها استفاده کنید.

 • Blog about

با استفاده از این ابزار می‌توانید عنوان‌های جذابی برای محتواهای خود پیدا کنید. این ابزار به شما کمک می‌کند که از ایده‌هایی در متن استفاده کنید که همواره برای مخاطبانتان جذاب است.

 • تولیدکننده ایده‌های وبلاگ هاب اسپات

با استفاده از این ابزار می‌توانید ایده‌های جذابی برای یک سال کاری خود دریافت کنید. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که موضوعات یا اصطلاحات مورد نظرتان را در سایت وارد کرده و از ایده‌های جذاب آن استفاده کنید.

 • Feedly

این ابزار یک روش عالی برای پیگیری موضوعات مد روز در صنعت شما و ایده گرفتن برای تولید محتواهای جذاب است.

 • BuzzSumo

این ابزار بر روی شبکه‌های اجتماعی تحقیق کرده و مطالبی را که موردپسند مخاطبان هستند پیدا می‌کند. این اطلاعات به شما کمک می‌کند که بفهمید کدام‌یک از ایده‌های محتوا در شبکه‌های مختلف به خوبی عمل می‌کنند.

 • CoSchedule’s Blog Post Headline Analyzer

با استفاده از این ابزار می‌توانید عناوین محتوای خود را تجزیه و تحلیل کرده و درباره طول، انتخاب کلمات، دستور زبان و کلمات کلیدی به کار برده شده در عنوان تصمیمات بهتری بگیرید. اگر ایده‌ای در ذهن خود دارید، با استفاده از این ابزار آن را قوی‌تر کنید و عناوین جذاب‌تری برای محتوای خود انتخاب کنید.

 • مشخص کنید که قصد تولید چه نوع محتوایی را دارید.

همان‌طور که قبلا گفتیم انواع مختلفی از محتوا وجود دارد. شما می‌توانید محبوب‌ترین انواع محتوا را شناسایی کرده و بر روی تولید آن‌ها تمرکز کنید. محبوب‌ترین انواع محتوا در شبکه‌های مختلف شامل پست‌های وبلاگ، کتاب‌های الکترونیکی، فیلم‌ها، مطالعات موردی، اینفوگرافیک‌ها، پادکست‌ها و پست‌های شبکه‌های اجتماعی هستند. در ادامه درباره انواع محتوا بیشتر توضیح می‌دهیم.

 • پست‌های وبلاگ

پست‌های وبلاگ همان مطالب منتشر شده در سایت شما است که باید به طور منظم عرضه شوند تا بازدیدکنندگان را به خود جذب کنند. پست‌ها باید محتوای ارزشمندی برای مخاطبان شما فراهم کنند که آن‌ها را برای به اشتراک‌گذاری مطالب در شبکه‌های اجتماعی یا دیگر وب سایت‌ها مشتاق کند. توصیه می‌کنیم که طول پست‌های وبلاگ خود را به 1000 تا 2000 محدود کنید. البته بر اثر تجربه می‌توانید متوجه شوید که مخاطبانتان به خواندن مطالب طولانی‌تر یا کوتاه‌تر علاقه‌ای دارند یا نه.

 • کتاب‌های الکترونیکی

کتاب‌های الکترونیکی ابزاری برای دریافت اطلاعات مخاطبین هستند. چرا که مشتریان پس از وارد کردن اطلاعات خود در سایت می‌توانند آن‌ها را دانلود کنند.

ebooks

 

این کتاب‌ها معمولا طولانی‌تر هستند و کمتر از پست‌های وبلاگ منتشر می‌شوند. استفاده از این کتاب‌ها را جدی بگیرید. چرا که مخاطب پس از خواندن مطالب وبلاگ ممکن است به دریافت اطلاعات بیشتر درباره موضوع علاقه‌مند شود. اگر شما به این موضوع فکر کرده باشید، او را به صفحه دیگری منتقل کرده و پس از دریافت اطلاعات به او امکان دانلود یک کتاب الکترونیکی را می‌دهید. به این ترتیب می‌توانید از این اطلاعات برای حفظ تعامل با مشتری استفاده کنید.

 • مطالعات موردی یا case studies

مطالعات موردی فرصتی است که در آن می‌توانید داستان مشتری را تعریف کنید که با همکاری شما موفق به حل مشکل خود شده است. مطالعه موردی را می‌توان متنوع‌ترین نوع بازاریابی محتوا دانست. چرا که خود می‌تواند دارای انواع مختلفی باشد. در واقع مطالعات موردی ممکن است به شکل یک پست وبلاگ، کتاب الکترونیکی، پادکست یا حتی یک اینفوگرافیک منتشر شود. هدف شما در مطالعات موردی این است که به افراد نشان دهید که محصولی که قصد استفاده از آن را دارند واقعا موثر است.

 • اینفوگرافیک‌ها

با استفاده از اینفوگرافیک‌ها می‌توانید داده‌ها را به شیوه‌ای جذاب‌تر از محتواهای متنی سازمان‌دهی کنید. این نوع محتوا برای ارائه داده‌های زیاد به روشی روشن و قابل فهم بسیار موثر و کارآمد است.

 • فیلم‌ها

فیلم‌ها یک محتوای بسیار جذاب هستند و امکان انتشار آن‌ها در همه رسانه‌های اجتماعی و وب سایت‌ها وجود دارد. تولید ویدیوها نسبت به محتواهای متنی نیاز به وقت و سرمایه گذاری بیشتری دارد. اما از آنجایی که بازاریابی تصویری محبوبیت بیشتری نسبت به بازاریابی متنی دارد، می‌توان آن‌ها را مفید دانست.

 • پادکست‌ها

مخاطبان شما ممکن است علاقه زیادی به خواندن مطالب یا تماشای فیلم‌ها نداشته باشند. در چنین مواردی تولید پادکست برای معرفی برندتان به کمک شما خواهد آمد. چرا که مخاطبین می‌توانند در هر جایی پادکست‌های شما را بشنوند و نیازی به متوقف کردن دیگر کارهای خود ندارند.

 • پست‌های شبکه‌های اجتماعی

پس از مدتی که به طور منظم در وبلاگ خود محتوا منتشر کردید، به سراغ امتحان مکان‌های دیگر برای انتشار محتوا بیفتید. شما می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی به عنوان محلی جدید برای معرفی وب سایت و برند خود استفاده کنید. چرا که در حال حاضر بیشتر افراد وقت زیادی را به شبکه‌های اجتماعی مختلف نظیر فیسبوک، اینستاگرام، توییتر، لینکداین، پینترست، اسنپ چت، تلگرام و یوتیوب اختصاص می‌دهند.

 

social network

 

هنگام باز کردن یک حساب کاربری در هریک از شبکه‌های اجتماعی بهتر است نوع محتوای محبوب در این شبکه‌ها را بشناسید. به عنوان مثال در اینستاگرام افراد انتظار دیدن عکس‌ها، فیلم‌ها یا گرافیک‌هایی را دارند که به وقایع روز بپردازد، محتوای تولید شده توسط کاربر را نمایش دهد یا حتی به پشت صحنه سازمان شما برود.

در فیسبوک شما می‌توانید پست‌های وبلاگ و محتوای وب سایت خود را به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید تبلیغات محصول یا مطالبی که بیشتر مورد توجه مخاطبینتان بوده است را منتشر کنید. نکته مهم اینکه در شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام یا اسنپ چت باید ارتباطی صمیمانه با مخاطبین برقرار کنید. اما در شبکه‌هایی نظیر فیسبوک و توییتر هدف گسترش مخاطبین، هدایت ترافیک به سمت وب سایت شما و افزایش فروش است. بنابراین باید بر روی بازار هر شبکه اجتماعی تحقیق کرده و مناسب‌ترین آن‌ها را برای کار خود انتخاب کنید.

 • مطالب خود را منتشر و مدیریت کنید.

برنامه بازاریابی شما باید فراتر از انواع محتوا باشد. با استفاده از این برنامه باید بتوانید محتواهای خود را سازمان‌دهی کنید. با ایجاد یک تقویم زمانی می‌توانید در مسیر درستی قرار گرفته و در زمان‌های مختلف محتواهای متنوعی در وب سایت خود قرار دهید. پس از آن می‌توانید یک تقویم زمانی برای مدیریت شبکه‌های اجتماعی و دیگر رسانه‌ها ایجاد کنید تا بتوانید محتوای خود را در جاهای دیگر نیز منتشر کنید.

پرداختن به موضوعات به‌روز و داغ می‌تواند باعث ایجاد ترافیک ارگانیک برای شما شود. این موضوعات را بشناسید و پرداختن به آن‌ها را در دستور کار خود قرار دهید. توجه کنید که در تقویم زمانی خود باید به زمان‌های خاصی نظیر عیدها یا مناسبت‌ها توجه کنید. اما نباید برنامه زمانی را به آن‌ها محدود کنید.

 

برای رشد استراتژی بازاریابی محتوا باید زمان‌بندی و سازمان‌دهی درست و دقیق و خلاقیت داشته باشید. در ابتدا باید پایه و اساس مناسبی برای برنامه بازاریابی محتوای خود ایجاد کنید و سپس با استفاده از ابزارهای مدیریتی شرایط را کنترل کنید. در صورتی که به درستی این روند را طی کنید توسعه استراتژی محتوا برای سال جدید کار چندان مشکلی نخواهد بود.

 

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهید

ثبت نظر

نام شما (*) :
ایمیل (*) :
نظر (*) :
کلمات کلیدی
 • طراحی سایت آونگ
 • طراح سایت کورسیر
 • طراحی سایت گروه صنعتی گلبافت
 • طراحی سایت بانک مهر
 • طراحی سایت مبلمان اداری و منزل ایستا
 • طراحی سایت هولستن
 • سی دلی مالتی مدیا طرفه نگار
 • طراحی سایت مبلمان اداری جلیس
 • طراحی وب سایت مایکروتل پلاس
 • طراحی وب سایت هواپیمایی کاسپین
 • طراحی وب سایت هواپیمایی ماهان
 • طراحی وب سایت مکسیدر
 • طراحی وب سایت فرما
 • طراحی وب سایت ماشین3
 • طراحی وب سایت پیشگامان کویر آسیا
 • طراحی وب سایت هوندا
 • طراحی وب سایت پارسیان دیزل
 • طراحی وب سایت نان سحر
 • طراحی وب سایت بوژنه
 • طراحی وب سایت باشگاه فولاد خوزستان
 • طراحی وب سایت باشگاه مشتریان برج میلاد
 • طراحی سایت سازمان بورس و اوراق بهادار
 • طراحی سایت خانه عکاسان افرنگ
 • طراحی وب سایت نوشابه پرسپولیس
 • سی دی سازمان بهینه سازی مصرف سوخت
certificates
 • seo
 • multimedia
 • design
 • host and domain
 • programming
books

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و مقالات وب سایت شرکت ایده پویا فرم زیر را تکمیل نمایید تا از تازه های سایت ما مطلع شوید.

پروژه ها ی برگزیده طراحی سایت

نمونه کار مرتبط

زمینه : وارد کننده و توزیع کننده نهاده های دامی و انسانی

تاریخ : 1399

اخبار و مقالات

برگزیده ها
تجربه معجزه افزایش 5 برابری فروش رو در این ویدئو توضیح دادیم ، همیشه سعی کنید که همه کارها رو هوشمندانه انجام بدید و دنبال رو بقیه نباشید ، در بحث فروش هم قطعا روش های ساده ای هست که تا حالا بهش توجهی نداشتی و با کمی دقت و به سادگی میتونی با استفاده از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ فروش خودت رو به شدت افزایش بدی !!!یکی از تاثیر گذارترین روش ها در فروش اینترنتی و فروشگاه های اینترنتی بحث سئو ، افزایش رتبه و ترافیک  سایت هست که اگر به درستی و با دقت کلمات کلیدی انتخاب بشن به شدت میتونه روی فروش چندبرابری ...
بازاریابی دیجیتال یه عالمه ابزار جورواجور با قابلیت های مختلف به شما میده که باید بتونید انتخاب کنید که کدوم از این ابزارها برای کسب و کار شما مناسب هستند و کدومشون به درد شما نمی خورند. اگه نتونید انتخاب مناسب رو انجام بدین علاوه بر این که حجم زیادی از مخاطب بالقوه که میتونست تبدیل به مشتری بشه رو از دست دادین، کلی هم وقت و هزینه تون رو بدون نتیجه خاصی دادین تلف کردین . پس حواستون رو خوب جمع کنید . کلی ابزار مختلف به این معنی نیست که از همه اش می تونید استفاده کنید. ممکنه بعضی هاش برای شما خوب نباشه ...
یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها شبرای هر دیجیتال مارکتری آشنایی با ابزارهایی است که به بهبود سئو سایت کمک می‌کند. یکی از مهم‌ترین و قدرتمندترین این ابزارها گوگل ترندز است. این ابزار یکی از ابزارهای مفید دیجیتال مارکتینگ است که آشنایی با آن می‌تواند تاثیر به سزا در بهبود رتبه سایت شما داشته باشد. به همین دلیل در این مقاله به سراغ ابزار گوگل ترندز رفته‌ایم تا 12 روش استفاده از آن برای سئو را به شما آموزش دهیم. اگر دوست دارید با نقاط پنهان این ابزار ارزشمند آشنا شوید تا پایان ...
در دنیای امروز اینستاگرام به یکی از پرمخاطب‌ترین شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده است. محبوبیت این شبکه در کشور ما به خصوص پس از فیلتر تلگرام عده زیادی از افراد به استفاده از اینستاگرام روی آورده و اکنون اگر بگوییم که اینستاگرام محبوب‌ترین شبکه اجتماعی در کشور است غلو نکرده‌ایم. به همین دلیل بهتر است صاحبان کسب و کار با بهترین ابزارهای آنالیز اینستاگرام آشنا شوند تا برنامه ریزی صحیحی داشته و استراتژی خود را اصلاح کنند. با استفاده از این ابزارهای می‌توانید شیوه عملکرد خود در اینستاگرام ...