1399/05/15

مزایای دیجیتال مارکتینگ چیست؟

هر روز به تعداد افرادی که خریدها و نیازهای خود را از طریق اینترنت برطرف می‌کنند افزوده می‌شود. اقتضاء دنیای ما به سمتی حرکت می‌کند که استفاده از فضای دیجیتال را جهت برآورده کردن نیازها بیشتر می‌کند. یکی از مثال‌های بارز این اقتضائات را می‌توان در همین بحران ویروس کرونا مشاهده کرد. در این هم عموم شهروندان و هم دولت‌ها ترغیب بیشتری برای استفاده از دریافت خدمات در دنیای دیجیتال دارند. این خدمات شامل خرید اینترنتی انواع محصولات تا آموزش و بسیاری از حوزه‌های دیگر می‌شود.

روند رو به رشد فضای دیجیتال به کسب‌وکار نشان می‌دهد که باید به مقوله بازاریابی دیجیتال یا همان دیجیتال مارکتینگ بیش از گذشته اهمیت دهند. این کار برای آنها مزایای بسیار زیادی را به همراه دارد. برخی از حوزه‌ها به نحوی است که دیگر حتی نمی‌توان به روش‌های سنتی دست به انجام تبلیغات و بازاریابی زد. ما در این مقاله به مهم‌ترین مزایای دیجیتال مارکتینگ (digital marketing) اشاره خواهیم کرد. پس تا پایان با ما همراه باشید.

 

دسترسی به مشتریان بیشتر با دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ به نحوی است که شما می‌توانید از دایره مشتریان سنتی خود خارج شده و به بسیاری از مشتریان که در نقاط دوردست شما هستند، دست پیدا کنید. به عنوان مثال، اگر شما صاحب یک سوپرمارکت باشید، به احتمال بسیار زیادی مشتریانتان افراد همان محله یا خیابان‌های اطراف مغازه هستند. این در حالی است که با استفاده از digital marketing می‌توانید به طیف بسیار گسترده‌تری از مشتریان دست پیدا کنید.

حال بگذارید مثال دیگری بزنیم. فرض کنید که شما صاحب یک فروشگاه اینستاگرامی هستید. در اینجا انواع و اقسام مشتریان از شهرهای مختلف ایران می‌توانند به شما سفارش بدهند. در واقع با استفاده از بازاریابی دیجیتال محدودیت جغرافیایی سنتی برداشته خواهد شد. البته خذف محدودیت جغرافیایی بسیار بستگی به نوع کسب‌وکار شما نیز دارد. به عنوان مثال، اگر شما در زمینه آموزش فعالیت دارید، می‌توانید از طریق برگزاری یک سیمنار آنلاین حتی به مشتریان ایرانی یا احیانا خارجی در سایر کشورهای جهان نیز دسترسی داشته باشید. اما ممکن است برخی خدمات یا محصولات دیگر دایره محدودتری از مشتریان داشته باشند. با این حال، قطعا در روش دیجیتال دایره مشتریان شما بسیار بیشتر از حالت سنتی خواهد بود.

 


 

جهت مشاوره طراحی سایت و سئو با مشاوران ما در ایده پویا در ارتباط باشید.

 

 875 73 222 - 021      -       180 20 229 - 021

 


 

 

حذف محدودیت‌های زمانی با دیجیتال مارکتینگ

در قسمت قبل به حذف محدودیت جغرافیایی و مکانی اشاره کردیم. در اینجا باید اشاره کنیم که استفاده از روش‌ها و ابزارهای مختلف دیجیتال مارکتینگ به شما این امکان را می‌دهد تا از شر محدودیت‌های زمانی نیز خلاص شوید. اگر شما یک فروشگاه اینترنتی در زمینه مد و پوشاک داشته باشید، می‌توانید در هر لحظه از شبانه‌روز به مشتریان خود خدمات ارائه دهید. این در حالی است که یک بوتیک سنتی پوشاک صرفا در ساعاتی از شبانه‌روز این قابلیت را دارد.

کسب‌وکارهای سنتی معمولا در ساعات و روزهای خاصی از سال خدمات خود را ارائه می‌دهند یا دست به انجام تبلیغات خواهند زد. این در حالی است که یک کسب‌وکار آنلاین با استفاده از ابزارهای مختلف دیجیتال مارکتیگ قادر خواهد بود تا در هر ساعت و روز از سال به مشتریان خود سرویس ارائه دهد. مثال بارزتر این موضوع را می‌توان در مقایسه فروشگاه اینترنتی دیجی‌کالا با سایر فروشگاه‌های سنتی سطح شهر دید.

 

کاهش هزینه‌های بازاریابی با دیجیتال مارکتینگ

احتمالا شما هم در خصوص هزینه‌های بسیار سرسام‌آور تبلیغات سنتی از قبیل تبلیغات تلویزیونی یا تبلیغات در حاشیه بزرگراه‌ها و سطح شهر، مطالب زیادی شنیده‌اید. جایی که شما بخاطر یک تبلیغ چند ثانیه‌ای تلویزیونی ممکن است میلیون‌ها تومان هزینه کنید. در بازاریابی به روش دیجیتال هزینه‌های بازاریابی بسیار کاهش می‌یابد. حتی بسیاری از تبلیغات دیجیتال را می‌توانید در ابتدا امر به صورت رایگان انجام دهید. مثال این موضوع را می‌توان بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی دانست که شما هیچگونه هزینه‌ای بابت آن پرداخت نخواهید کرد.

البته این موضوع بدین معنا نیست که دیجیتال مارکتینگ فاقد هزینه باشد. چرا که شما بسته به حوزه کاری و میزان فعالیتی که دارید، نیاز است تا در زمینه‌های مختلف بازاریابی دیجیتال هزینه کنید. اما قطعا میزان این هزینه بسیار محدودتر از روش‌های سنتی خواهد بود.

بازاریابی هدفمند با دیجیتال مارکتینگ

فرض کنید که شما در یکی از خیابان‌های سطح شهر اقدام به نصب یک بنر کرده‌اید. آیا تا به حال از خود این سوال را پرسیده‌اید که چند نفر از افراد سطح شهر ممکن است این بنر تبلیغاتی را مشاهده کنند. حتی در صورت مشاهده، چند نفر به محتوای آن کاملا دقت خواهند کرد؟ اینها سوالاتی است که دستیابی به پاسخ آنها به صورت دقیق تقریبا امکان‌پذیر نیست. 

دیجیتال مارکتینگ

 

بنابراین یکی از مزایای دیجیتال مارکتینگ این است که شما می‌توانید تبلیغات هدفمندتری داشته باشید. این موضوع ریشه در دل مفهومی به نام بازاریابی درونگرا دارد. این مفهوم اشاره می‌کند که در دنیای امروز برخلاف گذشته، این مشتریان هستند که به دنبال شما هستند تا آنکه شما بخواهید به دنبال آنها بروید. روزانه میلیاردها نفر در موتورهای جستجو از قبیل گوکل به دنبال گرفتن خدمات مختلف هستند. این یک مثال بارز از بازاریابی به سبک درونگرا است. قطعا بهترین روش در بازاریابی درونگرا، استفاده از ابزارهای دیجیتال و بازاریابی اینترنتی خواهد بود.

با استفاده از ترفندهای دیجیتال مارکتینک از قبیل سئو و بهینه‌سازی سایت، تولید محتوا یا بازاریابی شبکه‌های اجتماعی شما به این نقطه خواهید رسید که در صورت جستجوی کاربران در فضای وب، موتورهای جستجو کسب‌وکار شما را به آنها معرفی کنند.

 

ارائه اطلاعات هدفمند و واقعی‌تر به مشتریان با دیجیتال مارکتینگ

در بازاریابی سنتی بیشتر به ارائه پیام‌های مبهم و کلی می‌پردازید. به عنوان مثال، در یک تبلیغ چند ثانیه‌ای تلویزیونی شما صرفا دست به معرفی کوتاهی از محصول یا خدمت خود خواهید زد. بنابراین فرصت این را ندارید که به طور اساسی‌تر در خصوص محصولات و خدمات خود به مشتریان توضیح داده و آنها را آگاه کنید. این نقطه ضعف در سایر روش‌های تبلیغات سنتی اتفاقا بیشتر خود را نشان می‌دهد.

این در حالی است که یکی از مزایای دیجیتال مارکتینگ، فراهم بودن امکان ارتباط گسترده‌تر با مخاطب و بالا رفتن توانایی انتقال مفاهیم به وی است. در بازاریابی دیجیتال شما صرفا دست به تبلیغات محصولات یا خدمات خود نمی‌زنید. بلکه از طرق مختلف مانند تولید انواع محتوا سعی می‌کنید تا به آگاهی و دانش مشتریان در زمینه مورد نظر بیافزایید. به عنوان مثال، اگر شما صاحب یک فروشگاه اینترنتی در خصوص لوازم آرایشی و بهداشتی باشید، می‌توانید از طریق تولید بلاگ‌های تخصصی به ارتقاء دانش مشتریان خود در این زمینه کمک کنید. این مساله باعث می‌شود تا مشتریان به کسب‌وکار شما بیشتر وفادار شوند و خرید بیشتری داشته باشند.

مثال دیگر در این خصوص هنگامی است که شما قصد خرید یک موبایل دارید. قطعا ابتدا به وبسایت‌های مطرح در این خصوص مراجعه کرده و میزان دانش و اطلاعات خود را بالا می‌برید. در بسیاری از اوقات ممکن است شما از همان فروشگاهی که در خصوص گوشی تلفن همراه کسب اطلاعات کرده‌اید، خرید خود را انجام دهید و حتی آن را به دیگران نیز معرفی کنید.

 

برنامه‌ریزی بهتر با دیجیتال مارکتینگ

 یکی دیگر از مهم‌ترین مزایای دیجیتال مارکتینگ آن است که به شما این امکان را خواهد داد در خصوص برنامه‌ بازاریابی خود به صورت هدفمندتری دست برنامه‌ریزی بزنید. چرا که در دیجیتال مارکتیگ،  نتایج اقدامات و فعالیت‌های شما کاملا قابل رصد و اندازه‌گیری خواهد بود.

برنامه ریزی با دیجیتال مارکتینگ

 

به عنوان مثال، اگر شما صاحب یک وبسایت اینترنتی در زمینه خرید محصولات کشاورزی باشید، می‌توانید به صورت روزانه تعداد مشتریان خود را بررسی و آنها را با گذشته مقایسه کنید. شما به راحتی می‌توانید نتیجه کمپین‌های تبلیغاتی خود را مشاهده کرده و ببینید که کدام یک از آنها موفقیت بیشتری به دست آورده‌اند. این در حالی است که در روش‌های سنتی تبلیغات و بازاریابی، سنجش میزان موفقیت و دستیابی به اهداف به سختی امکان‌پذیر خواهد بود.

ابزارهای بازاریابی دیجیتال از قبیل سرچ کنسول یا گوکل آنالیتیکس به شما کمک خواهند کرد که به صورت روزانه و حتی لحظه‌ای کسب‌وکار اینترنتی خود را رصد کرده و میزان موفقیت برنامه‌های بازاریابی دیجیتال خود را مشاهده کنید. مزیت این مساله آن است که شما می‌توانید هر چه سریع‌تر نسبت به بهبود اقدامات و برنامه‌های بازاریابی خود اقدام کرده و آنها را بهبود دهید.

 

حذف خطاهای انسانی با دیجیتال مارکتینگ

یکی دیگر از مزایای دیجیتال مارکتینگ و اساسا فعالیت در این فضا، حذف یا به حداقل رساندن میزان خطاهای انسانی در انجام فرایندهای بازاریابی است. انسان‌ها مصون از خطا و اشتباه نیستند. اما در بازاریابی دیجیتال با استفاده از امکانات مختلف شما می‌توانید به راحتی میزان این خطاها را به حداقل ممکن برسانید.

این مساله همچنین در خصوص نحوه پرداخت وجوه یا ثبت سفارش و پیگیری آن نیز صدق خواهد کرد. در حالی که در روش‌های سنتی خرید و فروش امکان رخ دادن خطاهای انسانی در این زمینه‌ها بسیار بالا خواهد بود.

 

کاهش قیمت محصولات و خدمات با دیجیتال مارکتینگ

اشاره کردیم که یکی از مزایای بازاریابی دیجیتال آن است که میزان هزینه بازاریابی به شدت کاهش می‌یابد. بنابراین شما می‌توانید قیمت تمام شده کالا یا خدمات خود را به نسبت روش‌های سنتی فروش، کاهش دهید. این یک مزیت رقابتی بسیار مهم برای جذب مشتریان بیشتر خواهد بود که کسب‌وکارهای سنتی از آن بی‌بهره هستند.

 

ما در این مقاله به مهم‌ترین مزایای دیجیتال مارکتینگ اشاره کردیم. این سبک از بازاریابی قطعا مزایای متعدد دیگری را نیز برای شما به ارمغان دارد که با توجه به نوع کسب‌وکارتان متفاوت خواهد بود. با این حال، نباید این نکته را نیز فراموش کنید که بازاریابی دیجیتال معایب خاص خود را نیز دارد.

 

 

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهید

ثبت نظر

نام شما (*) :
ایمیل (*) :
نظر (*) :
کلمات کلیدی
دیجیتال مارکتینگ بازاریابی دیجیتال استراتژی دیجیتال مارکتینگ بازاریابی اینترنتی بازاریابی آنلاین استراتژی بازاریابی
 • طراحی سایت آونگ
 • طراح سایت کورسیر
 • طراحی سایت گروه صنعتی گلبافت
 • طراحی سایت بانک مهر
 • طراحی سایت مبلمان اداری و منزل ایستا
 • طراحی سایت هولستن
 • سی دلی مالتی مدیا طرفه نگار
 • طراحی سایت مبلمان اداری جلیس
 • طراحی وب سایت مایکروتل پلاس
 • طراحی وب سایت هواپیمایی کاسپین
 • طراحی وب سایت هواپیمایی ماهان
 • طراحی وب سایت مکسیدر
 • طراحی وب سایت فرما
 • طراحی وب سایت ماشین3
 • طراحی وب سایت پیشگامان کویر آسیا
 • طراحی وب سایت هوندا
 • طراحی وب سایت پارسیان دیزل
 • طراحی وب سایت نان سحر
 • طراحی وب سایت بوژنه
 • طراحی وب سایت باشگاه فولاد خوزستان
 • طراحی وب سایت باشگاه مشتریان برج میلاد
 • طراحی سایت سازمان بورس و اوراق بهادار
 • طراحی سایت خانه عکاسان افرنگ
 • طراحی وب سایت نوشابه پرسپولیس
 • سی دی سازمان بهینه سازی مصرف سوخت
certificates
 • seo
 • multimedia
 • design
 • host and domain
 • programming
books

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و مقالات وب سایت شرکت ایده پویا فرم زیر را تکمیل نمایید تا از تازه های سایت ما مطلع شوید.

پروژه ها ی برگزیده طراحی سایت

نمونه کار مرتبط

زمینه : تامین کننده تجهیزات بازرسی

تاریخ : 1396

اخبار و مقالات

برگزیده ها
بحث فروش و دیجیتال مارکتینگ همانند قلب تپنده هر کسب‌وکار عمل می‌کند که هیچگاه نمی‌توان به آن بی‌توجه بود. به مرور زمان و رشد تکنولوژی، ابزارهای موفقیت در بازاریابی نیز جدیدتر شده است. از همین رو بحث بازاریابی شبکه های اجتماعی برای کسب‌وکارهای B2B در چند سال اخیر اهمیت دوچندان پیدا کرده است.   بازاریابی شبکه های اجتماعی خود شاخه‌ای از علم دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی دیجیتال است که در کنار اینفلوئنسر مارکتینگ، تبلیغات کلیکی و برخی موارد دیگر به کمک ...
استراتژی دیجیتال مارکتینگ برای معرفی محصولات چیست؟ اگر از افراد اطراف خود درباره راه اندازی یک کسب و کار کوچک اما جدید بپرسید از ده نفر، هشت نفر مخالف این کار بوده و آن را نوعی ریسک می‌دانند. فرقی ندارد آمریکا باشد یا ایران، این استرس و ریسک دانستن راه اندازی کاری جدید برای همه آدم‌های کره زمین وجود داشته و آن را نوعی چالش می‌دانند. پیشنهاد می‌کنیم برای اثبات این حرف از چند جوان اطراف خود در خانواده یا دوستانتان بپرسید و مزه زبانشان را بگیرید. بیشتر آن‌ها با شک و دو ...
امروزه با بالا رفتن تنوع در دنیای طراحی سایت و ظهور برندهای جدید، کسب موفقیت و جلب مشتری یکی از سخت‌ترین قسمت‌های یک کار تجارت آنلاین به شمار می‌رود. بنابراین بیشتر ستون‌های روزنامه‌های نیازمندی را آگهی‌های نیاز به یک بازاریاب با فن بیان بالا و روابط عمومی خوب پر کرده است. اما به جرات می‌توان گفت که چنین روش‌هایی در دنیای پرزرق‌وبرق دیجیتال مارکتینگ تقریبا منسوخ شده است. کمتر کسی پیدا می‌شود که حاضر شود سرش را از روی گوشی خود بلند کرده و ...
اگر یک بازاریاب محتوا هستید  باید یک استراتژی محتوا داشته باشید و طبق آن حرکت کنید . داشتن یک استراتژی محتوا باعث افزایش فروش و افزایش تعاملات شما با مشتریانتان می شود. اگر بازاریابی محتوا بخشی از استراتژی کلی دیجیتال مارکتینگ شما نیست ، شما از رقبایتان عقب هستید و باید به فکر استخدام یک بازاریاب محتوا باشید.   آژانس دیجیتال مارکتینگ ایده پویا می تواند در ایجاد یک استراتژی بازاریابی متناسب با اهداف شما کمک کند ، اما ما همچنین یک لیست چک لیست استراتژی محتوا را برای کمک به ...
بازاریابی محتوا کار بسیار ساده ای است. شما محتوایی که مورد پسند مخاطب باشد تولید می کنید و از این طریق آن ها را تبدیل به مشتری می کنید. روش های زیادی برای انجام این کار وجود دارد. در اینجا فقط چند نوع محبوب بازاریابی محتوایی را توضیح می دهیم: وبلاگ نویسی بازاریابی ویدیویی پادکست بازاریابی ایمیلی وبینارها مطالعات موردی کتابهای الکترونیکی   برای مشاوره دیجیتال مارکتینگ در کسب و کارتان و شروع طراحی سایت با مشاوران ما  در ایده پویا از طریق لینک زیر تماس بگیرید. تماس ...
"ما یک راز کشف کرده ایم" ، مطمئن باشید دروغ نمی گوییم! در حالیکه شما در حال خواندن این وبلاگ هستید ما این راز را با شما در میان خواهیم گذاشت.   مسئله این است که هیچ چیز مانند یک فرمول مخفی و راز وجود ندارد ، همه چیز درباره ذهن خلاق و و استفاده از جدیدترین ابزار ها و فناوری ها است. در اینجا، برخی از تکنیک ها و راهکارهای مفید در مورد تقویت دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوای سئو شدهبرای جذب ترافیک به طراحی سایت را با شما به اشتراک می گذاریم.   5 راه حل مفید برای خلاقیت ...