1398/10/18

منظور از اینباند مارکتینگ یا بازاریابی درونگرا چیست؟

کسب‌وکارها با گذر ایام دچار تغییر و تحول می‌شوند. به گونه‌ای که روش انجام کارها و فرایندها در آنها متحول می‌شود. همانگونه که نسخه یک برنامه موبایلی نیز به مرور بروزرسانی می‌شود. یکی از مفاهیم کسب‌وکار که در گذر زمان به‌روزتر و جدیدتر می‌شود، بحث بازاریابی است. در حالی که در گذشته بیشتر صاحبان کسب‌وکار تمرکز خود را بر روی بحث بازاریابی برونگرا یا outband marketing گذاشته بودند، در سالیان اخیر بازاریابی درونگرا یا inbound marketing جای آن را گرفته است. بازاریابی ربایشی یا بازاریابی جاذبه‌ای از اسامی دیگر آن به شمار می‌رود. از آنجا که بسیاری از فعالان دیجیتال مارکتینگ یا افراد عادی به دنبال تفاوت این دو مفهوم از بازارایابی و اهداف بازاریابی ربایشی هستند، در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم.

بیشتر درباره بازاریابی اینترنتی بخوانید!

بازاریابی درونگرا (inbound marketing) به دنبال چیست؟

 

اهداف بازاریابی درونگرا

در گذشته این کسب‌وکارها بودند که به دنبال مشتری بودند. آنها از طریق ابزارهای مختلف مانند تبلیغات تلویزیونی، تبلیغات محیطی، چاپ آگهی در روزنامه یا حضور در همایش‌ها و مراسمات قصد داشتند تا مشتریان خود را به دست آورند. به این روش بازاریابی برونگرا (outband marketing) گفته می‌شود. اما چرا این نوع از بازاریابی در دنیای امروز دیگر جوابگو نیست؟ فرض کنید شما صاحب یک کلینیک پزشکی هستید و با نصب یک بنر در حاشیه بزرگراه قصد دارید تا برای خود مشتری به دست آورید. روزانه ممکن است صدها یا هزاران نفر از بزرگراه عبور کنند. بسیاری از آنها هیچ توجهی به بنر ندارند. برای بسیاری دیگر اساسا محتوا و تبلیغ صورت گرفته مهم نیست و به نوعی مخاطب کسب‌وکار شما نیستند. بنابراین تنها تعداد بسیار اندکی باقی می‌مانند که هم مخاطب شما هستند و هم این فرصت را دارند تا محتوا بنر را مطالعه کنند. پس می‌بینیم که این روش‌ها علاوه بر هزینه‌ زیاد، نهایتا تنها بخش کمی از مخاطبان را شامل می‌شود. مساله دیگر به پیدایش اینترنت و ظهور کسب‌وکار اینترنتی برمی‌گردد. مخاطبان یک کسب‌وکار اینترنتی نه در فضای حقیقی بلکه در بستر وب به دنبال نیازهای خود هستند. اینجاست که درمی‌یابیم با روش‌های گذشته نمی‌توان پیش رفت. پس راه‌حل چیست؟

 اینباند مارکتینگ یا بازاریابی ربایشی تنها راه‌حل اصلی برای این چالش است. همانطور که از اسم آن نیز پیداست، در این نوع از بازاریابی به روشی غیرمستقیم به دنبال ربایش و جذب مشتری هستیم. در واقع در اینجا شما به دنبال پیدا کردن مشتری نیستید. بلکه مشتری از طرق مختلف به دنبال آن است که شما را پیدا کند. اما چگونه؟ در این نوع از بازاریابی ابزارهای مختلفی مانند شبکه‌های اجتماعی، سایت و وبلاگ، تولید محتوا و بازاریابی محتوا وجود دارد. صاحبان کسب‌وکار تلاش می‌کنند از طریق این ابزارها خود را در میان رقبا مختلف برجسته کرده و برای مشتری به نوعی تبدیل به برند شوند. به نحوی که نام آن کسب‌وکار در ذهن مشتریان ماندگار شده و به جای جستجو کردن نام محصولات مختلف، برای خرید آنها مستقیما به کسب‌وکار مربوطه مراجعه کنند. شاید ابتدا کمی ساده به نظر برسد. اما مساله اینجاست که امروزه در هر حوزه‌ای چند رقیب سرسخت وجود دارند. بنابراین برای پیش بردن اهداف اینباند مارکتینگ باید یک سری از استراتژی‌ها را پیاده‌سازی کرد. اتخاذ این استراتژی‌ها به مرور باعث می‌شود تا افراد غریبه ابتدا با کسب‌کار شما آشنا شده و به صورت پله‌ به پله با آن خو بگیرند. در ادامه به این استراتژی‌ها اشاره می‌کنیم.

استراتژی‌های اینباند مارکتینگ (inbound marketing)

 

استراتژی های اینباند مارکتینگ

این استراتژی‌ها به شما کمک می‌کند تا با روش‌های موثرتری مخاطبان خود را پیدا کنید. سپس روش‌های مختلفی برای تعامل و جذب آنها جهت تبدیل به مشتری وفادار وجود دارد. در ادامه به بیان و توضیح این استراژی‌ها خواهیم پرداخت.

استراتژی مجذوب ساختن در اینباند مارکتینگ

برای شروع بهتر است با استفاده از ابزارهای مختلف مانند مقالات وبلاگ، بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ و سایر روش‌های تولید محتوا به دنبال جذب مشتری باشید. محتوا تولید شده باید دارای ارزش افزوده مناسب بوده و مخاطب احساس کند چیزی به داشته‌های او اضافه شده است. در غیر اینصورت در همان ابتدا تصور ناخوشایندی از کسب‌وکارتان خواهد داشت و مراجعه دوباره را سخت خواهد کرد. برعکس این قضیه نیز صادق است. یعنی اگر مخاطب در اولین برخورد با کسب‌وکار احساس مطلوبی داشته باشد، به احتمال زیاد دوباره به آن مراجعه کرده و نام برند در ذهنش ماندگار خواهد شد. محتوا تولید شده می‌تواند اطلاعاتی در خصوص چگونگی استفاده از محصول، معرفی ویژگی‌های خاص آن و برخی موارد اینچنین باشد. ضمن آنکه باید تلاش کنید از این طریق مخاطب را از برنامه‌ها و تخفیفات ارائه شده برای محصولات آگاه کنید. برای جذب مخاطب به صورت هدفمند نیاز است از همان ابتدا یک استراتژی مناسب سئو و استراتژی بازاریابی محتوایی ارائه دهید. به نحوی که برای انجام این کار نقشه راه داشته باشید. یعنی بدانید در چه برهه زمانی چه نوع محتوایی را تولید و انتشار دهید.

جهت موفق شدن در این راه نیاز است که با مفاهیمی همچون بازاریابی محتوایی و سئو تسلط داشته باشید. به عنوان مثال، بهتر است ابتدا لیتسی از کلمات کلیدی مفید مرتبط با محصولات یا خدمات ارائه شده را تهیه کنید. سپس در راستای آن کلمات دست به انتشار محتوا با کیفیت مطابق با استانداردهای سئو بزنید. با پیدا کردن لیست کلمات کلیدی شما دقیقا بر روی نیاز مشتریان دست می‌گذارید به جای آنکه به صورت سعی و خطا پیش بروید. برخی از ابزارها مانند kwfinder یا moz کمک می‌کنند تا بتوانید لیست کلمات کلیدی خود را بهتر و موثرتر پیدا کنید.

استراتژی مشارکت و درگیر ساختن در اینباند مارکتینگ

بعد از آنکه توانستید مخاطبان را با روش‌های گفته شده جذب کنید، اکنون نوبت آن است که مشارکت‌شان را جلب کنید. مشتریان باید با کسب‌وکار شما و رویدادهای مربوط به آن درگیر شوند. به عنوان مثال، منتظر ارائه تخفیفات محصولات شما باشند یا آنکه در انتظار برگزاری سیمنار یا دوره خاصی از جانب شما باشند. این کار زمانی امکان‌پذیر خواهد بود که بتوان با آنها وارد رابطه شد و تعامل برقرار کرد. کانال تعامل می‌تواند بسته به نوع مخاطبان یا نوع کسب‌وکار متفاوت باشد. به عنوان مثال، تماس تلفنی، قرار حضوری، ایمیل یا تعامل در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند مثال‌های خوبی برای برقراری ارتباط باشد. در تعامل با مشتریان باید اطلاعاتی به آنها ارائه شود که دارای ارزش باشد و به سوالات یا ابهامات‌شان پاسخ دهد.

افرادی که مسئول تعامل با مشتریان هستند باید به طور کامل آموزش دیده باشند و قدرت برقراری ارتباط موثر داشته باشند. نباید همواره به دنبال فروش محصول بود. این موضوع حس بدی را به افراد القا می‌کند. بهتر است ابتدا بدانید که مشکل یا چالش مشتریان در ارتباط با کسب‌وکار شما چیست. می‌توان لیستی از سایر خدمات یا محصولات ارائه شده دیگر را به آنها اطلاع داد یا آنکه روش‌های گرفتن تخفیف را بازگو کرد. این کار باعث می‌شود تا مشتریان احساس کنند برایشان ارزش قائل هستید. بنابراین با به کار بردن این استراتژی سعی کنید یک رابطه هدفمند و بلند مدت را با مشتری ایجاد کنید. به گونه‌ای که نام برند شما برای او در ذهن حک شود.

استراتژی خشنود کردن در بازاریابی درونگرا

باید اطمینان حاصل کنید که مشتریان مدت‌ها قبل از خرید و بعد از آن خوشحال و راضی خواهند بود. اعضای تیم شما باید به مشاوران و متخصصانی تبدیل شوند که بتوانند هر سوالی را از جانب مشتریان در خصوص محصولات و خدمات پاسخ دهند. با استفاده از چت بات‌ها و طراحی نظرسنجی‌های حرفه‌ای می‌توان بازخورد خوبی از مشتریان گرفت. سپس از طریق این بازخوردها جهت رفع مشکلات و معایب تلاش کرد. ربات‌ها و نظرسنجی‌ها باید در مراحل مختلف سفر مشتری (customer journey) مشتریان را همراهی کنند تا در خصوص حل مشکلات و چالش‌های آنها اطمینان حاصل شود. منظور از سفر مشتری همان فرایند و راهی بوده که مشتریان در وبسایت شما می‌پیمایند. یعنی درست از همان زمانی که آنها با کسب‌وکار آشنا می‌شوند تا هنگامی که قصد می‌کنند از محصولات یا خدمات آن استفاده کنند. در این راه باید مشتری و نیازهای وی را درک و برای پاسخ به آنها تلاش کرد تا دوباره مراجعه کنند. این مساله مشکل بسیاری از کسب‌وکارهای مختلف است. آنها تصور می‌کنند همین که افراد با کسب‌وکارشان آشنا شدند، کفایت می‌کند.

به کار بردن راهکاری فوق باعث می‌شود تا در نهایت مشتریان به مشتریان خوشحال تبدیل شوند. یعنی کسانی که از خرید از شما لذت می‌برند، احساس خوبی با این کار به آنها دست داده و قصد دارند تا در آینده این کار را تکرار کنند. دقت کنید که در استراتژی اول یعنی استراتژی جذب کردن، بیشتر تولید محتوا و ابزارهای مرتبط با آن به کمک شما خواهد آمد. اما در دو استراتژی دیگر خصوصا استراتژی خشوند کردن باید سایر ابزارهای دیگر مانند تماس تلفنی، برگزاری همایش و سمینار، پیگیری و برخی روش‌های دیگر را به کار برد.

کلام آخر

به مفهوم اینباند مارکتینگ یا بازرایابی درونگرا و تفاوت آن با بازاریابی برونگرا اشاره کردیم. همچنین مهم‌ترین استراتژی‌های بازاریابی درونگرا (inbound marketing) را بیان کردیم. اکنون وقت تمرین و آزمون عملی است. شناخت مشتری در تمامی مراحل مختلف این نوع از بازاریابی بسیار اهمیت خواهد داشت. چرا که باید متناسب با نیاز وی اقدام به جذب، جلب مشارکت و خشنود کردن وی کنید. در غیر اینصورت شما در بهترین حالت صرفا برای به دست آوردن دل موتورهای جستجو تلاش کرده‌اید که کافی نیست.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهید

ثبت نظر

نام شما (*) :
ایمیل (*) :
نظر (*) :
کلمات کلیدی
بازاریابی اینترنتی بازاریابی آنلاین بازاریابی محتوا بازاریابی دیجیتال دیجیتال مارکتینگ استراتژی دیجیتال مارکتینگ اینباند مارکتینگ
 • طراحی سایت آونگ
 • طراح سایت کورسیر
 • طراحی سایت گروه صنعتی گلبافت
 • طراحی سایت بانک مهر
 • طراحی سایت مبلمان اداری و منزل ایستا
 • طراحی سایت هولستن
 • سی دلی مالتی مدیا طرفه نگار
 • طراحی سایت مبلمان اداری جلیس
 • طراحی وب سایت مایکروتل پلاس
 • طراحی وب سایت هواپیمایی کاسپین
 • طراحی وب سایت هواپیمایی ماهان
 • طراحی وب سایت مکسیدر
 • طراحی وب سایت فرما
 • طراحی وب سایت ماشین3
 • طراحی وب سایت پیشگامان کویر آسیا
 • طراحی وب سایت هوندا
 • طراحی وب سایت پارسیان دیزل
 • طراحی وب سایت نان سحر
 • طراحی وب سایت بوژنه
 • طراحی وب سایت باشگاه فولاد خوزستان
 • طراحی وب سایت باشگاه مشتریان برج میلاد
 • طراحی سایت سازمان بورس و اوراق بهادار
 • طراحی سایت خانه عکاسان افرنگ
 • طراحی وب سایت نوشابه پرسپولیس
 • سی دی سازمان بهینه سازی مصرف سوخت
certificates
 • seo
 • multimedia
 • design
 • host and domain
 • programming
books

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و مقالات وب سایت شرکت ایده پویا فرم زیر را تکمیل نمایید تا از تازه های سایت ما مطلع شوید.

پروژه ها ی برگزیده طراحی سایت

نمونه کار مرتبط

زمینه : ساخت صنایع ریلی،دریایی،نیروگاهی

تاریخ : 1398

اخبار و مقالات

برگزیده ها
پرسونای خریداران (پرسونای مشتریان، پرسونای مخاطبان یا پرسونای بازاریابی) به شما اجازه شخصی‌سازی بازاریابی در ابعاد گسترده می‌دهد. مقصود انسانی‌تر کردن اهداف برای گروه‌های هدف اصلی مشتریان است. بیشتر درباره دیجیتال مارکتینگ بخوانید! همه چیز درباره بازاریابی اینترنتی را در لینک زیر بخوانید: بازاریابی اینترنتی شخصی‌سازی کردن در شبکه‌های اجتماعی همواره یک اجبار است. از تبیین پیام درست برای مصرف کننده مناسب تا هدف‌گذاری موثر تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی، ...
برای آن دسته از افرادی که در حوزه بازاریابی اینترنتی یا به طور اختصاصی دیجیتال مارکتینگ فعالیت می‌کنند، نرخ تبدیل (Conversion Rate Optimization) یک معیار بسیار اساسی محسوب می‌شود. در کسب‌وکارهای اینترنتی معمولا فروش از طریق یک دکمه فراخوان یا اقدام به عمل صورت می‌گیرد که باید آن را بسیار هوشمندانه طراحی کرد. به هر حال اگر قصد دارید که سایت شما اعتماد کامل بازدیدکنندگان را جذب کند، باید تلاش کنید که بسیار جذاب و تعاملی باشد. یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش نرخ تبدیل، ...
استراتژی بازاریابی شبکههای اجتماعی خلاصه‌ای از کارهایی است که شما می‌خواهید انجام دهید و امیدوار هستید در شبکههای اجتماعی به آن دست پیدا کنید. این اقدامات شما را راهنمایی می‌کنند و به شما این امکان را می‌دهد که بفهمید موفق می‌شوید یا شکست می‌خورید. در شبکه‌های اجتماعی هر پست، پاسخ، لایک و کامنت می‌تواند به عنوان یک هدف تلقی شود. هرچه استراتژی شما خاص‌تر باشد، اجرای آن مؤثرتر خواهد بود. برنامه خود را مختصر نگه دارید؛ به عبارت دیگر، برنامه خود را آنقدر بلند ...
استراتژی تولید محتوا یک‌رشته نسبتاً جدید در فضای دیجیتال مارکتینگ است. این فیلد در قسمت‌های مختلفی با مفاهیم دیگری مانند تجربه کاربر (UX)، طراحی رابط، توسعه وب، جستجوگرها، بازاریابی محتوا، روابط عمومی و بازاریابی سنتی یا آفلاین، در ارتباط است. در این مقاله به توضیح برخی از مفاهیم برجسته استراتژی تولید محتوا برای وب‌سایتتان، نحوه متناسب بودن آن با مطالب دیگر سایت و برخی از دستورالعمل‌های عملی که هرکسی در فضای دیجیتال ( به‌ویژه آن‌هایی که به‌تازگی با تولید محتوا ...
انسانها به صورت ذاتی، اجتماعی هستند؛ برخی بیشتر و برخی کمتر؛ به همین دلیل بسیاری از آنها برای ایجاد ارتباط با یکدیگر به دنبال راه های ارتباطی می‌گردند. شبکه های اجتماعی یکی از روش هایی است که به شما امکان می دهد تا ارتباطات خود را گسترش دهید و با افراد بیشتری در ارتباط باشید و با رشد تکنولوژی دیگر برای ایجاد ارتباط نیازی به ایجاد ارتباط چشمی (رو در رو) نیز نمی باشد. بیشتر درباره دیجیتال مارکتینگ بخوانید! طبق آماری که وب سایت Satistia ارائه کرده است، در سال 2015 حدود 2 میلیارد نفر با از ...
اهمیت دیجیتال مارکتینگ در دنیای پر تحرک امروزی بر کسی پوشیده نیست. آخرین کار قبل از خوابیدن و اولین فعالیت بعد از بیدار شدن برای بسیاری از افراد، گشت و گذار در شبکه‌های اجتماعی است. این بمباران اطلاعاتی کاربران توسط شبکه‌های اجتماعی و دخیل شدن بیش از حد در زندگی انسان امروزی، توجه برندها را به بازاریابی اینترنتی خود جلب کرده است. شبکه‌های اجتماعی یکی از ابزارهای ناپایداری هستند که در اختیار برندها قرار دارند. از یک سو، شبکه‌های اجتماعی پلتفرمی باز هستند و اجازه ...