1398/09/04

رفع پنالتی گوگل از سایت

مدیران دیجیتال مارکتینگ کسب‌وکارهای آنلاین به دنبال روش‌هایی هستند تا بتوانند رتبه طراحی سایت خود را بهبود داده و ترافیک آن را بالا ببرند. آنها با تولید محتوا و توجه به اصول سئو سایت این کار را انجام می‌دهد. اما در برخی موارد ممکن است این تلاش‌ها نه تنها نتیجه مطلوب را در پی نداشته باشد، بلکه باعث ایجاد برخی کارکردهای منفی نیز شود. گوگل برای بهبود تجربه کاربران خود دائما الگوریتم‌های خود را بروزرسانی می‌کند. با افزایش محبوبیت گوگل بازاریابان به درستی دریافتند که حضور در صفحات اول این موتور جستجو تا چه حد می‌تواند به کسب‌وکار آنها کمک کند. بنابراین تاکتیک‌های مختلفی را برای بهبود صفحات سایت اتخاذ کردند. در برخی مواقع این تاکتیک‌ها به خوبی جواب داده و منجر به بهبود صفحات سایت در موتورهای جستجو می‌شود. اما در برخی مواقع اتخاذ رویکردهای غیراخلاقی از جانب بازاریابان دیجیتال منجر به پدیده‌ای به نام سئو کلاه سیاه می‌شود که تاثیر منفی بر سایت خواهد گذاشت. مهم‌ترین مشکلی که در اینگونه مواقع ایجاد می‌شود، پدیده‌ای به نام پنالتی گوگل است. البته این موضوع ممکن است دلایل دیگری نیز غیر از سئو کلاه سیاه داشته باشد. اما در هر صورت اتفاق ناخوشایندی برای وبسایت محسوب می‌شود. در این مقاله قصد داریم تا ضمن معرفی اجمالی پدیده پنالتی گوگل، به موارد متعدد آن و روش‌هایی برای رفع این موضوع اشاره کنیم.

منظور از پنالتی گوگل چیست؟

پنالتی موتور جستجوی گوگل برای جلوگیری از رفتارهای فریبنده یا دستکاری شده اتخاذ می‌شود. از آنجا که گوگل یک موتور جستجوی هوشمند بوده، به راحتی می‌تواند تشخیص دهد که چگونه یک وبسایت با اتخاذ برخی رویکردها غیراخلاقی سعی در فریب کاربران یا بهبود صفحات خود با توسل به هر روشی دارد. از این رو برای اینگونه سایت‌ها مجازات در نظر می‌گیرد که اصطلاحا به آن پنالتی گوگل می‌گویند. این موضوع باعث می‌شود که وضعیت سایت حتی در مرتبط‌ترین کلمات کلیدی نیز بسیار نامطلوب شود. حتی گاهی اوقات اگر شما نام تجاری خود را نیز جستجو کنید، ممکن است موتورهای جستجو آن را در صفحات ابتدایی نشان ندهند. در برخی موارد مشاهده شده که برخی از وبسایت‌ها حتی حدود 80 درصد از ترافیک کاربران اصلی خود را از دست می‌دهند. هر اندازه که یک کسب‌وکار آنلاین بزرگتر باشد، تاثیر مخرب پنالتی گوگل نیز بیشتر خواهد بود. به عنوان مثال قیمت سهام شرکت اکسپدیا در آمریکا بعد از رخ دادن چنین موضوعی، حدود 4.5 درصد افت پیدا کرد. در نمونه دیگری وبسایت موسیقی رپ جینیس در سال 2013 حدود 700 هزار نفر از کاربران خود را از دست داد. تمامی این موارد در نهایت می‌تواند منجر به کاهش درآمد یک کسب‌وکار آنلاین شود. معمولا از دو طریق می‌توان فهیمد که سایت شما دچار پنالتی گوگل شده که یکی از آنها جریمه دستی و دیگری جریمه الگوریتمی است. در جریمه دستی معمولا کاربران به صورت دستی جریمه‌ای را برای یک وبسایت در نظر می‌گیرند. با این حال، در این روش می‌توان با مراجعه به سرچ کنسول گوگل از آن اطلاع پیدا کرد. در عوض برخی اوقات امکان دارد که به علت تغییر در الگوریتم‌های گوگل این حالت رخ داده باشد. روش‌های دیگری نیز برای اطلاع از پنالتی گوگل وجود دارد که مهم‌ترین آنها شامل از دست دادن به یکباره کاربران، کاهش یکباره ترافیک سایت، محتوای بی‌کیفیت و برخی موارد دیگر اشاره کرد.

خرید بک لینک و پدیده Link Schemes

استفاده از بک لینک می‌تواند تاثیر مثبتی بر روی رتبه سایت شما داشته باشد. اما متاسفانه برخی با انجام بیش از حد این کار و انجام آن به صورت غیرطبیعی، باعث تاثیر منفی بر روی سایت می‌شوند که گوگل از آن تحت عنوان «Link Schemes» یاد می‌کند. گوگل به صراحت اعلام کرده که خرید و فروش لینک آشکارترین تخلف بوده و مدام سایت‌های مختلف را از این لحاظ چک می‌کند. البته این کار به این معنی نیست که به صورت کلی بک لینک تاثیر منفی بر روی سئو سایت خواهد گذاشت. راهکار اصلی این است که لینک سایت خود را در سایت‌هایی که با اهداف کسب‌وکار شما مرتبط هستند، قرار دهید نه آنکه در سایر سایت‌های غیرمرتبط قرار دهید. اما از طریق سرچ کنسول گوگل می‌توانید به راحتی به لینک‌های مشکوک دست پیدا کنید و آنها را ارزیابی و حذف کنید. علاوه بر سرچ کنسول گوگل، ابزار ahrefs نیز معمولا می‌تواند در این راه به شما کمک کند. این ابزارها لینک‌های نامطلوب گفته شده را به شما معرفی می‌کنند که می‌توانید آنها را حذف کنید و بدین ترتیب تا حد قابل توجهی نسبت به رفع پنالتی گوگل اقدام کنید.

تاثیر محتوا بی‌کیفیت بر پنالتی شدن سایت

رفع پنالتی گوگل از سایت

محتوا باید به سوالات اصلی کاربران پاسخ بدهد و به اطلاعات آنها اضافه کند. هر جمله یا عبارتی را نمی‌توان تولید محتوا نامید. تولید محتوا ضعیف باعث ایجاد پنالتی گوگل خواهد شد. در اینجا با دو نوع محتوا بی‌کیفیت روبرو هستیم. دسته اول محتواهایی هستند که معمولا از سایر وبسایت‌ها کپی‌برداری شده‌اند و دسته دیگر محتواهای کم‌عمق، سطحی و کلی هستند. الگوریتم پاندا گوگل قادر به تشخیص این نوع محتواها خواهد بود و منجر به رخ دادن پدیده پنالتی خواهد شد. بنابراین اصلی‌ترین راهکار این است که بر روی کیفیت تولید محتوا تمرکز ویژه شود. برای رفع این ایراد می‌توان از ابزارهای مختلف سئو استفاده کرد. این ابزارها به شما کمک می‌کنند تا صفحاتی را که دارای محتوا ضعیف هستند شناسایی کنید. ابزار SEMrush یکی از بهترین ابزارها برای تشخیص محتواهای ضعیف است. معمولا بعد از شناسایی اینگونه محتواها می‌توان دو اقدام انجام داد. روش اول آن است که به عمق و ارزش آنها اضافه کنیم و سعی کنیم آنها را به صورت اصولی بهبود ببخشیم. روش دیگر آن است که محتوا را به صورت کلی از سایت حذف کنیم. خصوصا محتواهایی که کپی شده از سایر سایت‌های دیگر هستند.

استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی

تصور غلطی که در میان بسیاری از بازاریابان دیجیتال وجود دارد این است که استفاده زیاد از کلمات کلیدی باعث بهبود رتبه سایت در خصوص آن کلمات خواهد شد. هر چند که باید تا حدی از کلمات کلیدی در تولید محتوا استفاده کرد تا گوگل تشخیص دهد که سایت شما در آن خصوص فعالیت می‌کند، اما چگالی بالای کلمات کلیدی باعث ایجاد حالت اسپم شده و در نهایت منجر به ایجاد پنالتی گوگل می‌شود. بهتر است از کلمات کلیدی جایگزین برای این کار استفاده کرد، همان کلماتی که نزدیک به کلمات کلیدی سایت هستند. با این روش می‌توان چگالی این کلمات را در حد منطقی نگه داشت. بهترین راهکار برای جلوگیری از این حالت آن است که این کار را انجام ندهید! ابزار سرچ کنسول گوگل به شما کمک می‌کند تا صفحاتی که کلمات کلیدی در آنها زیاد به کار رفته را شناسایی کنید. بعد از شناسایی این صفحات بهتر است از تعداد کلمات کلیدی آنها کم کرده و حذف کنید. همچنین می‌توانید آنها را با کلمات کلیدی مشابه جایگزین کنید. نکته دیگر در خصوص کلمات کلیدی آن است که قرار نیست شما برای موتورهای جستجو تولید محتوا کنید. بلکه شما قرار است برای کاربران تولید محتوا کنید و محتوا تولیدی شما باید نیازهای اطلاعاتی آنها را پاسخ دهد.

هک شدن سایت

هکرهای مختلفی وجود دارند که ممکن است به وبسایت شما آسیب برسانند. آنها با هک کردن سایت شما در نهایت منجر به ایجاد پدیده پنالتی گوگل خواهند شد. برای جلوگیری از این کار بهتر است به صورت حرفه‌ای از سایت خود پیشتبانی کنید. به روش‌های مختلف سعی کنید که امنیت آن را حفظ کنید. به طور خلاصه نباید نسبت به امنیت سایت غافل بود، موضوعی که بسیاری از مدیران کسب‌وکارهای آنلاین به آن اهمیت خاصی نمی‌دهند.

مشکلات فنی سایت

یکی از عوامل مهم در رخ دادن پنالتی گوگل از مشکلات فنی مربوط به سایت است. از مهم‌ترین این مشکلات می‌توان به از دسترس خارج شدن آن اشاره کرد. بارها این حالت رخ داده که با مراجعه به یک وبسایت، مشاهده می‌کنید که در دسترس نیست و با انواع و اقسام خطاها روبرو می‌شوید. قطعا در طول حیات یک سایت ممکن است بنا به دلایل مختلف این حالت رخ دهد. اما تا جایی که امکان دارد باید از تعداد آن بکاهید. چرا که بروز بیش از حد این اتفاق نه تنها باعث آزار کاربران خواهد شد، بلکه در نهایت گوگل آن را از نتایج خود حذف خواهد کرد. از دسترس خارج شدن سایت ممکن است علت‌های متعدد داشته باشد. اما یکی از دلایل رایج آن افزایش ترافیک سایت به یکباره و افزایش کاربران است. بهتر است سایت خود را به لحاظ فنی همواره پیشتیبانی کرده تا بتواند پاسخگوی ترافیک بالا و افزایش کاربران باشد.

خطاهای 404

برخی از صفحات سایت بنا به علت‌های مختلف معمولا با خطای 404 روبرو می‌شود. افزایش این خطا به مرور باعث ایجاد پنالتی گوگل خواهد شد. بنابراین باید تلاش کرد که کمتر این حالت رخ دهد. در بسیاری از مواقع برخی از صفحات سایت دچار خطای 404 هستند، اما شما از آن اطلاع ندارید. ابزارهای مختلف سئو مانند MOZ یا سایر ابزارهای دیگر به راحتی می‌توانند به شما در تشخیص اینگونه خطاها کمک کنند.

به انواع مختلف پنالتی گوگل و روش‌های رفع آن اشاره کردیم. با این حال برخی از عوامل دیگر مانند طراحی نامناسب سایت، استفاده از محتوا مخفی، استفاده از عکس‌های مخفی و لینک‌سازی نامناسب نیز وجود دارند که نباید به آنها بی‌توجه بود و هر کدام سهمی در پنالتی گوگل دارند.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهید

ثبت نظر

نام شما (*) :
ایمیل (*) :
نظر (*) :
کلمات کلیدی
طراحی سایت سئو بهینه سازی و سئو دیجیتال مارکتینگ
 • طراحی سایت آونگ
 • طراح سایت کورسیر
 • طراحی سایت گروه صنعتی گلبافت
 • طراحی سایت بانک مهر
 • طراحی سایت مبلمان اداری و منزل ایستا
 • طراحی سایت هولستن
 • سی دلی مالتی مدیا طرفه نگار
 • طراحی سایت مبلمان اداری جلیس
 • طراحی وب سایت مایکروتل پلاس
 • طراحی وب سایت هواپیمایی کاسپین
 • طراحی وب سایت هواپیمایی ماهان
 • طراحی وب سایت مکسیدر
 • طراحی وب سایت فرما
 • طراحی وب سایت ماشین3
 • طراحی وب سایت پیشگامان کویر آسیا
 • طراحی وب سایت هوندا
 • طراحی وب سایت پارسیان دیزل
 • طراحی وب سایت نان سحر
 • طراحی وب سایت بوژنه
 • طراحی وب سایت باشگاه فولاد خوزستان
 • طراحی وب سایت باشگاه مشتریان برج میلاد
 • طراحی سایت سازمان بورس و اوراق بهادار
 • طراحی سایت خانه عکاسان افرنگ
 • طراحی وب سایت نوشابه پرسپولیس
 • سی دی سازمان بهینه سازی مصرف سوخت
certificates
 • seo
 • multimedia
 • design
 • host and domain
 • programming
books

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و مقالات وب سایت شرکت ایده پویا فرم زیر را تکمیل نمایید تا از تازه های سایت ما مطلع شوید.

پروژه ها ی برگزیده طراحی سایت

نمونه کار مرتبط

زمینه : درب های اتوماتیک

تاریخ : سال 1393

اخبار و مقالات

برگزیده ها
وقتی افراد به وب‌سایت شما وارد می‌شوند چه چیزی آن‌ها را ماندگار می‌کند؟ ساده است، طراحی سایت شما ظاهر و احساسی که وب‌سایتی شما به نمایش می‌گذارد، که جنبه‌ای از تجربه کاربری نیز هست، مهم‌ترین عامل در طراحی وب‌سایت است. این عامل، مشتریان و فرصت‌های مناسبی را به وب‌سایت شما به همراه دارد. اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که در شروع برنامه‌ریزی توسعه وب‌سایت بایستی بر روی آن تمرکز کنید، طراحی است. طراحی فاکتوری است که مخاطبان را ...
طراحی سایت، اولین و مهم‌ترین قدم در راه ایجاد یک کسب و کار آنلاین است. حتی اگر تجارت شما آنلاین نیز نباشد، برند شما نمی‌تواند به موفقیت چشمگیری برسد. در واقع به همین دلیل است که گفته می‌شود شما بدون یک وب‌سایت، نمی‌توانید حرف خاصی برای گفتن داشته باشید. در این میان، وب‌سایت‌های وردپرسی هم قدرتمند و هم ساده هستند. سریع ساخته می‌شوند و استفاده از آن‌ها حتی برای یک فرد مبتدی نیز امکان‌پذیر است. با این حال، اقدامات خاصی وجود دارد که باید در این راستا ...
برای ساخت کسب‌وکارتان باید حتما به فکر طراحی وب‌سایت باشید. تهیه وب‌سایت برای یک بیزینس فقط به‌منظور اطلاع‌رسانی نیست بلکه مثلا با آن می‌توانید محصولات یا خدماتتان را به کاربران معرفی کنید یا اطلاعات تماس خود را برای مخاطبان قرار دهید. مخاطب می‌تواند از این اطلاعات تماس برای دریافت خدمات پس از فروش هم استفاده کند. بنابراین یک وب‌سایت می‌تواند برای شما نقش یک بنر یا بیلبورد را ایفا کند که هزینه تبلیغاتی کمتری هم نسبت به سایر انواع تبلیغات دارد؛ اما ...
سئو و بهینه سازی سایت یکی از مهمترین المان های طراحی سایت ها است که به شما کمک می کند با حضور در رتبه های برتر گوگل، ترافیک بیشتری را روانه وب سایت خود کنید. اینکه شما بتوانید تبدیل به یک سئوکار حرفه ای بشوید کمی دشوار است چرا که بیش از یک میلیون وب سایت در سراسر اینترنت وجود دارد و شما باید از میان آنها، بهترین هارا انتخاب کنید. در کل روش های بسیار زیادی وجود دارند که به شما در کسب رتبه های برتر گوگل کمک کنند و می توانید با استفاده از آنها به رتبه های اول گوگل دست پیدا ...
آیا شما هم میخواهید گوگل آنالتیکس را برای وب سایت خود راه اندازی کنید؟ پس بریم شروع کنیم. بسیاری از افراد می گویند که گوگل آنالتیکس یک ابزار بسیار عالی و قدرتمند است که شما می توانید با استفاده از آن اطلاعات زیادی درباره وب سایت خودتان، ازجمله: میزان بازدید کننده، میانگین زمانی که کاربران در سایت شما بوده اند، بررسی کمپین های تبلیغاتی و ... را مورد بررسی قرار دهید. اما چگونه این کار را انجام دهید؟ ما در این آموزش قصد داریم تا به صورت قدم به قدم گوگل آنالیتکس را به شما آموزش بدهیم و این آموزش از ...
مطئن شوید که آیا وبسایت فروشگاهی شما با محتوای درگیرکننده (اینگیجینگ) پر شده است؟ تولید محتوا با کیفیت به برگ برنده طراحی سایت های اینترنتی و استارت‌آپ‌ها تبدیل شده است. اما هر نوع تولید محتوا نیز نمی‌تواند برای ما مفید محسوب شود. حتی امکان دارد بابت برخی محتواهای بی‌کیفیت دچار جریمه یا پنالتی گوگل نیز شویم. یکی از شاخصه‌های مهم برای یک محتوا باکیفیت، میزان درگیرکننده بودن آن یا به اصطلاح میزان اینگیجینگ محتوا است. یعنی مخاطب تا چه اندازه با محتوا تولیدی ارتباط ...