1397/06/04

تأثیر بازاریابی محتوا بر کسب و کارهای اینترنتی-قسمت اول

پیش از این که وارد جزئیات این مطلب شویم، بهتر است ابتدا کمی عمیق تر درباره آن بیندیشیم:

بازاریابی محتوا

جمله­ ی “محتوا، پادشاه است”، سروصدای بسیاری در میان بازاریابان آنلاین به راه انداخته ­است. مباحث و مذاکرات گسترده­ ای درباره صحت این جمله شکل گرفته­ اند؛ اما مهم­ترین نکته ­ای که باید بدانیم این است که محتوا، با دیگر حوزه­ های بازاریابی همچون رسانه­ های اجتماعی و سئو  تفاوت دارد. این تفاوت به این دلیل ایجاد شده که بسیاری از مولفه ها و واکنش های بازاریابی بنا به وجود محتوا طراحی شده اند.  

به استدلال­های زیر خوب فکر کنید!

اگر محتوا وجود نداشته ­باشد، سئو بایستی چه­ چیزی را برای موتورهای جستجو بهینه ­سازی کند؟ ابرداده ­هایی که تکنیک­های سئو به پُست­ وب سایت ها اضافه می­کنند، به ربات ­های مختلف مانند گوگل و فیسبوک کمک می­کنند که به یک درک و شناخت دیجیتالی از پیچیدگی ­های محتوایی که ایندکس می ­نمایند، برسند. هر پیوندی که توسط بازاریاب به دست می آید، به یک قطعه ­ی محتوایی نسبت دارد و کلیدواژه­ هایی که کاربران در موتورهای جستجو تایپ می­کنند نیز صرفاً در راستای یک هدف واقع هستند: بله! جستجوی محتوا.

تمام ایمیل­ ها، تمام توئیت ­ها، تمام صفحات مقصد و تمام توضیحاتی که برای محصولات و خدمات مختلف در محیط مجازی ارائه شده ­اند، همگی نمونه ­هایی از محتوا هستند و یکی از بهترین راه ­ها برای شناسایی و توصیف وجه اشتراک تمام این­ها، توسط یان لوری، بنیانگذار و مدیرعامل شرکت پورتِنت طراحی و پیشنهاد شده است:

محتوا چیزی نیست که “ما بنویسیم و رتبه­ ی خود را بالا ببریم”؛ محتوا یک “اطلاع­ نگاشت” نیست؛ محتوا یک “مقاله ­ی بلند بالا و طولانی” نیست؛

محتوا هرچیزی است که یک پیام را به مخاطب انتقال دهد؛ هرچیزی!

به نقل از یان لوری، مدیرعامل شرکت پورتنت:

محتوا، در قلب تمام کنش ­ها و فعالیت­ های یک بازاریاب قرار دارد. ما با مشتری حرف می­زنیم؛ با مراجعین خود حرف می­زنیم؛ با مخاطبان و خواننده ­های وبسایت خود حرف می­زنیم؛ و هر آنچه که می­گوییم، صرف­نظر از آنکه در چه شکل و قالبی باشد، محتوا خواهد بود.

اما بازاریابی محتوا چیست؟

 خب، جواب خیلی ساده است. بازاریابی محتوا به معنای استفاده از هرکدام از محتواهای تولید شده در جهت کسب یکی از اهداف و مقاصد بازاریابی در سازمان می­باشد. این هدف می­تواند جذب مشتریان احتمالی باشد؛ یا حفظ مشتری­ های حال حاضر و یا افزایش آگاهی افراد در مورد برند یا محصولات یا هرچیز دیگر. در ادامه ­ی این متن، با چند مورد از مشهورترین و مؤثرترین راهکارهای مبتنی بر بازاریابی محتوا آشنا می­شویم.

بازاریابی محتوا چگونه می­تواند به کسب ­و کار من کمک کند؟

یکی از دلایلی که باعث می شود برخی سازمان ها از وجود محتوا غافل شوند ، این است که شناخت و درک امتیازها و منافع بازاریابی محتوا واقعاً دشوار است. ارتقاء کیفیت تفکر و تصور مردم در مورد کسب و کار تان، یک دستاورد عالی ست، اما نتایج و پیامدهای این امر چندان روشن و دقیق نیستند. در این شرایط، باید به این فکر کنید که بازاریابی محتوا دقیقاً چند امتیاز برای کسب ­و کار تان به همراه خواهد داشت. نخست، با امتیازهایی شروع می­کنیم که کمتر ملموس و محسوس هستند (و البته اهمیت­شان از امتیازهای دیگر کمتر نیست).

 

بازاریابی محتوا

 

 

 

امتیازهای ناملموس:

افزایش آگاهی عموم در مورد برند

تولید محتوا، سوژه ای برای صحبت کردن در اختیار مخاطبانتان قرار می­دهد. زمانی­که مخاطبان در مورد شما صحبت می­کنند، اطلاعات مختلفی در مورد شرکت یا سازمان­ تان به یکدیگر منتقل می ­کنند، توصیه ­هایی را برای یکدیگر مطرح می­کنند و با برخی فرآیندها و رویه ­های کاری شما آشنا می­شوند. افزایش سطح آگاهی مخاطب در مورد یک برند، از اهداف طلایی بازاریابی محتوا به شمار می ­آید.

 افزایش حس احترام و تحسین مخاطب نسبت به صنعت

ایجاد حس احترام و تحسین در مخاطب نسبت به برند، حقیقتاً زمان بَر است، زیرا در وهله ­ی اول باید اعتماد مخاطب جلب شود. به­ محض آنکه بتوانید دانش و از آن مهم­تر، راستی و درستی خودتان را به مخاطب ثابت کنید، خواه­ ناخواه تبدیل به یک مرجع راهنما می ­شوید که هرگاه هرکس با ابهام یا گره ­ای مواجه شد، به شما رجوع می­کند. سایت­ هایی که هیچ ارزشی برای کیفیت قائل نیستند و گاهاً با نام “کارخانه ­های محتواسازی” خطاب می­شوند، صرفاً توصیه ­ها و مطالب کم­ ارزش یا گمراه ­کننده به مخاطب ارائه می­کنند، مخاطب در زمان رویارویی با اینچنین سایت ها کمی سرش را می خارد و به خود می­گوید: “من چطور به این سایت اعتماد کنم؟”. شما هم ممکن است یکی از همین ­ها باشید! اعتبار و افتخاری که کسب می­کنید، به محصولات و خدماتتان هم منتقل شده و مشتری را متقاعد می­کند که از میان چندین و چند رقیب، شما را انتخاب کند.

تحریک و ترغیب غیرمستقیم مشتری

چه پُست جالبی؛ هیچوقت در مورد این شرکت چیزی نشنیده­ بودم. آهان؛ نرم­ افزار هم تولید میکند؟ برام جالبه بدونم چه امکاناتی دارد؟

اگر محتواهایی تولید کنید که مشتریان احتمالی را هدف گرفته باشد، در حقیقت از فاصله­ میان آن­ها و محصولات­تان کم کرده اید و احتمال دارد که آن ها در آینده­ ای نه چندان دور، از شما خرید داشته ­باشند. تفاوتی نمی­کند که در آن متن، مستقیماً عنوان کرده ­اید که قصد فروش چه محصولی را دارید یا نَه، این قضیه صحت پیدا خواهد کرد.

 

همکاری و مساعدت تیمی

"سلام؛ آیا مایل هستید در مورد این مقاله­ا ی که به تازگی نوشته­ ام، چند تبلیغ در رسانه­ های اجتماعی منتشر کنیم"

فکر می­کنم این نخستین بار است که در یک پروژه، باهم همکاری می­کنیم.

بازاریابی محتوا، یک بنیان مستحکم به شمار می­ آید که کل کمپین­ های بازاریابی برروی آن بنا می­شوند. تولید محتوا، به شما که مسئولیت بازاریابی محتوا را بر عهده دارید، یک فرصت طلایی و شگفت ­انگیز برای همکاری با گروه ­ها و تیم­هایی که تاکنون ارتباط­ چندانی با آن­ها نداشته ­اید، در احتیارتان می گذارد. شما می­توانید با طراحان تجربه ­کاربری همکاری کرده و تصاویر و طرح­های فوق­ العاده و شگفت ­انگیز بسازید؛ می­توانید با تعدادی مهندس، برنامه  همکاری تنظیم کنید و کارآمدی روال نمایش محتوا در محیط آنلاین را ضمانت نمایید، می­توانید با گروه ­های اجتماعی  کار کنید و محتواهای ارزشمند سایت خود را آن­طور که شایسته ­است تبلیغ کنید. و این، تازه آغاز راه است.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که در اینباره نظر میدهید.

ثبت نظر

کلمات کلیدی
بازاریابی اینترنتی بازاریابی محتوا بازاریابی آنلاین
 • طراحی سایت آونگ
 • طراح سایت کورسیر
 • طراحی سایت گروه صنعتی گلبافت
 • طراحی سایت بانک مهر
 • طراحی سایت مبلمان اداری و منزل ایستا
 • طراحی سایت هولستن
 • سی دلی مالتی مدیا طرفه نگار
 • طراحی سایت مبلمان اداری جلیس
 • طراحی وب سایت مایکروتل پلاس
 • طراحی وب سایت هواپیمایی کاسپین
 • طراحی وب سایت هواپیمایی ماهان
 • طراحی وب سایت مکسیدر
 • طراحی وب سایت فرما
 • طراحی وب سایت ماشین3
 • طراحی وب سایت پیشگامان کویر آسیا
 • طراحی وب سایت هوندا
 • طراحی وب سایت پارسیان دیزل
 • طراحی وب سایت نان سحر
 • طراحی وب سایت بوژنه
 • طراحی وب سایت باشگاه فولاد خوزستان
 • طراحی وب سایت باشگاه مشتریان برج میلاد
 • طراحی سایت سازمان بورس و اوراق بهادار
 • طراحی سایت خانه عکاسان افرنگ
 • طراحی وب سایت نوشابه پرسپولیس
 • سی دی سازمان بهینه سازی مصرف سوخت
certificates
 • seo
 • multimedia
 • design
 • host and domain
 • programming
books

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و مقالات وب سایت شرکت ایده پویا فرم زیر را تکمیل نمایید تا از تازه های سایت ما مطلع شوید.

پروژه ها ی برگزیده طراحی سایت

نمونه کار مرتبط

زمینه : ذخیره سازی و پشتیبان گیری اطلاعات

تاریخ : سال 1395

اخبار و مقالات

برگزیده ها
 چقدر درباره اینفلوئنسر مارکتینگ اطلاعات دارید؟! زندگی آدم ها وابسته به تکنولوژی و اینترنت است  و اگر زمان کوتاهی را بدون موبایل و اینترنت بگذرانیم کلافه می شویم. اینستاگرام یکی از شبکه های اجتماعی است که افراد به خصوص جوانان زمان زیادی از روز را در آن می گذرانند و درباره مطالبی که در آن به اشتراک گذاشته می شود نظر می دهند. همه ما افرادی را در اینستاگرام دنبال می کنیم که به سبک زندگی این افراد خعلاقه داریم و درباره پست ها و مطالب اشتراکیشون نظر می دهیم. در این میان کسب و کار های مختلف ...
در این مقاله به شما خواهم گفت که قیف بازاریابی چیست، چگونه کار می کند و چگونه می توان با تولید محتوا میزان بازدهی آن را افزایش داد. قیف بازاریابی، در واقع مفهومی است که نشان می دهد کاربران پس از آشنایی با یک برند تا خرید محصول از آن برند، چه مراحلی را طی می کنند. هرچه مشتریان احتمالی به سمت مرحله خرید نزدیک تر می شوند، از تعدادشان نیز به مراتب کاسته می شود. اگرچه در یک جهان ایده آل، به جای قیف، از یک استوانه استفاده می شود (به این معنی که هر فردی که از محصولات و خدمات شرکت شما آگاه می شود، به سمت ...
استراتژی محتوا چیست؟ شما تصمیم گرفته اید از بازاریابی محتوا در کسب و کار خود استفاده کنید و برای آغاز کار هیجان زده هستید. این موضوع، عالی است. قبل از اینکه بخواهید همه چیز را با دقت و با جزییات بیشتری بررسی کنید، باید زمانی را برای آماده سازی استراتژی محتوا اختصاص دهید تا بتوانید از تمامی تلاش های خود بهترین استفاده را ببرید.  تفاوت بین استراتژی محتوا و بازاریابی محتوا؟ با اینکه بیشتر افراد از واژه استراتژی محتوا و بازاریابی محتوا به جای یکدیگر استفاده ...
در مقاله قبل امتیاز های ناملموس را سنجیدیم، امتیازهای دیگری نیز هستند که نتایج محسوس­ تر و ملموس­ تری کسب می کنند و سنجش ارزش آن­ها آسان ­تر است: ترافیک سایت ترافیک سایت، یک امتیاز و دستاورد آشکار و بدیهی است؛ اما حقیقتاً، یکی از مهم­ترین­ عامل هاست. تولید محتوای باکیفیت و ارزشمند، مخاطب را به سایت جذب می­ کند و در آن محیط، وی اطلاعاتی در مورد شرکت یا سازمان و همچنین خدمات و محصولات شما به دست می­ آورد.   افزایش کیفیت سئو امتیازات و پیامدهای مثبت محتوای عالی ...
 مهم نیست که در کدام یک از شاخه های صنعتی مشغول فعالیت هستید، اتخاذ یک راهبرد بازاریابی موفق آنلاین برای رسیدن به مشتریان بالقوه جدید، امری بسیار ضروریست. اما امروزه با وجود بسیاری از کانال ها و راهبردهای بازاریابی اینترنتی  متنوع، خیلی سخت می توان موثرترین راهبرد را برای کسب و کار خود انتخاب نمود. با اینکه هر یک از مشاغل تجاری، ابزارها و اهداف مخصوص خود را دارند، ولی برخی از راهبردها برای تولید درآمدها، کارآرایی بیشتری در بردارند. در این مطلب قصد داریم چند راهبرد موثر بازاریابی آنلاین ...
روش های بازاریابی اینترنتی آیا به دنبال بهترین استراتژی و روش بازاریابی اینترنتی هستید؟ آیا شما به دنبال استراتژی هایی هستید که بتواند به طور چشمگیری باعث افزایش فروش شما شود؟ - اگر جوابتان بله است ، پس از 6  استراتژی بازاریابی اینترنتی برای ساماندهی کسب و کار آنلاین و افزایش فروش استفاده کنید: 1 )  داشتن محصول ( خدمات)  بهتر و استفاده از طراحی وب مناسب داشتن یک محصول یا خدمات با کیفیت بهتر همیشه قدرتمندتر از یک کمپین بازاریابی است تا نتایج سودآور طولانی مدت را تضمین کند. این ...