1395/11/19

طراحی نرم افزار و طراحی سایت UX

از برترین ها یاد بگیریم: مصاحبه ای با  جوناز دانی (Jonas Downey)، طراح نرم افزار و طراحی سایت  بیس کمپ (Basecamp)

باور کنید یا نه، بیشتر موفقیت خود را به هنگام اجرای مشاغل و کسب و کارهای آنلاین، مرهون چگونگی رویکرد طراحی آن هستید. طرح، یکی از مسائل پیچیده و ظریفی است که واقعا نشان دهنده تجارب شخصی شما در قبال مشتریان می‌باشد.

ما مفتخریم که با یکی از طراحان معروف آشنا شده ایم و قصد داریم مصاحبه ای کوتاه با ایشان داشته باشیم. گاهی اوقات، با طرح سوالاتی از یک طراح بزرگ میتوان بلیط ورود به طراحی محصولات بعدی  ، طراحی سایت و یا طراحی کسب و کارهای آنلاین را به دست آورد.

 

 • طرح یا UX را چگونه تعریف میکنید؟

UX این روزها به مساله مبهم و کاربردی تبدیل شده و میتواند به معنای بسیاری از چیزها در زمینه های مختلف باشد. به عقیده من، UX به دو مقوله تقسیم میشود:

زمان مورد نیاز برای کسب اطمینان از اینکه  محصول مورد نظر سودمند، واضح و دوستانه در منافع بشر میباشد.

و یا اینکه، محصول . طراحی سایت مورد نظر، مساله یا مسائلی از دنیای واقعی را حل کرده و به گونه ای طراحی شده که تعامل با ان، سازنده و آشکار است.

2-ابزار معمول UX شما چیست؟ برخی از برنامه ها یا ابزاری را که به صورت روزانه از آنها استفاده میکنید، نام ببرید.

فکر نمیکنم "ابزار UX" یک چیز واقعی باشد.ابزاری وجوددارند که شما میتوانید با کمک آنها به جستجوی مسائل پرداخته، محصولی ساخته و از آنها جهت ارزیابی آنچه هدفتان بوده، استفاده میکنید.

اما به نظر من، طراحی  UX آن چیزی نیست که با مجموعه ای از ابزار بتوان به آن دست یافت بلکه همچون پایه و اساسی مستحکم در فرآیند طراحی است. این به موقعیت افراد و زمانی که از محصولات شما استفاده میکنند، بستگی دارد. با این وجود، پاسخ به این سوال که من چگونه از این ابزار در طراحی استفاده میکنم، بسیار ساده است:

-استفاده از بیس کمپ جهت ایجاد ارتباط و مدیریت/برنامه ریزی

-استفاده از گودنت (Goodnote) برای ایده های طراحی )به همراه اپل پنسل و آی پد پرو).

-استفاده از متون مهم و نویسندگانiA برای کدگذاری، نت برداری و پست های بلند و طویل.

-اسکن و فتوشاپ جهت ایجاد جلوه های بصری ویژه.

-SIP برای رنگ پردازی

-Tower برای ساخت ترکیبات متنوع در برنامه گیت

3- چه کسی را در عرصه صنعتی بیشتر از بقیه میپسندید؟ دنباله رو چکسی هستید؟ چه کسی را تحسین میکنید؟

من از افرادی که خود را درگیر طراحی و نرم افزار کرده اند، الهام نمیگیرم بلکه بیشتر تمرکزم بر روی افرادی است که خارج از این حوزه ها فعالیت میکنند. من معتقدم اگر شما خودتان را مقید به این حلقه صنعتی محدود کنید، منزوی خواهید شد. از این رو من در درجه اول، سعی میکنم افرادی را الگو قرار دهم که چندان معروف نیستند و دیدگاه های عجیب و غریب داشته و یا حتی خارج از مجموعه مهارتهای من فعالیت میکنند.( مثل موسیقی راک، هنرهای زیبا، کتابهای کمیک).

تجربه کاربری ux

 

با این وجود، در عرصه صنعت من مطلقاً شیفته کارهای کلی اندرسون (Kelli Anderson) هستم. واقعا به روشی که او توانسته مفاهیم دیجیتال و فیزیکی را با هم ترکیب کند و به عمق ایده های نوآورانه او حسادت می ورزم. او یک استعداد شکوفاست. نه تنها کسی است که در طراحی وب و یا چاپ تبحر دارد، بلکه یک طراح به معنای واقعی است.

4- جالب ترین پروژه ای که در طول دوران حرفه ای خود طراحی کرده اید چیست؟

 خیلی سخت است که بتوان یک مورد از بین این همه کار انتخاب کرد. من معمولا به دنبال پروژه هایی هستم که بیانگر نوعی مساله هستند.ااین کار دو مزیت دارد:

1-با تلاش برای حل این مساله، چیزهای بیشتری فرا میگیرم.

2-بسیار هیجان انگیز است که بر روی پروژه ای کار کنم.

 

بنابراین، برای من خیلی آسان است بر روی پروژه هایی کار کنم که پیامدهای پایانی آن به نظر بسیار عجیب و غریب باشد. دو مورد از جالب ترین پروژه های من، ایجاد یک سالن تئاتر محلی با استفاده از کمپین  کیک استارتر (Kickstarter) و نیز ساخت یک اپلیکیشن پیش بینی وضعیت آب و هوا بوده است.

5- آیا تاکنون به عنوان عضوی از یک گروه بزرگتر فعالیت کرده اید؟ نظرتان در خصوص منافع و معایب کارکردن گروهی در مقابل کار انفرادی چیست؟

من در این سالها به طور کامل متقاعد شده ام که کار کردن انفرادی در عرصه طراحی، بسیار سخت میباشد. طراحی ،مربوط به مردم است.برای اینکه به درستی انجام بگیرد، به کمک سایر افراد نیز نیاز خواهید داشت.

البته این نیز ممکن است که به یک طراح حرفه ای انفرادی تبدیل شوید، اما حتی با این وجود باز هم برای ایجاد تعامل با مشتریان بایستی با سایر اعضای گروه هماهنگ شوید.

من خودم شخصا، هیچ چیزی را لذت بخش تر از همکاری با سایر افراد در طراحی بیس کمپ ندیده ام. ما یک گروه مولد بوده ایم و مانند قطعات یک مدار به هم متصل بوده و همکاری کرده ایم.

6- در مورد چگونگی روند آینده در عرصه صنعت طراحی UX چه میگویید؟

احتمالا شما بدترین فرد را برای سوال در مورد روندهای آتی انتخاب کرده اید! چرا که من سعی دارم همه آنها را نادیده بگیرم. من فکر میکنم پتانسیل باقوه ای در فناوری AR/VR وجود دارد. خیلی کنجکاوم بدانم آخرش چه میشود. اما فعلا در مرحله آزمایشی است.

7- آیا تاکنون قابلیت استفاده از طرح های خود را ارزیابی کرده اید؟

در طراحی پروژه بیس کمپ، ما از رویکرد" کارها بایستی انجام بگیرند" برای کمک به فهم موقعیت مشتریانمان و تصمیم گیری آنها در قبال خرید بیس کمپها بهره برده ایم.ما مصاحبه های یک به یک بیشماری با مشتریان انجام داده ایم و اطلاعات را به عنوان روشی برای تقویت ایده ها و آنچه در حال انجام است، ارزیابی نموده ایم. همچنین، سایر رویکردهای تحقیقاتی مشابه دیگر را نیز مورد بررسی قرار داده ایم. رویکردهایی همچون مقالات و مصاحبه های مشاهده رفتار مشتریان.

ما تاکنون هیچگونه بررسی رسمی انجام نداده ایم اما نه به این دلیل که  این مساله مهم نباشد. من فکر میکنم به این دلیل که کمپانی ما ظرفیت بالایی برای آنچه بارگیری میکنیم دارد. از ویژگی های جدید برای خودمان استفاده کرده و آنها را از طریق QA ها مصوب می سازیم. در خلال این پروسه، هرگونه بررسی های جدی را تحلیل کرده و بی شک، این روند رو به رشد بررسی ها، منافع بسیاری در پی خواهد داشت.

8-به عنوان یک طراح، نظرتان در خصوص بزرگترین چالش پیش رویتان چیست؟ بگذارید اینچنین بگویم، بزرگترین مانع زندگی تان چه بوده؟

خیلی سخت است در پاسخ این سوالات کاملا بی طرف باشی. وقتی شما یک پروژه طراحی در دست دارید، واقعا نمیدانید چه اتفاقی خواهد افتاد و یا اینکه چقدر طول میکشد تا راه حلی مناسب بیابید. البته، تا حدی میتوانید به طور تقریبی حدس و گمانهایی بزنید، ولیکن پروژه ها معمولا آنگونه که شما انتظار دارید، پایان نمیگیرند. تمارین بسیاری لازم است تا بتوانید با آن کنار بیایید.  مثبت اندیشی و داشتن اعتماد به نفس در طول فرآیند پروژه ای، امری مهم و ضروریست.

9-آیا تجربه کار با نرم افزارهای ردیاب و حرارتی را داشته اید؟ اگر اینچنین بوده، لطفا چند مثال در خصوص چگونگی کار با چنین فناوری هایی ارائه بدهید و چگونگی تاثیرگذاری آن بر ارزیابی محصول نهایی را توضیح دهید.

ما از نرم افزارهای حرارتی بر سایت بازاریابی خود استفاده میکنیم و من دریافته ام که این روش به عنوان ابزاری مکمل بسیار سودآور بوده است. برای نمونه، در این خصوص کنجکاویم که آیا دوباره نامگذاری یک لینک، باعث افزایش کلیک کردن بر روی صفحه میشود یا نه. بنابراین، تست B/A را انجام میدهیم.  تجسم روند حرارتی، ماا را مجاز به مروری اجمالی از نحوه عملکردی میکند که بررسی آن از طریق شماره های اولیه بسیار آسان است. البته من نمیگویم این فرآیند خیلی مهم است اما قطعا مفید خواهد بود.

10- چنانچه شما قدرت بیشتری داشتید، چکار میکردید؟

در فضای بین کهکشان ها پرواز میکردم!

 منبع

https://blog.crazyegg.com/2016/08/24/interview-with-jonas-downey/

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که در اینباره نظر میدهید.

ثبت نظر

کلمات کلیدی
طراحی سایت طراحی UX
 • طراح سایت کورسیر
 • طراحی سایت گروه صنعتی گلبافت
 • طراحی سایت بانک مهر
 • طراحی سایت مبلمان اداری و منزل ایستا
 • طراحی سایت هولستن
 • سی دلی مالتی مدیا طرفه نگار
 • طراحی سایت مبلمان اداری جلیس
 • طراحی وب سایت مایکروتل پلاس
 • طراحی وب سایت هواپیمایی کاسپین
 • طراحی وب سایت هواپیمایی ماهان
 • طراحی وب سایت مکسیدر
 • طراحی وب سایت فرما
 • طراحی وب سایت ماشین3
 • طراحی وب سایت پیشگامان کویر آسیا
 • طراحی وب سایت هوندا
 • طراحی وب سایت پارسیان دیزل
 • طراحی وب سایت نان سحر
 • طراحی وب سایت بوژنه
 • طراحی وب سایت باشگاه فولاد خوزستان
 • طراحی وب سایت باشگاه مشتریان برج میلاد
 • طراحی سایت سازمان بورس و اوراق بهادار
 • طراحی سایت خانه عکاسان افرنگ
 • طراحی وب سایت نوشابه پرسپولیس
 • سی دی سازمان بهینه سازی مصرف سوخت
certificates
 • seo
 • multimedia
 • design
 • host and domain
 • programming
books

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و مقالات وب سایت شرکت ایده پویا فرم زیر را تکمیل نمایید تا از تازه های سایت ما مطلع شوید.

پروژه ها ی برگزیده طراحی سایت

نمونه کار مرتبط

زمینه : مسابقه و کشاورزی

تاریخ : سال 1395

اخبار و مقالات

برگزیده ها
وجود وب سایت برای کسب و کار شما نه تنها دیگر لاکچری نیست بلکه یکی از واجب ترین مقتضیات است. اما تنها به این دلیل که شما وب سایتی را راه اندازی کرده اید، به این معنا نیست  که در ارتباط با مشتریان خود و در نهایت بهبود روند فروش، بسیار موثر بوده اید. دلایل بسیاری در مورد ناکارآمدی وب سایت ها ذکر شده و ما در این مطلب به ده اشتباه رایج اشاره می کنیم:   عدم ریسپانسیو بودن سایت   شاید این از چشم ما دور مانده باشد، ولی خوب است بدانید که استفاده از موبایل و تبلت، بسیار بیشتر از کامپیوتر ...
طراحی مناسب وب سایت یک امر ضروری برای ایجاد بهترین نوع تاثیرگذاری است تاثیرات اولیه بسیار مهم هستند...لباس های زیبا، لوازم تزئینی متناسب با دکور خانه و یا به موقع سر یک جلسه مهم آماده شدن، همه و همه تاثیرات بسازیی در درک افراد دارند. این تاثیر گذاری در فضای آنلاین نیز اهمیت خود را دارد. بازدید کنندگان از وب سایت شما در همان نخستین ثانیه های بازدید از وب سایت شما می توانند به قضاوت در خصوص زیبایی و طراحی آن بپردازند. از طرفی دیگر، در همان دقایق اولیه هم می توانند بلافاصله از وب سایت شما خارج شوند. ...
باور کنید یا نه، اما فرآیند خر ید خیلی سریع تر از آن چه فکرش را بکنید، اتفاق می افتد. به محض این که کاربری وارد وب سایت فروشگاهی شما بشود، فرآیند خرید اعمال خواهد شد. برای این که تبادلات محاسباتی شما به نحو احسن بهبود یابند، بایستی اطمیان حاصل شود که تجربه ای عالی از خرید حاصل شده است. تنها در این صورت است که کاربران متقاعد به خرید محصولات بیشتر از فروشگاه شما خواهند شد. در این مقاله، قصد داریم روش هایی در خصوص فروش در وب سایت های فروشگاهی به همراه مثال های در خصوص نحوه بهبود میزان تبادلات با شما ...
تیم طراحی وب سایت ما که از طراحان و توسعه دهندگان متبحر تشکیل یافته، به سوالات بی شماری پیرامون وب سایت و بهترین تمرین ها برای طراحی یک وب سایت خوب پاسخ می دهد. سوالاتی از قبیل: چطور باید صفحات اصلی وب سایتمان را سازماندهی کنیم؟ بهترین جایگزین برای اجرای دقیق فرامین چیست؟ چطور می توانیم بهترین تجارب کاربری ایجاد نماییم؟ کدام دسته از تصاویر برای صفحه نخست وب سایتمان مناسب ترند؟ مدت زمان پخش ویدئوهای وب سایتمان چقدر باشد؟ چطور می توان تصاویر شخصی در وب سایت گذاشت؟ سوالات پیرامون طراحی وب سایت تا حدودی ...
فضای سفید  یا فضای خالی، یکی از ابزارهای طراحی بسیار مهم  است که شاید شما آشنایی کافی با مفهوم آن نداشته باشید. با وجود اشاره ضمنی این اصطلاح، فضای سفید لزوما نباید سفید باشد. این اصطلاح نام خود را از آغازین روزهای طراحی گرافیک می گیرد که اغلب محصولات چاپی بر روی کاغذ سفید تولید می شد. فضای سفید به طور ساده همان فضای خالی بین و اطراف عناصر طراحی یک صفحه یا سایت می باشد. این فضا می تواند شامل فضای اطراف کارهای گرافیکی و تصاویر، حاشیه ها، فضای بین ستونها، و حتی فضای بین خطوط تایپ شده ...
اگر با مفاهیم طراحی سایت آشنا باشید، مطمئنا در تمایز بین طراحی متریال و طراحی فلت دچار چالش خواهید شد. طراحی متریال، زبانی جدید در طراحی سایت است که گوگل در یکی از کنفرانس های خبری خود آن را معرفی کرده است. در روش طراحی سایت فلت تا حد امکان از سایه ها و گرادیان رنگی استفاده نشده و اجزای اصلی صفحه سایت با استفاده از رنگ های یک دست و درخشان در کنار فونت های خوانا به نمایش گذاشته می شوند.  اما به راستی چه تفاوت هایی بین این دو شیوه طراحی وجود د ارد؟ کدام یک بر دیگری ارجحیت دارد؟ در حقیقت، ...